Darwin

Dowiedz się więcej o celu swojej podróży

Darwin (Australia)

Na styku kultury i przygody – tropikalna północ


Darwin to największe miasto Australii północnej, ma 120 000 mieszkańców i jest stolicą Terytorium Północnego. Zostało założone przez brytyjskich osadników w roku 1869 jako Palmerston (nazwę zmieniono na Darwin w 1911 roku).
Temperatura w granicach 30-35°C i gorące, wilgotne powietrze to codzienność australijskiego Top Endu. Miasto było już trzykrotnie zniszczone przez tropikalne huragany, ostatnio w Boże Narodzenie w 1974 roku przez cyklon Tracy, którego prędkość wiatru wynosiła nad Darwin nawet 280 km/h. Mieszkańcy odbudowanego miasta to obecnie przedstawiciele ponad 75 nacji, przy czym 30% to ludność pochodzenia aborygeńskiego i wyspiarze z Torres Strait. 


Darwin rozwinęło się z niegdysiejszej zapadłej prowincji do obecnej postaci - żywej tropikalnej metropolii o odprężającej atmosferze, jest też australijską bramą do Azji. Warto tu zobaczyć Christchurch Cathedra (powstałą w 1900 roku), Museum & Art Gallery of the Northern Territory ze zbiorami kultury aborygeńskiej i Tiwi, południowo-wschodniej sztuki azjatyckiej oraz polinezyjskiej jak i tropikalnej flory i fauny. Miejscową atrakcją jest Aquascene (nazywana też Doctor’s Gully) na północnym krańcu Esplanade, gdzie prąd przynosi setki ryb, które można wręcz karmić z ręki. Powyżej Fannie Bay znajduje się ogród botaniczny założony w latach dwudziestych ubiegłego stulecia, gdzie zobaczyć można ponad 400 rodzajów palm, lasy deszczowe i tropikalne w miniaturze oraz ogród orchidei. Nigdy nie ukończone tunele WW2 Oil Storage Tunnels z roku 1942 są obecnie muzeum, tak jak i dawne więzienie Fannie Bay Goal. W Indo Pacific Marine można obejrzeć różne gatunki zwierząt z mórz tropikalnych oraz rolę Darwin w hodowli pereł, w ośrodku naukowym Crocodylus Park krokodyle wygrzewają się na słońcu. 


Ulubionym punktem spotkań turystów są stare urządzenia portowe przy Stokes Hill Warf. Galerie sztuki aborygeńskiej i festiwale (jak np. Darwin Festival, Darwin Fringe Festival i Bass-in-the-Grass) ożywiają kulturalną scenę miasta. Energiczne życie nocne koncentruje się na Mitchell Street, a popularne centra handlowe (jak np.Mindil Beach Sunset Market, Parap Village Market i Rapid Creek Market) przyciągają tych, którzy maja ochotę na zakupy. Ulubioną atrakcją są też stare tereny portowe Stokes Hill Wharf, które zostały starannie i z dbałością o szczegóły odrestaurowane w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. 


Od 2003 istnieje obsługiwane przez pociąg The Ghan połączenie kolejowe pomiędzy Darwin, Adelaide, Alice Springs i Katherine. Główną ulicą handlową miasta jest Smith Street ze strefą zarezerwowaną dla pieszych – The Mall, ale i na przedmieściach (Palmerstone, Nightcliff, Karama, Parap czy Fannie Bay) znaleźć można dobre centra handlowe.


W okolicy Darwin dość powszechnie występują krokodyle słonowodne, podczas kąpieli na plażach Mindil Beach czy Casuarina Beach warto być czujnym. Przed bramami miasta znajduje się Park Narodowy Litchfield, gdzie można zobaczyć olbrzymie kopce termitów i przepiękne wodospady – jak Florence Falls i Tolmer Falls w gęstym lesie deszczowym. Malowidła skalne sprzed 30 000 lat można obejrzeć na Nourlangie Rock w Kakadu National Park, z niezliczoną ilością gatunków ptaków, słonowodnymi krokodylami w Yellow Water i śladami historii Aborygenów w Warradjan Aboriginal Cultural Centre. Rzeka Katherine River wyżłobiła ponad 12 km wąwozu w płaskowyżu Ziemi Arnhema (tzw. Katherine Gorge), równie interesującym celem jednodniowej wycieczki mogą być tez wodospady Edith Falls w Parku Narodowym Nitmiluk Nationalpark. 


HOTELE W DARWIN

Turyści, jak też podróżujący służbowo, są zaskoczeni szeroką różnorodnością oferty noclegowej Darwin. Luksusowo, np. w Skycity Darwin czy w Mantra on the Esplanade w stylu apartamentowym, w hotelu pierwszej klasy, jak np. Novotel Darwin Atrium, Holiday Inn Esplanade, Crowne Plaza Darwin czy Vibe Hotel Darwin, komfortowo w Travelodge Mirambeena Resort, w Palms City Resort czy w Feathers Sanctuary; oprócz tego są też nowoczesne hotele przy lotnisku jak np. Darwin Airport Resort.


WYNAJEM SAMOCHODÓW W DARWIN 

Jeśli nie przybyli Państwo do Darwin w ramach zorganizowanej wycieczki autokarowej, koniecznie trzeba wypożyczyć samochód bądź terenówkę, by umożliwić sobie bogate w cuda natury okolice Darwin i parki narodowe. Oprócz tego można w jednej z sieci wynajmu znaleźć kampera bądź kampingowego vana, by cieszyć się wygodą i wolnością na czterech kołach.


Czy zamierzają Państwo wybrać się stąd w Outback Terytorium Północnego i odwiedzić żywą oazę pośrodku pustyń i buszu - Alice Springs, czy też zatrzymać się przy mistycznym monolicie Ayers Rock, ekstrema i kontrasty pozostawią niezapomniane wrażenia. Darwin, kultura Aborygenów, gwałtowna natura i dzikość Terytorium Północnego zawładną Państwem na długo.

Lotniska w Darwin:

Szczegółowe informacje

Stolica: Canberra
Ludność: 21 262 641
Waluta: dolar australijski (AUD)
Kod iso: AU
Powierzchnia: 7 741 220 km²
Powierzchnia lądu: 7 682 300 km²
Powierzchnia wody: 58 920 km²

Mapa

map

Linie lotnicze wykonujące loty do Darwin

 • qf
 • bi
 • ga
 • tr
 • tl
 • jq
 • nc
 • dj
 • ek
 • tg
 • sq
 • ba

Zaplanuj całą podróż z CPO

Dzięki Centrum Podróży Online znajdziesz doskonałe dopasowanie ofert rezerwacji biletów lotniczych, hoteli i wynajmu samochodów

Interesują Cię najtańsze loty do do?

Bilety lotnicze do do Australii

Planujesz podróż? Sprawdź najpopularniejsze oferty

POPULARNE POŁĄCZENIA LOTNICZE