Johannesburg

Dowiedz się więcej o celu swojej podróży

Johannesburg (RPA)

Miasto złota

Miasto Złota, nazywane często Joburgiem, to tętniąca życiem metropolia z bogatą ofertą kulturalną łączącą ze sobą elementy afrykańskie i europejskie. To także brama do Republiki Południowej Afryki i tym samym idealny punkt wypadowy na wycieczki objazdowe po tej części czarnego lądu oraz pełne wrażeń safari. Ponieważ Johannesburg leży na półkuli południowej, pory roku następują tu w innym czasie niż ma to miejsce w Polsce (lato trwa od października do kwietnia, a zima od maja do września). Pora letnia w RPA charakteryzuje się wysokimi temperaturami, wyjątkową dusznością oraz okresowymi i intensywnymi opadami deszczu, którym często towarzyszą burze. Johannesburg to idealne miejsce na 2-3 dniową przerwę w podróży po RPA, kraju różnorodności.


W roku 1896 w paśmie górskim Witwatersrand odkryto żyłę złota i nie trzeba było długo czekać, aż z morza namiotów należących do poszukiwaczy szczęścia i zbieraczy złota wyrosło tu wielkie miasto, dzisiejszy Johannesburg. Obecnie 8 milionowy Johannesburg jest największą metropolią w Południowej Afryce i jednocześnie centrum RPA oraz główny punkt administracyjny prowincji Gauteng. Najpiękniejszy widok na Johannesburg rozciąga się z wysokiej na 200 metrów platformy widokowej wieżowca Carlton Center. Oprócz centrali koncernów górniczych oraz olbrzymich hoteli stałym elementem krajobrazu miasta są uliczni sprzedawcy oraz taksówki. Na ulicy Diagonal Street czeka na Was niezwykle bogata oferta handlowców z Indii, którzy prezentują swoje towary w cieniu ogromnego drapacza chmur Diamond Building. Warto ponadto odwiedzić dawny budynek targowy w Newtown, Market Theatre, gdzie obecnie można znaleźć teatr, galerie, restauracje, bary oraz klub jazzowy Kippie’s, a także Muzeum Afryki, które prezentuje historię RPA od początków powstania Państwa, aż po czasy dzisiejsze. Na południowym zachodzie miasta dużą popularnością wśród turystów cieszy się park relaksacyjny Gold Reef City, gdzie odwiedzający oprócz podziwiania stylowych budowli i dawnych kostiumów mogą także zjechać do sztolni i przyglądać się odlewaniu sztabek złota.


W północnych przedmieściach (Parktown, Saxonwold, Houghton) stoją okazałe wille należące głównie do białych mieszkańców. Także wiele przedsiębiorstw przeniosło w te rejony miasta swoje siedziby. Na północy Johannesburga, w dzielnicy Sandton znajduje się z kolei ISE Security Exchange, największa giełda Afryki oraz luksusowe centrum handlowe Sandton Shopping Center, a także liczne hotele międzynarodowych sieci. Bogaci mieszkańcy upodobali sobie również inne dzielnice na przedmieściach miasta, takie jak Rosebank, Hyde Park i Morningside.


Historię kraju łącznie z jej ciemnymi kartami w postaci segregacji rasowej w czasach apartheidu będziecie mogli śledzić w Muzeum Przeciwko Zapomnieniu. Eksponaty od czasów kamienia łupanego oraz eksponaty etnologiczne to stały element ekspozycji w muzeum Africana. Z kolei wszyscy miłośnicy sztuki zakochają się w eksponatach narodowych artystów reprezentujących sztukę tradycyjną oraz nowoczesną, które można znaleźć w bogatych zbiorach galerii: Kim Sacks oraz Johannesburg Art Gallery.


Jedną z najbiedniejszych części Johannesburga jest Soweto (skrót od South Western Township). Z powodu możliwych problemów z orientacją w terenie oraz zagrożenia bezpieczeństwa drugą twarz RPA najlepiej odkrywać podczas zorganizowanych wycieczek (np. do kolorowej i tętniącej dzielnicy Sophiatown). Przestępczość to ciągle aktualny temat w Johannesburgu, dlatego powinno się w miarę możliwości unikać cieszących się złą sławą dzielnic Hillbrow, Berea oraz Aleksandra. Należy jednak zauważyć, że z powodu finałów mistrzostw świata, które odbywały się tu w 2010 roku, władze podjęły działania w celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa.


Prawdziwą ucztą dla wszystkich zmysłów jest odbywający się w każdą sobotę pchli targ, który znajdziecie naprzeciwko Market Theatre (na ulicy Jeppe Street). To największy pchli targ w RPA, który oczaruje Was pstrokatymi stoiskami z wyszukanymi pamiątkami oraz dziełami sztuki rękodzielniczej z całej Afryki, a także nieznajomymi zapachami. W bezpośrednim sąsiedztwie targu znajduje się klub jazzowy Klippies Jazz International, który uchodzi za najdynamiczniejszą scenę czarnego jazzu oraz miejsce spotkań ,,najbardziej odlotowej’’ publiczności. Johannesburg to miasto magii, gdzie turyści mogą spotkać szamana  (w centrum Muti Shop obok budynku giełdy), a także poczuć się jak na prawdziwym indyjskim targu (na placu Oriental Plaza). W poszukiwaniu atrakcji nocnego życia warto wybrać się do dzielnicy Rosebank, gdzie o brak nudy dbają liczne knajpki, kluby, bary i dyskoteki. Najmodniejsze restauracje to z kolei wizytówka dzielnicy Morningside.

