Adelaide

Dowiedz się więcej o celu swojej podróży

Adelaide (Australia)

Sztuka, kultura i wino

A brilliant blend – to Australia Południowa i jego promieniejąca stolica- Adelajda. Położona idyllicznie pomiędzy wzgórzami Lofty Ranges i chronionymi plażami Zatoki Świętego Wincentego, liczy sobie 1,2 miliona mieszkańców. Nazwę nadał temu pustynnemu miastu w 1836 jego pierwszy angielski gubernator, a wzięła się ona od imienia pochodzącej z Niemiec, urodzonej w Turyngii królowej Anglii, małżonki Williama IV – Adelheid von Sachsem-Meiningen.


Wpływ wielu emigrantów z Europy Środkowej czyni z Adelajdy najprzyjemniejsze chyba wielkie miasto w Australii, które to składa się z utrzymanej w surowym stylu architektonicznym dzielnicy gospodarczej i fascynujących dzielnic mieszkalnych w północnej części miasta - North Adelaide. Tu można znaleźć North Terrace – miejski szlak kultury ze starym i nowym Parlamentem, Muzeum Południowoaustralijskim ze znakomitymi zbiorami o tematyce aborygeńskiej, Festiwal Centre, Art Galery of South Australia, Migration Museum i Awers Mouse. Do wszystkich tych punktów kursują bezpłatne autobusy, a wstęp jest najczęściej bezpłatny. Dla odmiany można udać się na zakupy w Rundel Mall i w Adelaide Arcade, czy też do tętniącego życiem Central Market, gdzie miejscowi kupują wszelką żywność.


Przyjemnie jest też odwiedzić Ogród Botaniczny czy przejść się wzdłuż terenów zielonych przy Torrens River. Z powodu Adelaide Festivals of Art (który przyciąga corocznie w marcu ponad milion odwiedzających), Fringe Festival, Glenelg Jazz Festival i Womadelaide Festival miastu nadano przydomek Miasto Festiwali.
Ponieważ aż 6 z 10 najlepszych australijskich win powstaje w winnicach oddalonych o mniej niż godzinę jazdy samochodem (np. Barossa Valley), Australia Południowa jest ostoją produkcji wina. Mieści się tu także National Wine Centre of Australia.


Najlepszy widok na adelajdzką panoramę drapaczy chmur rozpościera się z Windy Point w Adelaide Hills oraz z Mount Lofty (711 m wysokości), skąd widok sięga aż do Kangaroo Island. Po 30 minutach jazdy tramwajem z Victoria Square dociera się do przedmieścia o szczególnej atmosferze - Glenelg, położonego bezpośrednio nad morzem. Tu znajduje się Shark Museum Rodney’a Fox’a. Warte polecenia są też wędrówki z doświadczonymi przewodnikami do Warrawong Sanctuary, gdzie na 14 hektarach buszu spotkać można zagrożone gatunki zwierząt. Ślady niemieckich osadników można znaleźć w położonym 29 kilometrów na wschód Hahndorf, współczesną sztukę aborygenów w Tandanya Aboriginal Cultural Institute, a zapierajacą dech w piersi naturę i australijski świat zwierzęcy na Kangaroo Island.


HOTELE W ADELAIDE

Baza noclegowa Adelaide jest nie do przeoczenia: ekskluzywne hotele (np. Hilton, Heritage Residencies, Magic Roof Garden), wymyślne hotele Boutique (np. The Sebel Playford), komfortowe hotele o standardzie czterogwiazdkowym (np. Stamford Grand Adelaide, Holiday Inn, Rydges South Park), hotele wyższej klasy średniej (np. Mercure Grosvenor, Grand Chifley, Chifley on South Terrace), przestronne Comfort Inn&Suites Georgian, atrakcyjne cenowo hotele klasy turystycznej, wreszcie proste hotele i pensjonaty oferują noclegi na każdą kieszeń i każdy gust.


Proszę zaplanować sobie dzień lub dwa na zwiedzanie regionu Adelajdy podczas podróży po Australii. Później można pojechać Camperem albo samochodem terenowym przez jedyne w swoim rodzaju pustkowia Coober Pedy z ich kopalniami opali. Przez Flinders Ranges można dotrzeć do Limestone Coast, Parku Narodowego Coorong lub nad brzegi Eyre Peninsula. Ostatecznie można też wybrać czterotygodniową wycieczkę autobusową, podczas której i poznać różne oblicza kontynentu australijskiego, jak np. Awers Rock, Alice Springs, samotne pustynie zachodnie, pełną zwierząt Tasmanię, Park Narodowy Wooroonooran i tętniące życiem metropolie jak Perth, Melbourne czy Sydney.


Czy masz w sobie ducha odkrywcy? Kochasz jedyne w swym rodzaju cuda natury? Jesteś ciekawy nieznanych kultur? Jeśli tak, wyrusz na odkrycie Down Under (Australia) z Adelajdy.

Lotniska w Adelajdzie:

Szczegółowe informacje

Stolica: Canberra
Ludność: 21 262 641
Waluta: dolar australijski (AUD)
Kod iso: AU
Powierzchnia: 7 741 220 km²
Powierzchnia lądu: 7 682 300 km²
Powierzchnia wody: 58 920 km²

Mapa

map

Linie lotnicze wykonujące loty do Adelaide

 • qf
 • cx
 • mh
 • sq
 • nz
 • jq
 • tr
 • dj
 • sh
 • nc
 • zl

Zaplanuj całą podróż z CPO

Dzięki Centrum Podróży Online znajdziesz doskonałe dopasowanie ofert rezerwacji biletów lotniczych, hoteli i wynajmu samochodów

Interesują Cię najtańsze loty do do?

Bilety lotnicze do do Australii

Planujesz podróż? Sprawdź najpopularniejsze oferty

POPULARNE POŁĄCZENIA LOTNICZE