Madera

Dowiedz się więcej o celu swojej podróży

Madera (Portugalia)

Bem Vindos – witamy na wakacjach dla wszystkich zmysłów

Tropikalna wyspa w Europie? Czy naprawdę istnieje? Wyspa kwiatów – Madera, położona jest w środku Oceanu Atlantyckiego, tylko 1000 km na południowy zachód od Lizbony i 700 km na zachód od wybrzeży Maroka. Razem z mniejszą wyspą Porto Santo oraz niezamieszkałymi grupami wysp Ilhas Desertas i Ilhas Selvagens tworzy ona portugalską prowincję o tak samo brzmiącej nazwie.


Położona w centrum Oceanu Atlantyckiego Madera to raj dla wszystkich urlopowiczów kochających kąpiele wodne. Także Wy zafundujcie sobie chwile relaksu, wybierając się na urlop lub krótką wycieczkę na tą pełną zieleni wyspę, gdzie wybrzeża przepełnione są urzekającymi hotelami oraz domkami letniskowymi (Quintus). Odpocznijcie w tutejszych, 5-gwiazdkowych kurortach- Spa. To właśnie tutaj, na Maderze, Wasz urlop stanie się niezapomnianą przygodą, a Wy odzyskacie energię i radość z życia delektując się karmionymi słońcem owocami podczas beztroskiego wypoczynku na plaży.


Górzysty krajobraz wyspy to efekt działalności wulkanicznej na tych terenach. Szczelinowate formacje skalne takich wzniesień jak Pico Ruivo (najwyższy szczyt wyspy wznoszący się na 1862 m. n.p.m.), Pico Arierio, Pico Dos Torres i Pico Grande zdominowały środkową część wyspy. Wybrzeże to z kolei dominacja stromych klifów, które opadają do głębokiego na 4000 metrów dna morskiego. 20 procent całej powierzchni wyspy (794 km2) zajmuje las wawrzynowy Laurisilva, który rozciąga się na północy na odcinku między Porta da Cruz i Santana. Należy przy tym wspomnieć, iż las Laurisilva został uznany przez UNESCO za największy wiecznie zielony obszar leśny na całym świecie. Strelicje, hortensje, afrykańskie kwiaty miłości, draceny, olbrzymkowce oraz inne niezliczone gatunki egzotycznych drzew i owoców rywalizują tu w magii barw z błękitem morza. Zrównoważony, łagodny klimat z temperaturami wahającymi się od 19 stopni w styczniu po 25 stopni w sierpniu, tętniąca życiem stolica wyspy, miasteczko Funchal oraz różnorodność krajobrazu czynią Maderę.


Wschłuchajcie się w symfonię huczących wodospadów, poczujcie się jak prawdziwi zdobywcy wspinając się na stromy klif Cabo Girao, podążajcie śladem sztucznych strumieni (Levadas), wędrujcie przez płaskowyż Paul da Serra i zanurzcie się w ciemności jaskini lawowej Grutas e Centro do Vulcanismo w São Vicente, przemierzajcie dziewicze zakątki szczytu Pico Ruivo do Paul, weźcie kąpiel w otoczonym przez różnokształtne skały magmowe basenie morskim w Porto Moniz i poczujcie rozkosz podniebienia próbując takich specjałów kulinarnych jak Espada (czarna ryba pałaszowata), czy też Espetada (1-metrowy szaszłyk rybny). Prawdziwym spotkaniem z przyrodą w jej najczystszej formie będzie z kolei wizyta w Parku Narodowym Queimada, a chcąc poznać naturalne piękno podwodnego świata koniecznie odwiedźcie Narodowy Podwodny Park w Caniço. Szukając odprężenia udajcie się na plaże żwirowe w Ribeira Brava, a gdy znów zatęsknicie za zielenią wybierzcie się do obfitującej w botaniczne cuda Doliny Rabacal. Nie ważne, czy zdecydujecie się na ogrody subtropikalne, kaskadowo ułożone góry winne, wiecznie zielone doliny, czy też romantyczne wybrzeża skaliste – Madera oczaruje Was pięknem każdego z tych miejsc. Bem Vindos – witamy w raju.

