Podróż samolotem kobiet w ciąży

Loty samolotem kobiet w ciąży nie są niebezpieczne ani dla ciężarnej, ani dla dziecka. Generalnie nie ma większych zagrożeń jeśli chodzi o taki rodzaj podróżowania jednak im bardziej zaawansowana ciąża tym lista potencjalnych zagrożeń staje się dłuższa.


Zazwyczaj kobieta w ciąży proszona jest o unikanie siedzenia w pozycjach skurczonych i siedzenia przez dłuższy czas. Krótki spacer co pół godziny i poruszanie kończynami podczas siedzenia w samolocie poprawia krążenie w trakcie dłuższych podróży.


Warto, aby kobiety w ciąży wiedziały, że powinny zapinać pas bezpieczeństwa na wysokości miednicy. Ponadto w samolocie panuje wilgotność powietrza sprzyjająca odwodnieniu się dlatego przyszłe mamy powinny pić dużo wody mineralnej.


Niezależnie od stanu zaawansowania ciąży, przed podróżą zawsze warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym i uzyskać zaświadczenie o braku przeciwwskazań do odbycia lotu samolotem. Kobiety w ciąży podróżujące samolotem mogą zostać poproszone o okazanie takiego zaświadczenia przy stanowisku odprawy pasażerskiej lub po zajęciu miejsca w samolocie.


Każda linia lotnicza odrębnie określa zasady, na jakich mogą podróżować kobiety w ciąży. Bez względu na to z jakim przewoźnikiem odbędzie się przelot warto, aby przyszła mama zawsze miała przy sobie dokument z terminem przewidywanego porodu.


Wybrane linie lotnicze i zasady podróżowania kobiet w ciąży

British Airways
Kobiety w prawidłowo przebiegającej ciąży mają możliwość odbywania lotów z British Airways do 36 tygodnia ciąży lub do 32 tygodnia w przypadku ciąży mnogiej.

Loty British Airways

Air France

Do końca 8 miesiąca ciąży kobiety mogą podróżować z Air France bez zaświadczenia lekarskiego. Od 9 miesiąca ciąży odbywanie lotów  jest możliwe tylko z zaświadczeniem przewoźnika wypełnionym przez lekarza prowadzącego.

Loty Air France

United Airlines

Kobiety w ciąży mogą odbywać loty z United Airlines do początku 9 miesiąca bez konieczności posiadania zaświadczenia lekarskiego. Kobiety będące w 9 miesiącu ciąży muszą podróżować ze specjalnym zaświadczaniem przewoźnika wydanym przez lekarza ginekologa prowadzącego ciążę.

Loty United Arilines

EasyJet

Kobiety do 27 tygodnia ciąży włącznie mogą podróżować z EasyJet bez zaświadczenia lekarskiego. Kobiety miedzy 28 a 35 tygodniem ciąży mogą podróżować tylko z zaświadczeniem lekarskim świadczącym o braku przeciwwskazań na odbycie podróży. Ważne, aby takie zaświadczenie było datowane na nie wcześniej niż 5 dni przed datą wylotu. Kobiety w 36 i po 36 tygodniu ciąży nie mogą odbywać podróży z EasyJet.

Loty Easy Jet

Wizzair

Kobiety powyżej 28 tygodnia ciąży mogą podróżować z aktualnym zaświadczeniem lekarskim. Kobiety po 34 tygodniu ciąży nie mogą odbywać podróżować z Wizzair.

Loty Wizzair

Ryanair

Kobiety będące w 28 i po 28 tygodniu ciąży mogą podróżować z zaświadczeniem od lekarza ginekologa potwierdzającym prawidłowy przebieg ciąży, określającym planowaną datę porodu oraz zezwalającym na podroż samolotem. Kobiety w ciąży mogą uczestniczyć w lotach do 36 tygodnia ciąży przy czym w przypadku ciąży mnogiej tylko do 32 tygodnia ciąży.

Loty Ryanair

Norwegian

Kobiety w ciąży mogą odbywać loty z Norwegian aż do 4 tygodni przed planowanym porodem, a jeśli lot trwa krócej niż 4 godziny dozwolone jest tez podróżowanie kobiet w ciąży, których termin porodu jest planowany do 2 tygodni od daty wylotu. We wszystkich przypadkach Norwegian wymaga podróżowania z zaświadczeniem lekarskim potwierdzającym bezproblemowy przebieg ciąży i określający pozytywną opinie lekarza.

Loty Norwegian

Aer Lingus

Podróżowanie samolotem kobiet w ciąży bez zaświadczenia lekarskiego jest możliwe do  28 tygodnia ciąży. Kobiety będące w 28 do 33 tygodnia ciąży włącznie muszą podróżować z zaświadczeniem lekarskim. Kobiety powyżej 34 tygodnia ciąży nie mogą wejść na pokład samolotów Aer Lingus.

Loty Aer Lingus

Air Berlin

Podróżowanie kobiet w ciąży do 4 tygodni przed planowanym terminem porodu jest możliwe z Air Berlin nawet bez zaświadczenia lekarskiego o przeciwwskazaniach do odbywania podroży samolotem. Przewoźnik może jednak zażądać książeczki zdrowia ciężarnej lub zaświadczenia lekarskiego, z którego wynika, że nie upłynął jeszcze 35 tydzień ciąży. Kobiety w ciąży o terminie porodu do 4 tygodni przed porodem nie mogą podróżować liniami Air Berlin.

Loty Air Berlin

Germanwings Z ważnym zaświadczeniem lekarskim kobiety w ciąży mogą podróżować z Germanwings do końca 36 tygodnia ciąży.

Loty Germanwings

LOT Kobiety w ciąży odbywające lot z liniami lotniczymi LOT mogą podróżować do 36 tygodnia ciąży włącznie pod warunkiem posiadania zaświadczenia lekarskiego. Powyżej 36 tygodnia ciąży kobiety mogą podróżować wraz ze specjalnym formularzem linii lotniczych wypełnionym przez lekarza.

Loty LOT

Lufthansa

Kobiety w prawidłowo przebiegającej ciąży mogą podróżować z Lufthansą do 36 tygodnia ciąży lub do około 4 tygodnia przed terminem porodu bez konieczności posiania zaświadczenia lekarskiego. W przypadku lotów do Kanady kobiety po 28 tygodniu ciąży powinny posiadać aktualne zaświadczenie potwierdzające, że ciąża jest niezagrożona oraz określające przewidywany termin porodu. Lekarz powinien również zastrzec w zaświadczeniu, że stan zdrowia ciężarnej zezwala jej na podróż samolotem. Po 36 tygodniu ciąży należy posiadać zaświadczenie wystawione na 72 godziny przed odlotem.

Loty Lufthansa