Blog

19.11.2015

Pięć bożonarodzeniowych jarmarków, na które łatwo dolecicie z Polski

1. Wrocław - w poszukiwaniu Prezentusia

Kiedy: od 20 listopada 2015 do 22 grudnia 2015

Co kupić: pierniki w kształcie wrocławskich kamieniczek, imienną podkowę na szczęście, oscypka na ciepło z żurawiną

Tanie loty: Ryanairem z Warszawy (najtańsze bilety w promocji kosztują 18 zł w dwie strony)

Inne jarmarki w Polsce: Warszawa, Kraków, Gdańsk, Poznań, Łódź, Toruń, Olsztyn

 

W tym roku jarmark bożonarodzeniowy we Wrocławiu odbędzie się po raz ósmy. Drewniane kramy rozciągać się będą w południowej, wschodniej i północnej pierzei Rynku oraz na części ul. Świdnickiej i ul. Szewskiej. Będzie to okazja do zakupu trudno dostępnych na co dzień produktów takich jak marsylskie mydła czy naturalne kosmetyki z Egiptu i Jordanii. Nowością w tym roku będzie biżuteria z żywicy, litewskie koce z wełny, szopki bożonarodzeniowe czy wyroby z drewna oliwnego z Betlejem. Jak zawsze będzie można kupić ręcznie malowane bombki, biżuterię z bursztynu czy ręcznie robione zabawki dla dzieci. Na jarmark szczególnie powinni się szykować łasuchy. Grzane wino, gorąca czekolada, pachnące pierniki, polskie i litewskie wędliny, pieczone kasztany to dopiero początek. Brzuchy i spiżarnie będzie można napełnić także holenderskimi śledziami, wędzonymi rybami, węgierskimi wędlinami, hiszpańskimi pączkami, sushi, włoskimi i austriackimi serami, turecką baklavą, miodami, cejlońską kawą i innymi smakołykami.

 

Jak co roku na Rynku pojawi się Bajkowy Lasek, ale z nową aranżacją. Organizatorzy zaplanowali wiele atrakcji, zaczynając od parady na otwarcie jarmarku, poprzez warsztaty rzeźbienia w lodzie, spotkanie z Mikołajem, na wspólnym kolędowaniu wokół wrocławskiej choinki skończywszy. 

 

Skoro Wrocław, to nie mogło zabraknąć krasnali. Każdy kto zrobi sobie zdjęcie z żywym krasnalem, będzie mógł je później pobrać ze strony internetowej jarmarku i wydrukować. Co ciekawe, na czas jarmarku pojawi się krasnal Prezentuś. Według legendy, spełni się życzenie tego, kto trzy razy dotknie jego czapeczkę.

 

 

2. Kolonia - 7 świątecznych jarmarków

Kiedy: od 23 listopada 2015 do 23 grudnia 2015

Co kupić: dziadka do orzechów, drewniane figurki Räuchermännchen do palenia kadzidełek

Tanie loty: Ryanairem z Warszawy-Modlina

Inne jarmarki w Niemczech: Berlin, Essen, Poczdam, Dusseldorf, Lipsk, Brema, Norymberga, Erfurt, Hamburg, Stuttgart, Hanower, Dortmund, Lubeka, Drezno, Frankfurt, Monachium

 

Trudno zliczyć niemieckie jarmarki bożonarodzeniowe. Do najsławniejszych należy Striezelmarkt, jarmark w Dreźnie, którego nazwa wywodzi się od strucli. Jednak wybierając jarmark pod względem tanich lotów z Polski można zdecydować się na Dortmund z Krakowa lub Kolonię z Modlina.

 

W Kolonii odbywa się siedem jarmarków świątecznych. Najbardziej spektakularny ma miejsce przed kolońską katedrą, gdzie swoje rękodzieło,  świąteczne upominki i smakołyki sprzedawać będzie ponad 150 wystawców. Drugi jarmark odbywa się na starówce, gdzie obok drewnianych domków można bawić się jeżdżąc na łyżwach lub grając w curling w specjalnie do tego wyznaczonej części lodowiska. Trzeci jarmark ma miejsce na Neumarkt i zwany jest ze względu na dekoracje Jarmarkiem Aniołów. Wioska św. Mikołaja na Rudolfplatz to miejsce, w którym najlepiej bawić się będą dzieci. Na Jarmarku Portowym, zwanym też jarmarkiem na wodzie, można przy grzanym winie lub ponczu posłuchać szant na pokładzie statku. Całkiem innym od pozostałych, nie tylko kolońskich, ale i europejskich jarmarków, jest Christmas Avenue, czyli Świąteczna Aleja dedykowana gejom i lesbijkom. Oczywiście każdy może tu zajrzeć i kupić oryginalne gadżety jak różowy dziadek do orzechów. Ostatni jarmark odbywa się w parku miejskim Stadtgarten. Wystawcy co tydzień zaproponują inne towary, ponadto zaplanowane są też pokazy połykaczy ognia i koncerty jazzowe.