 

FUNCHAL

Otoczone zielonymi wzgórzami, położone na zapierających dech w piersiach klifach w południowo – wschodniej części wyspy, tętniące życiem Funchal jest nowoczesną stolicą. Miasto zamieszkiwane jest przez 45 000 mieszkańców. Historyczne centrum miasta, malownicza dzielnica rybacka i kolorowa hala targowa Mercado dos Lavradores sprawiają, iż w stolicy wyspy wciąż wyczuwalny jest duch przeszłości. Połyskujące budowle kolonialne, katedra Sé, liczne winiarnie, restauracje rybne i kawiarenki dadzą Wam chwilę relaksu i pozwolą zregenerować siły przed szaleństwami nocy. Te trwają w najlepsze w tutejszych dyskotekach, klubach i barach, z których większość znajduje się w okolicach portu jachtowego w zachodniej części miasta, gdzie spotyka się także międzynarodowy jet-set, który szuka szczęścia w kasynie (wybudowanym wg. projektu znanego architekta Oscara Niemeyera). Miłośnicy przyrody ucieszą się z kolei z bogactwa natury w ogrodach botanicznym oraz tropikalnym (w skład, którego wchodzi papuzi park), które znajdują się w leżącej w głębi wyspy, miejscowości Monte. Baseny morskie takie jak Lido, Ponta Gorda oraz Barreirinha pozwolą Wam zrelaksować się, zażywając kąpieli morskich i słonecznych. Każdy, kto chciałby podziwiać panoramę miasta, może delektować się tym widokiem z kabiny kolejki linowej, która kursuje na trasie z doliny w parku promenadowym aż po góry Monte. W Funchal podziwiać można ponad to kolorowo pomalowane płytki (azuleje) oraz grób Karola I-go, ostatniego cesarza Astro-Węgier, który mieści się w kościele Nossa Senhora do Monte.
Najbliższe lotnisko leży w odległości 15 km na wschód od Funchal, zaraz przy mieście Santa Cruz.

 

WYBRZEŻE PÓŁNOCNE MADERY

W zimniejszej i bardziej deszczowej, północnej części wybrzeża na turystów czekają głównie zapierające dech w piersiach widoki stromych wybrzeży oraz dziewiczych osad. Najbardziej wysuniętą miejscowością na północnym-zachodzie tej części Madery jest Porto Moniz, które jest znane ze znajdującego się tu krateru wulkanu. Naturalne baseny otoczone ciemnymi skałami magmowymi zawdzięczają swoje istnienie wyciekowi lawy, która spływając do morza została przenoszona przez wiatr, w skutek, czego powstały wspomniane wyżłobienia. Sztuczne połączenie siecią kanałów umożliwiło kąpiele w tych powulkanicznych zbiornikach. Okolica Porto Moniz idealnie nadaje się również na piesze wędrówki.
Odległość z Porto Moniz na najbliższe lotnisko wynosi ok. 65 km.


Udając się dalej w kierunku zachodnim traficie do malowniczego miasteczka São Vicente (ok. 50 km do lotniska), które zachwyca krajobrazem gór. W samej miejscowości i jej okolicy oprócz zadbanych, zabytkowych (objętych ochroną) domków warto zobaczyć także jaskinię Grutas de São Vicente oraz wzniesioną w XVII wieku na skale kapliczkę Capela São Roque.


5 km na wschód od Sao Vicente znajduje się znany punkt widokowy Ponta de São Jorge. Z wioski São Jorge można wyruszyć w pieszą wędrówkę szlakiem sztucznych strumieni (levadas). Na małym cypelku, między São Vicente i São Jorge leży z kolei Ponta Delgada, malownicza miejscowość z basenem morskim gwarantującym relaksujące kąpiele w Atlantyku.


