Zakynthos

Dowiedz się więcej o celu swojej podróży

Zakynthos (Grecja)

Wyspa piękna

Zakynthos to najbardziej wysunięta na południe i trzecia pod względem wielkości (powierzchnia 417 km2, liczba mieszkańców 38 000) ze wszystkich wysp Morza Jońskiego, która leży na zachodnim wybrzeżu kontynentalnej części Grecji. Łagodny klimat sprawia, że to miejsce jest oazą bujnej zieleni. Przez wiele wieków na wyspie panowali Wenecjanie, którzy ze względu na wszechobecny przepych nadali jej przydomek Fior di Levente (Kwiat Wschodu). Zakynthos leży ok. 10 km od północno - zachodniego szczytu Peloponezu, a dystans na wyspę Kefalonia to zaledwie 15 km.


Krajobraz Zakynthos na wschodzie zdominowany jest przez niziny. Natomiast w północnej oraz zachodniej części wyspy dominują góry wapienne (najwyższą góra to wznoszące się na 758 m n.p.m.- Vrachionas). Obok turystyki głównym źródłem utrzymania mieszkańców jest także: rolnictwo (uprawa oliwek, owoców cytrusowych, cebuli, winorośli i rodzynek) oraz lokalne rzemiosło (produkcja dywanów, wyrobów tekstylnych oraz hafciarstwo). Dużą popularnością wśród turystów cieszy się położona na północno-zachodnim wybrzeżu zatoka Navagio, gdzie pośród wysokich na 200 metrów skał spoczywa wrak statku przemytniczego. Północna część wyspy to z kolei symfonia błękitu w miejscowości Kap Skinarai. Płynąc małą łodzią można tu dotrzeć do niebieskich grot morskich, a także zwiedzić jaskinie, które w ciągu milionów lat zostały całkowicie wypłukane przez morze. Inną atrakcję można z kolei przeżyć pod koniec czerwca w południowej części wyspy na plaży Laganas. W tym czasie żółwie Caretta Caretta zakopują w piasku jaja. Z owych jaj w sierpniu wykluwają się młode i natychmiast udają się do morza. Całkiem na południu, w okolicach Kiliomeno oraz jaskiń w Galas, leży z kolei mała osada górska Keri, skąd rozciągają się wspaniałe widoki na bezgraniczny błękit morza. Z kolei naprzeciwko Kap Keri, gdzie znajduje się latarnia morska, leży malutka, prawie niezamieszkana wyspa Marathonisi, która bywa także nazywana Wyspą Żółwi.


Wizytówką  położonej na wschodnim wybrzeżu stolicy wyspy miasta Zakynthos (ok. 13 000 mieszkańców) jest antyczny teatr, który wznosi się na wzgórzu Bochali. W stolicy na każdym kroku widoczne są wpływy weneckie, czego ukoronowaniem jest tutejsza cytadela. Nawet trzęsienie ziemi w roku 1953 nie mogło zniszczyć tego włoskiego uroku. Przekonacie się o tym wybierając się na spacer od placu Alexandru Roma w górę aż do równolegle przebiegającej ulicy Tertsetti. Podczas Waszego pobytu na wyspie musicie odwiedzić też znany kościół Świętego Dionizego, liczne muzea, wspaniały kościół katolicki przy placu Markusa, malowniczą promenadę, pełną sklepów ulicę Odos 21 Maiou oraz wąskie uliczki zabytkowego rynku.


Udając się w kierunku pobliskiego miasta Agrasi znajdziecie z kolei różnego rodzaju dyskoteki i kluby, gdzie bawiąc się do białego rana, będziecie mogli poznać uroki nocnego życia na wyspie. Głównym powodem, dlaczego tak wielu turystów spędza tu swój urlop są jednak piękne plaże, krystalicznie czysta woda i wiecznie świecące słońce. Z Zante codziennie kursują autobusy do najważniejszych miejscowości turystycznych wyspy jak Kalamaki, Limni, Keri, Tsivili, Laganas, Vassilikos i Alykes.


Począwszy od wiecznie żywych miast, gdzie roi się od tawern, barów i sklepów (jak np. Laganas na południu lub Planos/Tsilivi na wschodzie) po przez dziewicze osady górskie, cudowne zatoki jak chociażby: Porto Gromi, Porto Zoro i Kap Gerakas oraz sielankowe osady rybackie aż po samotne, urzekające pięknem plaże- Zakynthos to wyspa o stu twarzach, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie!


DOJAZD NA ZAKYNTHOS

Z lotnisk w Atenach i Salonikach istnieje możliwość lotu liniami Olympic Airways, a w sezonie letnim można skorzystać z bezpośrednich lotów czarterowych z terytorium innych europejskich państw (np. Niemiec). Możliwa jest także podróż z Włoch promem przewożącym samochody (promy startują z Wenecji, Ankony, Bari oraz Brindisi) do Patras (Peloponez), następnie przejazd 80 km samochodem na południe do portu w Kilini, skąd w ok. 1 h promem dostaniecie się do Zakynthos. Z Aten i Patras kursują również autobusy, których godziny odjazdu są dopasowane do rozkładu w Kilini. Poza tym odpływają także promy do położonej na północ od Zakynthos wyspy Kefalonia (idealne miejsce na jednodniowe wycieczki).

Lotniska na Zakynthos:

Szczegółowe informacje

Stolica: Ateny
Ludność: 10 737 428
Waluta: 1 euro=100 centów (EUR, €)
Kod iso: GR
Powierzchnia: 131 957 km²
Powierzchnia lądu: 130 647 km²
Powierzchnia wody: 1 310 km²

Mapa

map

Linie lotnicze wykonujące loty na Zakynthos

  • oa
  • ab
  • os

Zaplanuj całą podróż z CPO

Dzięki Centrum Podróży Online znajdziesz doskonałe dopasowanie ofert rezerwacji biletów lotniczych, hoteli i wynajmu samochodów

Interesują Cię najtańsze loty do do?

Bilety lotnicze do do Grecji

Planujesz podróż? Sprawdź najpopularniejsze oferty

POPULARNE POŁĄCZENIA LOTNICZE