Neapol

Dowiedz się więcej o celu swojej podróży

Neapol (Włochy)

Teatr życia u podnóża Wezuwiusza

„Zobaczyć Neapol i umrzeć” - ta barwna sentencja doskonale oddaje pełne wdzięku piękno tętniącej życiem metropolii, która codziennie wabi nad Zatokę Neapolitańską niezliczone rzesze turystów z całego świata. Malowniczy krajobraz Nea polis (nowego miasta) to głównie zasługa bezpośredniego sąsiedztwa wzgórz Posillipo i Tomero, graniczącego z Morzem Tyrreński Półwyspu Sorrentyńskiego oraz wznoszącego się na wysokość 1277 m n.p.m. wulkanu Wezuwiusza. Bella Napoli (piękny Neapol) to stolica regionu Kampania i zarazem, po Rzymie i Mediolanie, trzecie co do wielkości miasto Włoch. Klimat Centro Stolico czyli słynnej starówki Neapolu z urzekającymi korowymi targami rybnymi, sklepikami z butami i kafejkami w 1995 roku doceniło UNESCO, wpisując ją na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury.


Neapol skrywa całą masę zabytków, których odkrywanie będzie dla Was niezapomnianym przeżyciem. Wielbiciele średniowiecznej architektury powinni rozpocząć zwiedzanie od monumentalnego XIII-wiecznego pałacu Castel Nuovo i pałacu Reale oraz pełnych tajemnic i fantastycznych fresków Katakumb San Genaro. Barokowym przepychem urzekną Was niezliczone kościoły jak np. majestatyczny kościół Santa Chiara. Miasto szczyci się ponadto zamkiem Castel dell’Ov położonym bezpośrednio przy porcie Santa Lucia, górującym nad miastem pałacem Sant’ Elmo, skąd rozciąga się wspaniały widok na całe miasto; wytworną dzielnicą Chiaia oraz znanym i cenionym w świecie muzeum archeologicznym Museo Archeologico Nazionale


Już dziś przyjedźcie do Neapolu, aby nakarmić swoje uszy niepowtarzalnymi dźwiękami Pieśni Neapolitańskich (Canzone Napoletana), a także emocjonalnymi kompozycjami muzyki ludowej jak np. O sole Mio czy też Funiculi, Funiculà, które przy akompaniamencie gitary i mandoliny wprowadzą Was w romantyczny nastrój. Jeżeli chcecie poczuć puls miasta, to koniecznie odwiedźcie tętniące życiem place jak Piazza Garibaldi, Piazza Mercato Piazza Cavour, gdzie  pośród gwaru trzeba uważać na kieszonkowców. Udając się do miejsca występów legendarnego króla tenorów Enrico Caruso - Teatro San Carlo poczujecie prawdziwego ducha opery, a w pobliżu teatru oczaruje was ozdobiony szklanymi kopułami pasaż handlowy Galleria Umberto I. W uliczce Via San Gregorio Armeno, na miejskiej starówce, będziecie mogli podziwiać piękne szopki bożonarodzeniowe, a w katedrze Świętego Januarego na własne oczy zobaczycie relikwie z cudowną Krwią Świętego Januarego. Inną atrakcją, która spełnia równocześnie ważną rolę komunikacyjną jest kolej linowo - terenowa Funicolare, która łączy ze sobą dolną i górną część miasta.


Wymieniając walory turystyczne Neapolu nie można zapominać o tutejszych specjałach kulinarnych. Pizza Margherita, Pizza Neapolitano, maccheroni, makaron penne, vermicelli i spaghetti – kolebką tych wszystkich potraw jest Neapol i to właśnie stąd rozpoczęły one ekspansję na światowe stoły. O rozkosz Waszego podniebienia zadbają ponadto owoce morza we wszystkich możliwych kombinacjach, aromatyczny olej cytrynowy Limoncello oraz orzeźwiająca neapolitańska kawa! Neapol to jednak oprócz olbrzymiej dawki kultury oraz osobliwości kulinarnych także problem ze śmieciami, kamorra oraz kłopoty w ruchu drogowym i hałas. Neapol to miasto, wobec którego nie można przejść obojętnie! Przebywając w tym cudownym, pełnym wrażeniem mieście macie także możliwość odwiedzenia położonych w okolicy wykopalisk w Pompejach oraz Herkulanum, a także sąsiednich miast bezpośrednio przy malowniczym wybrzeżu (Amalii, Positano i Fruore). Z pobliskiego Molo Beverello odpływają promy, które zabiorą Was na popularne wysp: Capri, Ischię, Procidę, Vivarę oraz Nisidę. Korzystając z oferty wypożyczenia samochodu możecie poza tym wybrać się na okoliczne wybrzeża skaliste i zatoki, gdzie zachwycą Was zapierające dech widoki. Unikajcie natomiast ruchu w samym mieście, a jeżeli koniecznie musicie korzystać w Neapolu z prywatnego środka lokomocji, to dla uniknięcia niepotrzebnych nerwów, niech będzie to hulajnoga.

 

HOTELE W NEAPOLU

W Neapolu nie zawiedzie Was  bogata oferta noclegowa, która zawiera zarówno gustowne hotele klasy komfortowej; urocze hotele klasy średniej; małe, tradycyjne hotele z sufitami ozdobionymi freskami; zwykłe hotele klasy turystycznej, a także niezwykle tanie hotele bed & breakfast (najlepszą opcją jest wcześniejsza rezerwacja).

 

Poznajcie Neapol takim, jakim jest naprawdę, a na pewno nie będziecie zawiedzeni!

Szczegółowe informacje

Stolica: Rzym
Ludność: 58 126 212
Waluta: 1 Euro=100 centów (EUR, €)
Kod iso: IT
Powierzchnia: 301 340 km²
Powierzchnia lądu: 294 140 km²
Powierzchnia wody: 7 200 km²

Mapa

map

Linie lotnicze wykonujące loty do Neapolu

  • lh
  • af
  • ab
  • az
  • x3
  • en
  • ig
  • i9

Zaplanuj całą podróż z CPO

Dzięki Centrum Podróży Online znajdziesz doskonałe dopasowanie ofert rezerwacji biletów lotniczych, hoteli i wynajmu samochodów

Interesują Cię najtańsze loty do do?

Bilety lotnicze do do Włoch

Planujesz podróż? Sprawdź najpopularniejsze oferty

POPULARNE POŁĄCZENIA LOTNICZE