Wysoko nad morzem, we wschodniej części północnego wybrzeża zachwyci Was malownicze miasteczko Santanta. Typowe, małe kamieniczki ze szpiczastymi, pokrytymi słomą dachami (Casas de Colmo) są stałym elementem tutejszego krajobrazu i zarazem symbolem całej Madery. Około setka takich Casas leży na obszarze gminy. Dodatkowa atrakcja tego miejsca to mała plaża Rocha do Navio, na którą dostaniecie się kolejką odjeżdżającą ze skał w okolicach kościoła. Dystans dzielący Santana od lotniska wynosi 40 km.

 

POŁUDNIOWE WYBRZEŻE MADERY

Na południu wyspy panuje klimat subtropikalny, a plantacje i ogrody są nawadniane dzięki sieciom kanałów wodą z deszczowej północy. We wschodniej części południowego wybrzeża głównym ośrodkiem miejskim jest Machico, drugie pod względem wielkości miasto całej Madery. W leżącej pod miastem zatoce, która witała pierwszych kolonizatorów już w 1419 roku, łodzie rybackie oraz mała stocznia tworzą malowniczy, wręcz sielankowy widok. Z Machico można także udać się w podróż po półwyspie Ponta de São Lourenco, mijając po drodze słynące z plecenia koszyków Camacha oraz zatrzymując się w muzeum wielorybów, w Canical. Dodatkową zaletą Machico jest bezpośrednie sąsiedztwo lotniska, które leży 3 km na południowy zachód od miasta.


Kierując się z Machico w głąb wyspy dotrzecie do Santo Antonio da Serra, małego miasteczka leżącego na gęsto porośniętym płaskowyżu, które jest znane z panującego tu łagodnego klimatu oraz idealnych warunków do pieszych wędrówek. Największym magnesem na turystów jest jednak tutejsze pole golfowe, które znajduje się na skraju stromych wąwozów, skąd rozciągają się zapierające dech w piersiach widoki na całą wyspę i morze.
Najbliższe lotnisko leży w promieniu 9 km od miasta.


Prawdziwą wizytówką południowego wybrzeża jest najwyższy klif europy i drugi na świecie, mierzący 580 m Cabo Giaro, który leży 18km na zachód od Funchal. Romantyczne chwile podczas podziwiania piękna wyspy i bezkresu oceanu z punktu widokowego mieszczącego się na klifie to atrakcja, której nie można przegapić. Nowoczesna kolejka panoramiczna zabierze Was prosto do leżącej u podnóża klifu miejscowości turystycznej Faja Dos Padres, gdzie poza kolejką można dostać się jedynie łodzią od strony morza.


Północny wschód wyspy to przede wszystkim niezwykle popularne wśród turystów Caniço, które czaruje malowniczym położeniu na stoku, 6 km na wschód od Funchal. 3km pod Caniço turystów wabi inne centrum turystyczne, leżące bezpośrednio nad morzem, Caniço de Baixo. Dobrze rozwinięta infrastruktura, zadbane hotele, możliwość uprawiania sportów wodnych ze wspaniałymi obszarami do nurkowania – to najkrótsza charakterystyka Caniço de Baixo.


Najstarsza osada rybacka na Maderze, Estreito de Câmara de Lobos, leży 15 km na zachód od stolicy wyspy. Czas stanął tu w miejscu, o czym świadczą wąskie uliczki, kolorowe kamieniczki oraz sielankowy port, gdzie każdego dnia łodzie wypływają na połów ,,espada” (ryb mieczyków). Tutejsze wino produkowane z winogron porastających okoliczne wzgórza cieszy się uznaniem najwybredniejszych znawców tego szlachetnego trunku. 


W kierunku zachodnim rozpościerają się dwa miasteczka: Ribeira Brava i Ponta do Sol. Te rozpieszczane przez słońce ośrodki ściągają na południowe wybrzeże głównie turystów spragnionych kąpieli morskich na plażach żwirowych. W przerwie od kąpieli warto pospacerować po tutejszej promenadzie oraz okolicach portu, gdzie roi się od sklepów. Wielbicieli turystyki sakralnej zadowoli z kolei miejscowy kościół Nossa Senhora da Luz.


