Innsbruck

Dowiedz się więcej o celu swojej podróży

Innsbruck (Austria)

Stolica Alp


Innsbruck zamieszkuje około 120 000 mieszkańców i jest to piąte pod względem wielkości miasto w Austrii, a także stolica kraju związkowego Tyrol. Od północy Innsbruck graniczy z górami Karwendelgebirge a na południu z Patscherkofel (2246 m.), jednym ze szczytów przedgórza Alp. Nazwa miasta wywodzi się z nazw „Inn” oraz „Brücke” (właściwie Brücke über dem Inn- Most nad rzeką Inn). Innsbruck leży w dolinie rzeki Inn, przy autostradzie Brenner Autobahn prowadzącej w kierunku Tyrolu Południowego (Włochy), to idealne miejsce na krótki urlop.


Wspomniany w dokumencie urzędowym już w 1187 r. rynek Insprucke rozwinął się szybko dzięki sporej wymianie handlowej w bogate miasto, a z pierwszą linią kolei żelaznej (od 1858 r. przez Kufstein do Monachium) przybyli turyści. Linia kolejowa Brennerbahn do Bozen, linia Arlbergbahn, linia Stubaitalbahn do Fulpmes i linia Mittenwaldbahn do Garmisch-Partenkirchen uczyniły z Insbrucka węzeł transportowy wschód-zachód i północ-południe, który sprawił, że miasto dzięki niezwykłemu położeniu w środku gór –Tiroler Bergwelt oraz świetnych warunków do uprawiania sportów zimowych Innsbruck stał się ulubionym celem turystów z całego świata. Oprócz tego był w latach 1964 i 1976 miejscem Zimowych Igrzysk Olimpijskich, a Berg-Isel-Arena corocznie jest jednym z miejsc rozgrywania międzynarodowego Turnieju Czterech Skoczni. Czy planujecie Państwo przyjazd w zimie, czy w lecie- linie lotnicze i tzw. tanie linie lotnicze oferują niedrogie loty do serca Tyrolu.


Symbolem miasta jest Goldene Dachl (Złoty Dach), pokryty 2657 pozłacanymi miedzianymi gontami wykusz z roku 1494, który znajduje się na budynku w środku średniowiecznej części Starego Miasta. Na ulicy Maria-Theresien-Straßestoi Kolumna św. Anny, wzniesiona w 1703 r. dla upamiętnienia odparcia ataku Bawarczyków ufundowana przez tyrolskie ziemiaństwo. Na szczycie korynckiej kolumny z czerwonego marmuru góruje statua Maria Immaculata na zakrzywionym księżycu. Warto zobaczyć Fontannę Rudolfa, która została zbudowana w 1877 r. z okazji 500-lecia przynależności Tyrolu do krajów związkowych Austrii (1363-1863) na placu Bozner Platz. Ozdobą fontanny stoi wielka figura księcia Rudolfa IV. Wielka Komnata, pokój Lothringer, kaplica dworska z zakrystią i sala Gardesaal przyciągają turystów do zamku cesarskiego Hofburg. Został zbudowany pod koniec XV wieku jako zamek gotycki, został przebudowany przez cesarzową Marię Teresę w 1754 r. na monumentalną rezydencję w stylu późnobarokowym.


W Srebrnej Kaplicy kościoła zamkowego spoczywają doczesne szczątki arcyksięcia Ferdynanda II, jego małżonki oraz tyrolskiego bojownika o wolność Andreasa Hofera. Bogato zdobionym budynkiem barokowym jest też Katedra Św. Jakuba, wybudowana w 1717 r. z obrazem Marii pędzla Lukasa Cranacha oraz freski na suficie autorstwa braci Asam. Przed zamkiem Hofburg można podziwiać Fontannę im. Leopolda z rzeźbą, posągiem przedstawiającym arcyksięcia Leopolda V, na południowym końcu ul. Maria-Theresien-Straße potrójną Bramę Triumfalną, ufundowaną przez cesarzową Marię Teresę w 1774 r, po zaślubinach syna Leopolda z hiszpańską księżniczką Marią Ludovicą.


