Graz

Dowiedz się więcej o celu swojej podróży

Graz (Austria)

Olśniewające piękno w samym sercu Styrii


Graz, miasto uniwersyteckie i statutowe, jest po Wiedniu drugim pod względem wielkości miastem w Austrii, ma 260 000 mieszkańców, jest też stolicą kraju związkowego- Styrii (Steiermark). Miasto leży na obu brzegach rzeki Mur, dokładnie 150 km. na południowy zachód od Wiednia i 60 km. na północ od słoweńskiego Mariboru. W roku 2003 Graz był Europejską Stolicą Kultury, oprócz tego w 2001 pierwszym w Europie Miastem Praw Człowieka, tutejsze Stare Miasto z jego jedyną w swoim rodzaju panoramą dachów została wpisana w 1999 r. na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.


Rezerwujcie bilety lotnicze do Graz, spędźcie w Graz urlop, przeżyjcie świetną wyprawę do tego miasta. Niedrogie bilety lotnicze wybranych linii lotniczych możecie rezerwować właściwie od ręki.


W centrum Starego Miasta znajduje się góra Schlossberg- ma 473 m. wysokości, obok niewielu pozostałości starej twierdzy (1125-1809) wznosząca się na wzgórzu Wieża Zegarowa  z 1570 to symbol miasta. Dotarcie na szczyt Schlossberg ułatwia kolejka Schlossbergbahn, która już od 1894 r. pokonuje trasę o nachyleniu 61%, to kolej szynowo-linowa. Można polecić Kriegssteig jako drogę prowadzącą ze szczytu z powrotem na dół- to wykute w skale podczas I Wojny Światowej stopnie prowadzące do malowniczego placu-Schlossbergplatz to prawdziwy Highlight Państwa wycieczki do Graz.


Znajduje się tu też Korona Miasta Graz, na którą składają się gotycka Katedra Św. Idziego, Kościół Św. Katarzyny z XVII w., stary Uniwersytet Jezuicki i Grazer Burg (dawna rezydencja Habsburgów, z prawdziwym architektonicznym klejnotem- podwójnymi schodami Doppelwendeltreppe z 1499 r.).


Poniżej południowej flanki Schlossbergu przebiega stroma aleja Sporgasse, ulubione miejsce zakupów z wieloma kawiarniami i zabytkami, jak pałac Saurau, kościół Stiegenkirche, średniowieczne kramy i wewnętrzny dziedziniec Ordy Niemieckiej. Spacer po uliczce, gdzie stoją pałac Attems, pałac Herberstein z Nową Galerią, pałac Khuenburg z Muzeum Miejskim, znany dom handlowy  Kastner & Öhler i wiele anykwariatów, w kierunku placu Hauptplatz. W tym punkcie centralnym dominują przepiękne późnogotyckie, barokowe i biedermeierowskie fasady, np. Luegg Haus z bogatymi barokowymi zdobieniami, stoi tu też Ratusz i fontanna im. arcyksięcia Jana Habsburga.


Z placu Grazer Hauptplatz prowadzi ulica Herrengasse, wspaniała barokowa ulica reprezentacyjna, w kierunku placu Jakominiplatz. Tu znajduje się jedna z najważniejszych budowli renesansowych Europy Środkowej (zbudowana w latach 1557-1565)- Landhaus, z imponującym dziedzińcem otoczonym arkadami. Obok wznosi się Landeszeughaus, w którym znajdują się największe na świecie zbiory historycznej broni białej i palnej – 30 000 sztuk, Malowany Dom i Kościół Farny – gotycki kościół halowy (zbudowany w latach 1484-1519) z barokową fasadą z XVIII wieku.


Na częściach dawnego Glacis (dawne umocnienia) rozciąga się obecnie park miejski, niedaleko znajduje się Opera (druga pod względem wielkości w Austrii, wybudowana w latach 1898/1899 według projektu słynnych architektów Fellnera i Helmera) oraz nowoczesna rzeźba ze stali Świetlny miecz. Warto wspomnieć o atrakcji Starego Miasta Glockenspielplatz (plac z grającymi dzwonami) i Glockenspielhaus (Dom Dzwonów).


Na środku rzeki Mur leży wyspa, sztuczna, futurystyczna wyspa ze stali, która została zainstalowana na środku rzeki z okazji pełnienia przez Graz funkcji Europejskiej Stolicy Kultury. Na zachodnich obrzeżach miasta leży pałac Eggenberg, najznakomitszy barokowy zespół zamkowy w Styrii. 24 wspaniałe komnaty, Sala Planet i chodzące wolno pawie w ogrodzie w stylu angielskim przyciągają corocznie ponad milion zwiedzających.


Poza obrębem Starego Miasta leżą barokowy pałac Gösting, Kościół Serca Jezusowego, Kościół Św. Leonarda oraz miejscowości-cele pielgrzymek Mariatrost i Mariagrün. Liczne muzea (np. Muzeum Etnograficzne Volkskundemuseum), regularnie odbywające się  festiwale (np. Jesień Styrii), fantastyczne miejsca na zakupy (np. Herrengasse w centrum miasta Inneren Stadt), gastronomia na poziomie (Graz ma opinię Miasta Smakoszy) i wycieczki w okoliczne góry Grazer Bergland (ze szczytem Schockl- 1445m.n.p.m., szczytem Hochlantsch 1720 m.n.p.m oraz Bärenschützklamm, Kesselfallklamm Lurgrotte)- możliwości jest wiele, nie ma szans na nudę.

Lotniska w Graz:

Szczegółowe informacje

Stolica: Wiedeń
Ludność: 8 210 281
Waluta: 1 euro=100 centów (EUR, €)
Kod iso: AT
Powierzchnia: 83 871 km²
Powierzchnia lądu: 82 445 km²
Powierzchnia wody: 1 426 km²

Mapa

map

Linie lotnicze wykonujące loty do Graz

  • os
  • lh
  • ab
  • 3l
  • 2w
  • rh
  • lo

Zaplanuj całą podróż z CPO

Dzięki Centrum Podróży Online znajdziesz doskonałe dopasowanie ofert rezerwacji biletów lotniczych, hoteli i wynajmu samochodów

Interesują Cię najtańsze loty do do?

Bilety lotnicze do do Austrii

Planujesz podróż? Sprawdź najpopularniejsze oferty

POPULARNE POŁĄCZENIA LOTNICZE