 

 

3. Budapeszt - zapach kurtoszkołaczy na placu Vörösmartyego

Kiedy: od 13 listopada 2015 do 6 stycznia 2016

Co kupić: słodkie kurtoszkołacze, langosze, wino z regionu Balatonu

Tanie loty: Wizz Airem z Warszawy-Chopina

Inne jarmarki na Węgrzech: Gyor

 

Z okazji świąt Bożego Narodzenia w Budapeszcie odbywa się kilka jarmarków. Najstarszym i największym z nich jest ten odbywający się na placu Vörösmartyego, czyli w sercu miasta. W tym roku rozpoczął się on 13 listopada, a zakończy 6 stycznia 2016, ale stoiska z rękodziełem i pamiątkami będą czynne tylko do 29 stycznia, pozostaną zaś otwarte stoiska z jedzeniem. Wybierając się do Budapesztu na jarmark warto też wiedzieć, że 25 i 26 grudnia będzie on nieczynny. Jeśli chce się zobaczyć jeszcze więcej jarmarkowych atrakcji, w Budapeszcie trzeba być między 27 listopada 2015 a 2 stycznia 2016, bo wtedy otwiera się drugi jarmark, pod bazyliką św. Stefana.

 

Jarmarkom w Budapeszcie nieodłącznie towarzyszy zapach grzanego wina i cynamonu. Ten drugi unosi się znad kramów, gdzie wypieka się kurtoszkołacze, czyli węgierskie sękacze. Bardziej głodni mogą spróbować tradycyjnych langoszy, placków drożdżowych z ziemniakami i żółtym serem. Wydarzeniami towarzyszącymi będą bezpłatne koncerty jazzowe, bluesowe i folkowe odbywające się na scenie obok Cafe Gerbeaud, jednej z najstarszych kawiarni w Europie.  

 

 

4. Bruksela - czekoladowe szaleństwo

Kiedy: od 27 listopada 2015 do 3 stycznia 2016

Co kupić: belgijskie gofry, cukierki cuberdons, belgijską czekoladę

Tanie loty: Ryanairem z Krakowa i Warszawy-Modlina, Wizz Airem z Gdańska, Lublina i Warszawy-Chopina

Inne jarmarki w Belgii: Gandawa, Brugia, Antwerpia, Liege

 

Jarmark bożonarodzeniowy w Brukseli odbywa się w centrum miasta na Grande Place i okolicach. Gościem honorowym piętnastej edycji brukselskiego jarmarku będzie Tunezja. Jest to wyraz solidarności Belgii z tym krajem, w którym w ciągu ostatnich kilku miesięcy doszło do tragicznych wydarzeń. Tunezja czerpie zyski głównie z turystyki, dlatego organizatorzy jarmarku chcą zwrócić uwagę na to, że jest to kraj atrakcyjny turystycznie.

 

Smakosze będą mieli okazję do spróbowania belgijskich specjałów, takich jak gofry czy cuberdons, stożkowate słodycze, których wyrabianiem zajmują się nieliczni cukiernicy w Belgii, pilnie strzegący tradycyjnej receptury. Skoro o słodyczach mowa, to nie można nie wspomnieć o belgijskiej czekoladzie. Warto nie tylko szukać jej na jarmarku, ale skręcić w którąś z bocznych uliczek odchodzących od Grande Place i udać się do jednego z wielu sklepów z czekoladą. Znajdziemy tam nie tylko tabliczki czekolady, ale także praliny i czekoladowe figurki przypominające niekiedy dzieła sztuki. Już same witryny sklepów z czekoladą wyglądają jak takowe.

 

Na jarmarku pojawią się też produkty ze Szwajcarii. Spróbować będzie można serowego fondue i szwajcarskich win. Pojawią się też specjały z takich krajów jak Francja, Holandia czy Wielka Brytania. Nie zabraknie grzanego wina i pieczonych kasztanów.

 

Na odwiedzających czekać będzie lodowisko, diabelski młyn czy dinozaur, po którego wnętrzu będzie można urządzić sobie spacer przyprawiający o ciarki. Całość dopełnią pokazy mappingu łączące światło, obraz i dźwięk. Fasada kościoła św. Katarzyny rozświetli się, przenosząc nas w świat z powieści Juliusza Verne'a.

 

 

5. Edynburg - bieg świętych Mikołajów

Kiedy: od 20 listopada 2015 do 4 stycznia 2016

Co kupić: coś w szkocką kratę zwaną tu tartanem, oryginalną whiskey, szkockie bułeczki maślane

Tanie loty: Ryanairem z Gdańska, Krakowa i Poznania

Inne jarmarki w Szkocji: Glasgow

 

Od 20 lat jarmark w Edynburgu odbywa się w centrum  miasta, ale po raz drugi w swojej historii, kramy poustawiane będą wzdłuż ulicy Princess Street, aż do pomnika Waltera Scotta w parku Princes Street Gardens. Będzie można nabyć na nich szkockie rękodzieło, przede wszystkim biżuterię oraz wyroby z drewna. Swoje towary pokażą także lokalni producenci kiełbas, babeczek typu cupcakes czy czekolady. Nie zabraknie też świeżych owoców morza. Kupić będzie można także szkocki gin i szkockie piwa.

 

Ale na zakupach się nie skończy. Na odwiedzających czekać będzie diabelski młyn i Star Flyer, karuzela wznosząca się na wysokość sześćdziesięciu metrów. Będą też mniejsze świąteczne karuzele, lodowiska, lodowe ścianki wspinaczkowe czy grota świętego Mikołaja. Przewidziane są też różne wydarzenia towarzyszące, jak skecze grupy Austentatious oparte na powieściach Jane Austen, występy muzyczne czy charytatywny bieg świętych Mikołajów.

Oprócz bogatej oferty wyników wyszukiwania Centrum Podróży Online to również niewyczerpane źródło podróżniczych inspiracji