Blog

18.11.2015

Loty do Wilna i Odessy w Szalonej Środzie LOT-u

Loty do Wilna

Do stolicy Litwy polecimy od 349 zł w dwie strony z bagażem rejestrowanym i jest to cena obowiązująca na wyloty nie tylko z Warszawy, ale także z pozostałych miast. Podróże do Wilna w promocyjnej cenie mogą odbyć się między 7 stycznia 2016 a 29 lutego 2016. 

 

Co warto zobaczyć w Wilnie?

Jest wiele powodów, by odwiedzić Wilno, a jednym z nich jest to, że miasto znajduje się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Znajdziemy w nim wiele przykładów architektury gotyckiej, a najstarszym takim budynkiem w Wilnie jest kościół św. Mikołaja. Mieści się on na starym mieście, od którego warto zacząć zwiedzanie stolicy Litwy, zwłaszcza że zostało ono wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jednym z najważniejszych miejsc na starówce jest Ostra Brama z kaplicą i obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, tej samej, o której Mickiewicz wspomina w InwokacjiPana Tadeusza. Brama ta jest również przykładem architektury gotyckiej i jest pozostałością po dawnych fortyfikacjach miejskich. 

 

Poza centrum również jest co zwiedzać. Jeden z najpiękniejszych kościołów wileńskich, kościół św. Piotra i Pawła, znajduje się na Antokolu, zielonej dzielnicy miasta. Wewnątrz sanktuarium można podziwiać ponad 2 000 rzeźb. W samym Wilnie znajduje się kilkadziesiąt kościołów i cerkwi, nie tylko gotyckich, ale prezentujących także inne style architektury. Warto zobaczyć też Basztę Giedymina, która jest śladem po istniejącym niegdyś Zamku Górnym. Baszta stanowi nie tylko zabytek, ale także muzeum poświęcone zamkowi. Z kompleksu zamkowego w Wilnie, na który składały się zamki Górny, Dolny i Krzywy przetrwał do naszych czasów, a właściwie został zrekonstruowany tylko zamek Dolny, siedziba Wielkich Książąt Litewskich. 

 

Będąc w Wilnie warto udać się do Troków, niecałe 30 km na zachód od stolicy. Troki są chętnie odwiedzane przez turystów ze względu na zamek na jeziorze. Pierwotna budowla powstała w XV wieku, ale znaczna część dzisiejszego zamku w Trokach to rekonstrukcja z XX wieku. Spodoba się tu szukającym spokoju na łonie natury oraz lubiącym imprezy historyczne. 

 

 

Loty do Odessy

Ceny biletów do Odessy ze wszystkich lotnisk są również jednakowe, od 399 zł w dwie strony z bagażem rejestrowanym. Podróże do Odessy w promocyjnej cenie mogą odbyć się między 18 stycznia 2016 a 31 marca 2016. 

 

Co warto zobaczyć w Odessie?

Położenie Odessy nad Morzem Czarnym czyni z niej miasto wypoczynkowe i ważny port Ukrainy. Zwana jest Perłą Morza Czarnego. Symbolem miasta są schody Potiomkinowskie. Są to gigantycznych rozmiarów schody liczące 192 stopnie, które łączą nabrzeże z resztą miasta. Na ich szczycie stoi pomnik księcia de Richelieu, pierwszego gubernatora Odessy, który przyczynił się do jej znacznego rozbudowania. 

 

Zainteresowani artystyczną stroną miasta powinni udać się do Teatru Opery i Baletu. Budynek, który dwukrotnie nawiedził pożar, jest dziś jednym z najpiękniejszych w całej Odessie. Warto zobaczyć również odeską Filharmonię, która mieści się w dawnym gmachu giełdy. 

 

Ciekawym przeżyciem może być wycieczka po odeskich katakumbach, które rozciągają się pod miastem. Ich długość szacuje się od 2,5 tysiąca do 4 tysięcy kilometrów. Zwiedzać można tylko część z nich. Sieć tuneli powstała w wyniku wydobywania wapienia na potrzeby budowlane miasta. W czasie II wojny światowej stanowiły schrony dla partyzantów. Co jakiś czas odnajduje się tam przedmioty pozostawione w czasie wojny. Nie do końca jeszcze zbadane i nie odkryte katakumby odeskie nazywane są "największą tajemnicą Ukrainy". 

 

Tak jak w Wilnie, równiez w Odessie odnaleźć można polski ślad. Wśród wielu Polaków związanych z tym miastem był Adam Mickiewicz, który przebywając tu na zesłaniu stworzył "Sonety odeskie". Na ulicy Deribasowkiej 16 znajduje się Dom Mickiewicza, w którym mieszkał poeta w 1825 roku.  

 

 

Promocja kończy się dziś o północy!

Oprócz bogatej oferty wyników wyszukiwania Centrum Podróży Online to również niewyczerpane źródło podróżniczych inspiracji