Ponad 600 lat liczy sobie zajazd Złoty Orzeł, gdzie nocowali już Goethe czy Mozart, Ottoburg z kolei to porośnięty dzikim winem budynek z XV wieku, dziś gospoda z wyborem win, prócz tego ciekawy jest zbudowany w późnym średniowieczu Helbinghaus ze wspaniałymi zdobionymi fasadami autorstwa Antona Gigla. Jeśli wspiąć się po 148 stopniach Wieży Miejskiej (zbudowanej w latach 1442-1450 jako wieża ratuszowa), można mieć wspaniały widok na Innsbruck i panoramę gór. Wspaniały styl barokowy prezentuje budynek Alte Landhaus, świetnie wygląda Claudiana, dawna siedziba rządu Tyrolu, nosząca imię tyrolskiej księżnej Claudii di Medici. Do najważniejszych zabytków zalicza się Zamek Ambrass, muzeum historii sztuki z dziełami od Tycjana do Velasqueza, galerią portretów Habsburgów i Ołtarzem św. Jerzego. Ponad 20 hektarów powierzchni ma park zamkowy Ambrass, z parkiem krajobrazowym i dzikim parkiem. Już w XV wieku powstał ogród Hofgarten, wspaniałe tereny parkowe pomiędzy Rennweg a ulicą Karl-Kapferer-Straße.


Ponieważ mieszkańcy Innsbrucka to w przeważającej części od stuleci katolicy, jest tu duża liczba kościołów: w 1286 r. po raz pierwszy wspomniano o Starym Kościele Farnym Hölzinger, z wspaniałymi barwnymi freskami na sklepieniu i obrazem Maria pod czterema kolumnami jest też  bazylika Wiltener u stóp góry Isel, kolegiata Wilten z XII w., wczesnobarokowy Kościół Jezuicki/Uniwersytecki, Kościół Farny Marii Wspomożycielki na lewym brzegu Innu, malowniczy Kościół Szpitalny czy kaplica pielgrzymów Höttinger Bild, położona w lesie ponad dzielnicą Hötting.


Interesujące muzea jak np. Panorama Riesenrundgemälde, tyrolskie Muzeum Narodowe, Zeughaus (budynek zbudowany przez cesarza Maksymiliana, dziś muzeum narodowe) czy muzeum cesarskich myśliwych stoją otworem. Wiele teatrów (np. Tiroler Landestheater Innsbruck- Teatr Narodowy Tyrolu), dba dzięki różnorodnemu planowi o wybór wieczornych seansów, przedstawienia jak Festiwal Marzeń, Górski Sylwester czy Taneczne Lato Innsbrucku to coroczne highlight'y. Zoo alpejskie umożliwia podziwianie zwierząt z regionu Alp (niedaleko od Weiherburg), Festiwal Muzyki Dawnej i koncerty w zamku Ambras to atrakcje dla miłośników muzyki, a podczas Adwentu o bożonarodzeniową atmosferę dba jarmark świąteczny Christkindlmarkt, który przyciąga turystów z Włoch.


Oferta gastronomiczna i hotelowa podczas Państwa pobytu w Innsbrucku na pewno Państwa nie zawiedzie, a w zimie niedaleko do obficie zaśnieżonych tras zjazdowych (ponad 295 km.) i  biegowych. Czy będzie to Axamer Lizum, Muttereralm, Rangger Köpfl, Stubaier Gletscher, Glungezer, Nordkette, Patscherkofel, Schlick 2000 czy też Kühtai - każdy znajdzie tu wyśmienite warunki, prawdziwy narciarski raj.


Czy łagodnie i harmonijne, czy sportowo bądź romantycznie, na łonie natury albo w luksusie- Innsbruck zapewnia odwiedzającym bogaty wybór, różnorodność i odmianę tak w dzień jak i w nocy, można tu uprawiać różne sporty albo wyśmienicie się zabawić.

 

Lotniska w Innsbrucku:

Szczegółowe informacje

Stolica: Wiedeń
Ludność: 8 210 281
Waluta: 1 euro=100 centów (EUR, €)
Kod iso: AT
Powierzchnia: 83 871 km²
Powierzchnia lądu: 82 445 km²
Powierzchnia wody: 1 426 km²

Mapa

map

Linie lotnicze wykonujące loty do Innsbrucku

  • os
  • 2w
  • a6
  • vo
  • lo

Zaplanuj całą podróż z CPO

Dzięki Centrum Podróży Online znajdziesz doskonałe dopasowanie ofert rezerwacji biletów lotniczych, hoteli i wynajmu samochodów

Interesują Cię najtańsze loty do do?

Bilety lotnicze do do Austrii

Planujesz podróż? Sprawdź najpopularniejsze oferty

POPULARNE POŁĄCZENIA LOTNICZE