Bonaire

Dowiedz się więcej o celu swojej podróży

Bonaire (Antyle Holenderskie)

Raj nurków i czerwonych flamingów

Niecałe 15 000 ludzi mieszka na 288 km2, które liczy sobie Bonaire. Jest ona drugą największą z wysp ABC i należy geograficznie do Małych Antyli. Wyspa leży 50 km na wschód od Curacao, 80 km na północ od Wenezueli, 138 km na południowy-wschód od Aruby, ma 38 km długości i jest szeroka na 5 do 11 km. 


Część południowa jest pustynią z kaktusami kolumnowymi i saguaro, które osiągają wielkość drzew. Naturalne słone jeziora znajdujące się na wyspie są wykorzystywane do pozyskiwania soli. Tutaj znajdują się także miejsca lęgowe czerwonych flamingów. Wschodnia część wyspy, skierowana w stronę nieprzerwanie wiejącego pasatu północno - wschodniego, jest zdominowana przez skalistą, stromą plażę tylko gdzieniegdzie przerwaną przez piękne, piaszczyste zatoki. Słone jezioro na północnej części wyspy, morze Goto, jest częścią Parku Narodowego Washington. Ten park leży na terenie dawnej plantacji Washington łącznie z naturalnym portem Slagbaai (zatoka rzezi). 


Przed środkową częścią wschodniego wybrzeża, gdzie znajdują się nieliczne ośrodki i hotele wschodniego wybrzeża, leży niezamieszkała wyspa Mała Bonaire. Nurkowie stanowią czynnik napędzający tutejszą gospodarkę. Łatwo dostępne miejsca do nurkowania z niesamowitym podwodnym światem są już na brzegu dróg oznaczone żółtymi kamieniami. Nienaruszona rafa i przejrzysta woda Bonaire Marina Park, na północy tak zwana plaża 1000 Stopni, popularna wśród nurków, Angel City na południu i wrak Hilma Hooker przyciągają rok rocznie 50 000 turystów do nurkowania z akwalungiem bądź bez niego. Srogie reguły zostały wprowadzone, aby nie naruszyć podwodnego świata.


Kolejną atrakcją są dzikie osły, które można spotkać na całej wyspie.


Stolicą wyspy jest Kralendijk (koralowa grobla) z około 13 000 mieszkańców, natomiast stolicą administracyjną niderlandzkich Antyli jest Willemstad na Curacao. 


Słońce świeci tam przez cały rok i to przynajmniej 12 godzien dziennie. Przyjemny, tropikalny klimat posiada średnią roczną temperaturę wynoszącą 28°C. Kolejną zaletą Bonaire jest fakt, iż leży ona poza karaibskim pasem huraganów. 


Dziewicze, z naturalnym wdziękiem, wspaniałą naturą i spokojem samym w sobie - takie jest Bonaire. Eldorado dla nurków, którzy już podczas śniadania spoglądają tęsknie na morze i którzy w chronionych wodnych parkach oglądają mieniące się ryby tropikalne. Las namorzynowy w płytkiej Lac Bay, legwany i różowo - czerwone flamingi w waszyngtońskim parku narodowym, późnokolonialna holenderska architektura w miasteczku Kralendijk - czas na romantyczną przechadzkę obok pawilonu targowiska z rybami i Fort Oranje. Turystyka w delikatnym stylu - spokój i odległość, idylliczny odpoczynek i skromność. 


HOTELE NA BONAIRE

Oferta noclegowa na Bonaire jest przejrzysta - hotel, apartament, prywatna willa albo Bed & Breakfast - na każdy gust można znaleźć odpowiednie miejsce noclegowe. Eleganckie z holendersko - karaibską architekturą w Harbour Village Beach Club, w jakości pierwszej kalsy w Bonaire Plaza Resort, szczególnie przyjazny nurkom w trzygwiazdkowych Captain Don's Habitat i Divi Flamingo Beach Resort & Casino, jak i dla samowystarczalnych np. Tropicana Appartments Bonaire.


WYNAJEM SAMOCHODÓW NA BONAIRE

Kto chce być na wyspie mobilny i dojechać do dalej położonych miejsc do nurkowania powinien wynająć samochód (proszę pamiętać, że nurkowanie w dniu przyjazdu i wyjazdu jest zakazane). 


PLAŻE NA BONAIRE

Tylko idylliczne, małe zatoczki i piaszczyste plaże z rafami. 


ATRAKCJE NA BONAIRE

Obowiązkiem dla każdego miłośnika przyrody są odwiedziny w Washington National Park, rynek w Rincon (każda pierwsza sobota miesiąca), spacery i zakupy w Kaya Grandi w Kralendijk. 


AKTYWNY WYPOCZYNEK NA BONAIRE

nurkowanie, nurkowanie z rurką, pływanie kajakiem, surfowanie, jeżdżenie rowerem po górach. 


WARTO WIEDZIEĆ

Stolica Bonaire: Kralendijk
Waluta Bonaire: Netherlands Antilles Guilden (ANG) od 01 stycznia 2011 r. Dolar Amerykański
Język Bonaire: niderlandzki, angielski, język mówiony Papiamentu
Różnica czasu Bonaire: GMT minus 5 godzin, w lecie GMT minus 6 godzin
Napięcie elektryczne Bonaire: 127 V


Jest to miejsce, gdzie możecie Państwo odpocząć, a miłośnicy przyrody będą zachwyceni nienaruszoną naturą. Bonaire to spokój sam w sobie i uwodzicielska dziewiczość natury, choć i luksus jest na wyciągnięcie ręki.

Lotniska na Bonaire:

Szczegółowe informacje

Stolica: Willemstad (na Curacao)
Ludność: 227 049
Waluta: Gulden Antylski (ANG)
Kod iso: AN
Powierzchnia: 800 km²
Powierzchnia lądu: 800 km²
Powierzchnia wody: 0 km²

Mapa

map

Linie lotnicze wykonujące loty na Bonaire

  • kl
  • 9h
  • mq
  • aa
  • dl
  • co
  • jm

Zaplanuj całą podróż z CPO

Dzięki Centrum Podróży Online znajdziesz doskonałe dopasowanie ofert rezerwacji biletów lotniczych, hoteli i wynajmu samochodów

Interesują Cię najtańsze loty do na?

Bilety lotnicze do na Antyle Holenderskie

Planujesz podróż? Sprawdź najpopularniejsze oferty

POPULARNE POŁĄCZENIA LOTNICZE