Zmiany w zasadach przewozu dzieci

 

Nowe przepisy pozwalają na przewożenie dziecka w wieku przynajmniej 3 lat zabezpieczonego pasami bezpieczeństwa na tylnym siedzeniu. Dotyczy to sytuacji, gdy w samochodzie znajduje się już dwoje dzieci w fotelikach na tylnym siedzeniu i nie ma miejsca na trzeci fotelik lub inne urządzenie zabezpieczające dzieci w podróży. W taki sposób możemy przewozić dziecko tylko na tylnym siedzeniu, nigdy zaś na przednim.

 

Dzieci o wzroście nie mniej niż 150 cm mogą być przewożone na przednim siedzeniu, tylko jeśli znajdują się w foteliku lub innym urządzeniu je przytrzymującym. Nie mogą podróżować z przodu zapięte pasami bezpieczeństwa. Dzieci, które przekroczyły 150 cm, a nie mają jeszcze ukończonych 12 lat, mogą podróżować bez fotelika.

 

Dzieci mierzące co najmniej 135 cm wzrostu mogą podróżować bez fotelików, ale tylko na tylnym siedzeniu. Muszą być zapięte pasami bezpieczeństwa.

 

Wyjaśniona została kwestia przewożenia dzieci na przednim siedzeniu w samochodach z poduszką powietrzną. Dotychczas dzieci nie mogły być przewożone tyłem do kierunku jazdy, jeśli pojazd był wyposażony w poduszkę powietrzną. Sprecyzowano tę kwestię, dodając że jeśli poduszka nie jest aktywna, dziecko może podróżować na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy.