Lagos

Dowiedz się więcej o celu swojej podróży

Lagos (Nigeria)

Katastroficzny cud


Mająca 9,5 miliona mieszkańców metropolia Lagos to największe miasto w Nigerii. Leży zaledwie 5 m ponad poziomem wody w morzu na wybrzeżu Zatoki Gwinejskiej w Afryce Zachodniej, państwa sąsiedzkie to Benin i Kamerun. Miasto jest centrum finansowym i gospodarczym kraju. Trzy olbrzymie porty to punkty przeładunku ropy naftowej, orzeszków ziemnych, drewna, kakao, produktów bawełnianych i oleju palmowego. W lagunie Lagos z jej grzęzawiskami i mangrowcami są położone wyspy  Lagos Island, Ikoyi i Victoria Island. Są połączone mostami ze stałym lądem (most Eko, most Cartera i Third Mainland Bridge). Luksusowe wille na Victoria Island i Ikoyi to prawdziwe pałace, nigdzie w Afryce nie ma też tak dużo luksusowych samochodów, co tutaj. Autostrady przecinają dzielnice, a tereny mieszkalne graniczą z hałdami śmieci. Miliony spieszących do pracy podążają codziennie do miasta, lawiny pojazdów toczą się w dzień i w nocy we wszystkich kierunkach, gęstość zaludnienia dochodzi do 30 000 ludzi na kilometr kwadratowy. Miejskie życie jest tu chaotyczne, wycieńczające, niezależnie od tego, czy na rynkach, wzdłuż ulic czy też w jednym z ponad 100 slumsów Lagos. Wywóz śmieci i zaopatrzenie w wodę pitną w większości dzielnic są w zapaści, problemy ze środowiskiem i zdrowotne przybierają ciągle na sile, najmocniej i najprędzej dotykając najuboższych, którzy śpią pod mostami w lagunie bądź mieszkają wśród śmieci.


Miasto jest także siedzibą wielu uniwersytetów, politechnik, szkół wyższych i instytutów badawczych. Charakterystycznym budynkiem jest Teatr Narodowy z owalną podstawą, warto zobaczyć Muzeum Narodowe w Onikan na wyspie Lagos albo stadion narodowy Surulere, gdzie mecze piłki nożnej rozgrywa nigeryjska reprezentacja narodowa.

Lotniska w Lagos:

Szczegółowe informacje

Stolica: Abudża
Ludność: 154 729 000
Waluta: Naira (NGN)
Kod iso: NG
Powierzchnia: 923 768 km²
Powierzchnia lądu: 910 768 km²
Powierzchnia wody: 13 000 km²

Mapa

map

Linie lotnicze wykonujące loty do Lagos

  • ib
  • af
  • kl
  • lh
  • ba
  • az
  • ek
  • et
  • 8u

Zaplanuj całą podróż z CPO

Dzięki Centrum Podróży Online znajdziesz doskonałe dopasowanie ofert rezerwacji biletów lotniczych, hoteli i wynajmu samochodów

Interesują Cię najtańsze loty do do?

Bilety lotnicze do do Nigerii

Planujesz podróż? Sprawdź najpopularniejsze oferty

POPULARNE POŁĄCZENIA LOTNICZE