Edmonton

Dowiedz się więcej o celu swojej podróży

Edmonton (Kanada)

Myśliwi i szyby naftowe


Z liczbą 800 000 mieszkańców Edmonton jest nie tylko stolicą prowincji Alberta, ale też równocześnie szóstym co do wielkości miastem w Kanadzie. Wzdłuż brzegu rzeki North Saskatchewan River stoją liczne charakterystyczne dla miasta drewniane budynki (np. Bell Tower), Edmonton jest też centrum przemysłu naftowego i gazowego, branży usług finansowych i zaawansowanych technologii. Miasto nosi  też miano The Festival City (Edmonton International Fringe Festival, Works Art & Design Festival, Edmonton International Street Performers Festival, Capital EX, Edmonton Folk Music Festival, Edmonton Heritage Festival, Free Will Shakespeare Festival, Dragon Boat Festival, Edmonton International Film Festival), jest siedzibą ponad 70 galerii, muzeów i wystaw. Edmonton to idealna baza wypraw do pobliskiego parku narodowego Elk Island National Park i położonego w Rocky Mountains Jasper National Park, łatwo tu połączyć naturę i miejski styl życia. W czasach gorączki złota Edmonton było bramą Północy, jak dzisiaj- z nowymi trasami wycieczkowymi jak np. Deh-Cho czy Goldrush Trail.


Historia miasta sięga 1795 roku, kiedy to w okolicy otwarto faktorię handlową Hudson's Bay. Edmonton, jako brama Północy, było ważnym punktem handlu skórami z Indianami Cree i Czarne Stopy, Fort Edmonton był gospodarczym centrum pionierów. Podczas gorączki złota Klondike w roku 1897 miasto rozwinęło się bardzo szybko i niewiele lat później liczyło już 9 000 mieszkańców. Prawa miejskie posiada od roku 1904, zaledwie rok później Edmonton zostało stolicą prowincji Alberta. W Fort Edmonton Park można dziś udać się w podróż w przeszłość Edmonton i prowincji Alberta.


Muzeum Royal Albeta Museum jest odwiedzane przez 300 000 ludzi rocznie, jego zbiory to głównie tematyka natury i historii First Nations, interesujące jest też muzeum Fort Saskatchewan Museum czy Loyal Edmonton Regiment Museum, historię pionierów można poznać w Stony Plain & Parkland Pionieer Museum Society i w Strathcona Heritage Museum. Miłośnicy kolei nie powinni w żadnym wypadku przegapić Alberta Railway Museum and Archives i C & E Railway Museum, historię awiacji poznać można w Alberta Aviation Museum a wszystko o historii kanadyjskiego przemysłu naftowego w Canadian Petroleum Discovery Centre. Robiące wrażenie dzieła sztuki zobaczyć można w Art Gallery of Alberta i w Bearclaw Gallery (ze zbiorami sztuki First Nations). W Gallery Walk Area w Dowtown Edmonton w rejonie 124 ulicy można podziwiać prace ponad 300 artystów. Po obu stronach rzeki North Saskatchewan River rozciągają się na powierzchni 7 400 hektarów (a tym samym 21 razy większej niż Central Park w Nowym Jorku) parki River Valley Parks, gdzie można biegać, urządzać pikniki, grać w golfa, pływać albo udać się na przejażdżkę łódką.


West Edmonton Mall to największy na świecie kompleks handlowo-rozrywkowy, ma 48 budynków. Mieści się w nim ponad 800 sklepów i butików, ponad 100 restauracji i kawiarni oraz park wodny z basenem z falami- Galaxyland Amusement Park. W rzecznym i morskim krajobrazie można udać się na wyprawę łodzią podwodną w morskie głębiny, gdzie można podziwiać replikę statku Kolumba Santa Maria.


W dzielnicy Old Strathcona, gdzie znajduje się ponad 75 kościołów i budowle z XIX i pierwszej połowy XX wieku, otwiera się jedyny w swoim rodzaju obszar na zakupy i spacer- ponad 300 sklepów, pubów, kawiarni i restauracji (Alberta z Edmonton i Calgary to jedyna prowincja Kanady, w której sklepy nie są obłożone podatkiem „Provincial Tax”). Interesujący historycznie jest Alberta Government House (12845-102 Avenue) i Alberta Legislature (10800-97 Avenue), architektonicznie poruszająca Edmonton City Hall, Odyssium oraz Commonwealth Stadium, gdzie Edmonton Eskimos rozgrywają mecze ligi Canadian Football League. Citadel Theatre to jeden z najlepszych teatrów w Kanadzie, ma pięć scen, z kolei w Francis Winspear Centre for Music mogą się Państwo zachwycić koncertami Edmonton Symphony Orchestra. Ponad 2000 restauracji, mnóstwo barów i kawiarni umila czas podczas spędzania w Edmonton wieczoru na mieście (koniecznie trzeba spróbować słynnego na całym świecie Steak Alberta Beef).


HOTELE W EDMONTON

Również oferta noclegowa jest warta podziwu. Eleganckie hotele o 5 gwiazdkach (np. Fairmont Hotel MacDonald), hotele wyższej klasy średniej (np.Coast Edmonton Plaza Hotel), liczne hotele klasy średniej (np. Days Inn Downtown) oraz niedrogie motele sprawią, że będą się Państwo czuć dobrze podczas pobytu w Edmonton.


Trans Canada Yellowhead Highway łączy Edmonton z Winnipeg na wschodzie i British Columbia na zachodzie. Do Calgary jest stąd 294 km, do Jasper 362, a do Banff 404 km. Granica z Montaną, USA jest oddalona o ok. 500 km. Niedaleko od Edmonton znajduje się imponujące Royal Tyrell Museum w Drumheller, gdzie można dowiedzieć się wszystkiego o dinozaurach, w Badlands z kolei można wziąć udział w wielodniowym EnCana Science Camp. Samochodem kampingowym, Jeep-em czy wynajętym samochodem dotrą Państwo wygodnie wszędzie.


Słoneczny urlop na łonie natury, wędrówki, wycieczki rowerowe, dzikie zwierzęta, zorza polarna (Aurora Borealis) późną jesienią, czy też wyjazd biznesowy połączony z krótkim urlopem- Edmonton oferuje odwiedzającym interesującą mieszankę gościnności małego miasta i kosmopolitycznej atmosfery. Muszą to Państwo zobaczyć. 

Szczegółowe informacje

Stolica: Ottawa
Ludność: 33 487 208
Waluta: 1 Dolar Kanadyjski=100 centów (CAD, $)
Kod iso: CA
Powierzchnia: 9 984 670 km²
Powierzchnia lądu: 9 093 507 km²
Powierzchnia wody: 891 163 km²

Mapa

map

Linie lotnicze wykonujące loty do Edmonton

 • ac
 • co
 • ua
 • us
 • ts
 • 4n
 • 5t
 • 9m
 • wg
 • ws
 • as
 • dl
 • 7f
 • qx

Zaplanuj całą podróż z CPO

Dzięki Centrum Podróży Online znajdziesz doskonałe dopasowanie ofert rezerwacji biletów lotniczych, hoteli i wynajmu samochodów

Interesują Cię najtańsze loty do do?

Bilety lotnicze do do Kanady

Planujesz podróż? Sprawdź najpopularniejsze oferty

POPULARNE POŁĄCZENIA LOTNICZE