 

HOTELE W JOHANNESBURGU

Oferta noclegowa miasta wychodzi naprzeciw oczekiwaniom turystów. Do ich dyspozycji są tu zarówno luksusowe hotele (np. w pełnej przepychu dzielnicy Melrose), prestiżowe hotele klasy komfort  (przede wszystkim w dzielnicy Sandton, wokół placu Nelsona Mandeli oraz w dzielnicy Rosebank na przedmieściach), nowoczesne hotele klasy średniej (głównie w okolicach lotniska), zadbane hotele 3 gwiazdkowe (np. na północnym skraju miasta w pobliżu centrum handlowego Bridgewater Commons), luksusowe loże hotelowe (między leżącymi na przedmieściach dzielnicami Woodmead i Kyalami).


Na zachód od miasta, w dzielnicy Roodepoort leżą wspaniałe ogrody botaniczne Natomiast kierując się 35km na północny zachód od centrum Johannesburga traficie do pełnego atrakcji Heia Safari Ranch, gdzie każdej niedzieli czeka na Was masa atrakcji. Położona na północ od Auckland Park, dzielnica Melville słynie z żywiołowej atmosfery oraz bardzo dużej liczby restauracji, księgarni i klubów nocnych. To właśnie na północnym-zachodzie Miasta Złota mieści się hisotryczna kolebka człowieka (cradle of human kind) oraz zespół wapiennych jaskiń Sterkfontein z prehistorycznymi szczątkami człowiekowatych. Na wschodzie Johannesburga rozciągają się dzikie rezerwaty, z Parkiem Narodowym Krüger na czele, gdzie można spotkać przedstawicieli wielkiej piątki (lwy, leopardy, bawoły, słonie i jednorożca) oraz żyrafy, gepardy, zebry, antylopy gnu, hipopotamy nilowe, krokodyle oraz setki rodzajów ptaków. Prywatne rezerwaty Mpanamana Game Reserve i Hluhluwe Reservat (słynący z nosorożców) dają przyjezdnym możliwość przeżycia niezapomnianych chwil podczas samochodowego safari. Johannesburg wręcz stoi rezerwatami przyrody: wśród których na szczególną uwagę zasługuje położony na zachodzie, obfiitujący w zwierzynę Madikwe Game Reserve oraz leżący na północ od Jogburga (ok. 250 km) Welgevonden Game Reserve.


Nocleg w obozowisku w samym centrum miasta będzie niezapomnianym przeżyciem m.in. dlatego, że można dzięki temu podziwiać budzący się do życia świat zwierząt. 2 godziny jazdy samochodem na południowy zachód od miasta znajdziecie parki rozrywki Sun City i Lost City, które leżą nieopodal pięknego Parku Narodowego Pilanesberg. Zaledwie 50 km dzieli Johannesburg od oficjalnej stolicy RPA, lężącego na północy miasta Pretoria.


WYNAJEM SAMOCHODÓW W JOHANNESBURGU

Pomimo dobrze rozbudowanej infrastruktury drogowej transport publiczny nie jest najbardziej prężną gałęzią komunikacji, dlatego dobrą opcją jest wynajęcie prywatnego samochodu i samodzielne poznawanie Johannesburga oraz całej RPA. Dużą popularnością cieszą się także campery oraz przczepy kempingowe, dzięki którym można z bliska podziwiać dziewczą przyrodę oraz przeżywać monumentalne wschody słońca udając się do północnych prowincji Mpumalanga, Gauteng, Northwest i Limpopo.


Zaraźcie się fascynacją Egoli (zostańcie przynajmniej dwie nocy w Johannesburgu) i poznajcie bezkres dziewiczego piękna przyrody, gdzie wolność przestaje być pustym frazesem. Odwiedźcie miasto kontrastów, centrum kraju, który ze względu na swoją różnorodność uznaje się za miniaturkę świata. 

Szczegółowe informacje

Stolica: Pretoria
Ludność: 48 783 000
Waluta: rand (ZAR)
Kod iso: ZA
Powierzchnia: 1 119 090 km²
Powierzchnia lądu: 1 214 470 km²
Powierzchnia wody: 4 620 km²

Mapa

map

Linie lotnicze wykonujące loty do Johannesburga

 • sa
 • lh
 • ey
 • ba
 • af
 • xm
 • kl
 • ek
 • sw
 • ms
 • vs
 • tk
 • lx
 • ib
 • 8u
 • uu
 • w3
 • bp
 • qm
 • et
 • kq
 • 1t
 • qr
 • mk
 • sa
 • wb
 • gy
 • je
 • hm
 • mn
 • b3

Zaplanuj całą podróż z CPO

Interesują Cię najtańsze loty do do?

Bilety lotnicze do do Republiki Południowej Afryki

Planujesz podróż? Sprawdź najpopularniejsze oferty

POPULARNE POŁĄCZENIA LOTNICZE