Linz

Dowiedz się więcej o celu swojej podróży

Linz (Austria)

Harmonijne połączenie starego stylu przemysłowego i nowoczesnej, barwnej kultury

Linz z 190 000 mieszkańców jest trzecim co do wielkości miastem w Austrii oraz stolicą Górnej Austrii. Ta przemysłowa metropolia leży nad Dunajem pośrodku płaskiej Kotliny Linz. Od północy graniczy z łagodnymi wzgórzami Mühlviertels, od zachodu z lasem Kürnberger Wald i żyzną kotliną Eferdinger Becken. Na południe od miasta zaczyna się przedgórze Alp.


Z niegdyś zanieczyszczonego miasta pełnego o ciężkim od dymów ze stalowników powietrzu Linz poprzez inicjatywy ochrony środowiska stał się jedną z najczystszych metropolii Austrii, o najczystszym powietrzu.


Jednocześnie zadbano w Linz o kulturę. W 1974 r. otwarto Brucknerhaus nad Dunajem, Ars Electronica (festiwal sztuki komputerowej) powołano do życia w 1979r., w 2003r. Otwarto Lentos Kunstmuseum, muzeum sztuki nowoczesnej, festiwal filmowy Crossing Europe odbył się po raz pierwszy w 2004 r., zainicjowano przedstawienia takie jak Linzer Klangwolke czy Pflasterspektakel - to wszystko sprawiło, że Linz otrzymał, obok Wilna, tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2009 r. Linz to świetne miejsce na kolejny krótki urlop.


Na Starym Mieście Linz zachował atmosferę minionych czasów- warto zobaczyć Starą Katedrę (Alte Dom, wybudowaną między 1669 a 1678 r.) w dzielnicy ratuszowej, Nową Katedrę (Neue Dom) pod powołaniem niepokalanego poczęcia Marii w stylu francuskiego wysokiego gotyku (powstała w latach 1862-1924) czy Zamek w Linzu (Linzer Schloss) – zbudowany na miejscu wcześniejszego rzymskiego kasztelu nad brzegiem Dunaju. Rynek w Linz obfituje we wspaniałe budowle, jest tu też budynek Feichtinger Haus z grającymi dzwonami i kolumna Dreifaltigkeitssäule (jednocześnie symbol Linzu), to centrum miasta. Tu znajduje się też Stary Ratusz z roku 1509, z charakterystyczną ośmioboczną wieżą. Rynek jest połączony ulicą Schmidtorstraße z Rynkiem Gołębim (Taubenmarkt), najczęściej odwiedzanym placem w Górnej Austrii, gdzie znajdują się dwa duże centra handlowe.


Shopping to świetny pomysł przy ulicy Linzer Landstraße, najsłynniejszej ulicy miasta, którą na całej długości kursują tramwaje. Ciekawa architektonicznie jest też wieża Wissenturm (budynek o wys. 63 m. z eliptyczną wieżą) w dzielnicy Volksgartenviertel oraz Linzer Landhaus- budynek z XVI w. z malowniczym arkadowym dziedzińcem i wartym uwagi renesansowym portalem. Na górze Pöstlingsberg (537 m. wys.) znajduje się barokowy Kościół Pielgrzymów pod powołaniem Siedmiu Boleści Marii. Na szczyt góry Linzer Hausberg prowadzi najbardziej stroma linia kolejowa w Europie (nie licząc linii z kołami zębatymi). Tam też kursuje Linzer Grottenbahn – kolejka, dzięki której można wybrać się w podróż w krainę dzieciństwa i baśni. Kolejne zabytki to kościoły – kościół urszulanek z późnobarokową fasadą, kunsztowne odlewy i wspaniały ołtarz, miejski kościół farny (Stadtpfarrkirche), kościół karmelitów oraz bogato zdobiony freskami kościół św. Marcina XIV/XV wieku.


Odpocząć można w Ogrodzie Botanicznym (4,2 ha. powierzchni), muzeum sztuki Lentos z obrazami, rzeźbami, Ars Electronica Center  (nazywane również muzeum przyszłości) trzeba po prostu koniecznie zobaczyć. Muzeum Krajowe Górnej Austrii, muzeum miejskie Nordico z eksponatami archeologicznymi i z dziedziny historii sztuki, muzeum Cowboymuseum Fatsy - to oferta kulturalna na deszczowe popołudnia. Jeśli ktoś chciałby poszukać odmiany, spędzić ciekawie wieczór, powinien udać się w rejon centrum- pomiędzy rynkiem (Hauptplatz) a Schlossberg. Tu właśnie znajdują się lokale tzw. Trójkąta Bermudzkiego w Linzu, w Teatrze Krajowym i Piwnicy Urszulanek odbywają się przedstawienia teatralne; koncerty muzyki klasycznej w Brucknerhaus, jazz w Posthof (dziedziniec budynku poczty) niedaleko portu nad Dunajem- to wszystko ucieszy melomanów.


„Linz, zmieniony”- tak brzmi slogan branży turystycznej Linz. Można to odczuć w tym nowoczesnym, otwartym mieście pełnym różnorodności, designu i kreatywności. Jasno oświetlona metropolia kulturalna nad Dunajem zapewni Państwu niezapomnianą wycieczkę. Odpowiedni lot i niedrogie bilety na Państwa urlop w Górnej Austrii czy wycieczkę do Linzu znajdą Państwo u przewoźników lotniczych i w tanich liniach lotniczych.

Lotniska w Linz:

Szczegółowe informacje

Stolica: Wiedeń
Ludność: 8 210 281
Waluta: 1 euro=100 centów (EUR, €)
Kod iso: AT
Powierzchnia: 83 871 km²
Powierzchnia lądu: 82 445 km²
Powierzchnia wody: 1 426 km²

Mapa

map

Linie lotnicze wykonujące loty do Linz

  • x3
  • lh
  • os
  • lo

Zaplanuj całą podróż z CPO

Dzięki Centrum Podróży Online znajdziesz doskonałe dopasowanie ofert rezerwacji biletów lotniczych, hoteli i wynajmu samochodów

Interesują Cię najtańsze loty do do?

Bilety lotnicze do do Austrii

Planujesz podróż? Sprawdź najpopularniejsze oferty

POPULARNE POŁĄCZENIA LOTNICZE