Wspaniałe krajobrazy, które czekają na Was w okolicy wsi Calheta, to efekt magii barw kwiatów oraz błękitu morza. Na obszarze tej małej wsi znajdziecie m.in. jedyną na całej Maderze, sztuczną plażę piaszczystą, mały port jachtowy oraz nadmorską promenadę. Chcąc dojechać z Calheta na najbliższe lotnisko, trzeba udać się na wschód (dystans ok. 50 km). Niedaleko stąd również do położonego na płaskowyżu Prazeres, malowniczego miasteczka w samym środku cudownych ogrodów, które zdobią malownicze kamieniczki. Przeżyjcie niezapomniane chwile podczas spacerów po tutejszej okolicy, sycąc się widokiem spokojnych wód Oceanu Atlantyckiego. Na Waszą uwagę zasługują także miejscowości leżące na południowym-zachodzie, takie jak Paul do Mar, Jardim do Mar, czy też Faja da Ovelha. Wręcz niebywałe bogactwo ryb w zbiornikach wodnych we wspomnianych miejscowościach czyni te gminy najważniejszymi centrami rybackimi całego archipelagu.

 

WYSPA PORTO SANTO

Na północny zachód od Madery leży mała siostrzana wyspa Porto Santo, gdzie na powierzchni 45 km2 żyje około 5000 osób. Stosunkowo niewielkie płaskowyże i długa na 9 km, złota plaża Campo de Baixo tworzą kontrast do krajobrazu większej siostry, jak często nazywa się też Maderę. Karczowanie lasów przez wczesne pokolenie żeglarzy doprowadziło do silnej erozji na terenie Porto Santo. Główna miejscowość tej wyspy to portowe miasto Vila Baleira leżące przy płaskim wybrzeżu południowo-wschodnim, bezpośrednio przy piaszczystej plaży. Główne atrakcje tej okolicy to Casa de Colombo (Dom Kolumba) oraz stary ratusz. Najbardziej znanym mieszkańcem tej wyspy był historyczny żeglarz Krzysztof Kolumb, który właśnie tu poślubił Filipę Moniz i przeżył tu kilka lat od 1450 roku. Najwyższym wzniesieniem wyspy jest Pico do Facho (516 m n.p.m.). Regularnie kursujące promy zabiorą Was na oddaloną o 40 km Maderę, a czas takiego rejsu to od 2 do 3 godzin. Inną opcją transportu z Porto Santo do Madery jest 20 minutowy lot, który kończy się na lotnisku należącym do NATO. 18-dołkowe pole golfowe z widokiem na Atlantyk sprawi, że serca fanów tej elitarnej gry zabiją szybciej. Dzięki życzliwości i naturalności ludzi na Porto Santo poczujecie się jak w domu, a wycieczki rowerowe, spacery oraz integracja w typowych knajpkach będą dla Was czystą przyjemnością.


Zanurzcie się w pełni bogactwa przyrody w prawdziwym Ogrodzie Eden, jakim jest niewątpliwie Madera. Delektujcie się komfortem i elegancją hoteli i rozpieśćcie swoje zmysły spędzając tu romantyczne chwile we dwoje. Madera- prawdziwie niebiańska przyjemność, która kusi.

Lotniska na Maderze:

Szczegółowe informacje

Stolica: Lizbona
Ludność: 10 707 924
Waluta: 1 euro=100 centów (EUR, €)
Kod iso: PT
Powierzchnia: 92 090 km²
Powierzchnia lądu: 91 470 km²
Powierzchnia wody: 620 km²

Mapa

map

Linie lotnicze wykonujące loty na Maderę

 • ab
 • tp
 • de
 • s4
 • fh
 • ap
 • x3
 • 4u
 • u2
 • jk
 • s4

Zaplanuj całą podróż z CPO

Dzięki Centrum Podróży Online znajdziesz doskonałe dopasowanie ofert rezerwacji biletów lotniczych, hoteli i wynajmu samochodów

Interesują Cię najtańsze loty do do?

Bilety lotnicze do do Portugalii

Planujesz podróż? Sprawdź najpopularniejsze oferty

POPULARNE POŁĄCZENIA LOTNICZE