Salzburg

Dowiedz się więcej o celu swojej podróży

Salzburg (Austria)

Miasto Mozarta, klejnotów sztuki i architektury


Salzburg z niemal 150 000 mieszkańców jest czwartym co do wielkości miastem Austrii. Salzburg, historyczne centrum, które w roku 1996 zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, leży nad rzeką Salzach (górską rzeką ze źródłem w centralnych Alpach) i jest otoczony przez góry Mönchsberg, Rainberg i Festungsberg. Za symbol miasta uchodzi XI-wieczna twierdza Hohensalzburg, jeden z największych średniowiecznych kompleksów warownych w całej Europie.  


Dzięki tanim lotom oferowanym przez wiele linii lotniczych urlop w Salzburgu i jego urokliwej okolicy nie należy wcale do drogich przyjemności.


Salzburg pełni ważną rolę jako centrum kongresowe. Oprócz tego miasto słynie z odbywających się tu targów, a także z przemysłu handlu i usług reprezentowanego przez rodzime firmy. Największą wartość Salzburg zawdzięcza jednak zabytkom oraz atrakcjom turystycznym, do których niewątpliwie zaliczają się miejsca związane z najsłynniejszym mieszkańcem Salzburga, Wolfgangiem Amadeuszem Mozartem, który właśnie w tym wyjątkowym mieście przyszedł na świat w roku 1756. Po dziś dzień turyści mogą odwiedzić dom rodzinny kompozytora na ulicy Getreidegasse oraz jego późniejszy dom na Makaratplatz 8. Z postacią Mozarta wiąże się także idea słynnego miejskiego festiwalu muzycznego Salzburger Festspiele, podczas którego w Sali Uniwersytetu Mozarteum odbywa się szereg koncertów, przedstawień operetkowych, przedstawień teatralnych.


Podczas spaceru po miejskiej starówce zabytki nie odstąpią Was ani na krok niczym wierni towarzysze podróży. Wśród niezliczonej liczby zabytków i atrakcji na szczególną wagę zasługują: rezydencja salzburska wraz z mieszczącą się w niej galerią, kościół św. Piotra, wodopój dla koni, Plac Mozarta, katedra miejska (pierwszy barokowy kościół na północ od Alp, budowany w latach 1614- 1628), kościół franciszkański, świątynia przyszpitalna, słynna ulica Hofstallgasse, często odwiedzany przez spacerowiczów Waagplatz, stary rynek z fontanną św. Floriana, Kapitelplatz oraz przylegająca do niego Kapitelgasse, ulica Sigmund-Haffner-Gasse z sąsiednim placem ratuszowym, kościół pw. Świętej Trójcy, Kościół Kolegialny, czy też dumnie górująca nad miastem twierdza Hohensalzburg. Swój historyczny klimat zachowały także uliczki po lewej stronie rzeki Salzach Kaigasse, Krotachgasse i Pfeifergasse oraz leżące w nowej części miasta Linzergasse i Steingasse. Niezliczone historie ludzi oraz przebieg ważnych wydarzeń opowiadają Griesgasse ciągnąca się między mostem miejskim oraz platzem Anton-Neumayr-Platz oraz słynne Judengasse i Herrengasse.


Idealnym sposobem na spędzenie popołudnia jest rundka po muzeach: muzeum sztuki nowoczesnej – Rupertinum, muzeum marionetek, muzeum katedralne, muzeum przyrody, muzeum zabawek, muzeum barokowe, muzeum miejskie oraz muzeum Mozarta mieszczące się w domu tego wybitnego kompozytora. Bezpośrednio przed bramami miasta, na południe od Salzburga, znajduje się słynny zamek Hellbrunn, który czaruje pięknem zieleni, znanymi na cały świat ogrodami wodnymi oraz wabi turystów ogrodem zoologicznym. Spacerom w bajkowej scenerii możecie oddawać się także w ogrodzie zamku Mirabell. Nie sposób również przejść obojętnie obok takich atrakcji jak: zamek wodny Freisaal, zamek Loepoldskron z wielką sadzawką, urzekający zielenią parku zamek Aigen oraz zamek Klessheim w Wals. Nieco mroczniejszego klimatu można spodziewać się na cmentarzach Peterfriedhof oraz Sebastianfriedhof, które znajdują się na starówce miejskiej i mają nieocenioną rolę historyczno-kulturową. Z okolicznych gór: Góry Kapucynów (Kapuzinerberg) oraz Góry Mnicha będziecie mogli delektować się wspaniałym widokiem na miasto, które leży w cieniu szpiczastych wieży świątynnych, blaszanych dachów oraz kolorowych fasad. 


Jeśli tylko zdecydujecie się na magiczną podróż szlakiem tajemnic miasta, to bez znaczenia, czy odbędziecie tą magiczną podróż na własnych nogach, fiakrem, zdecydujecie się na podróż statkiem po wodach rzeki Salzach, czy też pozwolicie się prowadzić przewodnikowi – na każdym kroku będzie towarzyszył Wam tu duch minionych czasów. Szczególnie romantyczny Salzburg staję się w okresie przedświątecznym, kiedy całe miasto rozświetla się milionem lampek, a niezliczone jarmarki świąteczne, koncerty oraz nieprzerwane śpiewanie kolęd wprawi Was w radosny klimat świąt Bożego Narodzenia. Ponad to nie brakuje tu atrakcji typowo świeckich jak np. pogoń za okazją w wielu centrach handlowych (np. Europark).


HOTELE W SALZBURGU

Dużym walorem miasta jest również rozbudowana baza noclegowa oferująca przyjezdnym szereg możliwości: od rustykalnych zajazdów, aż po hotele 5-gwiazdkowe. Szereg atrakcji zachęca również do wycieczek po okolicy miasta, które zimą staje się prawdziwą mekką wszystkich fanów sportów zimowych, czego bezpośrednią przyczyną jest doskonała infrastruktura (22 ośrodki narciarskie, 580 wyciągów i ponad 1700 km tras narciarskich).


Salzburg to światowe miasto w małym formacie, które zaskoczy Was mocą atrakcji oraz wszechobecnym barokowym pięknem. Dodatkowym walorem tego miejsca jest doskonałe połączenie lotnicze. Przez cały rok można ponadto skorzystać z opcji korzystnych podróży zorganizowanych, a także z atrakcyjnych zniżek decydując się na rezerwację z dużym wyprzedzeniem, bądź też polując na oferty last minute.


Szczegółowe informacje

Stolica: Wiedeń
Ludność: 8 210 281
Waluta: 1 euro=100 centów (EUR, €)
Kod iso: AT
Powierzchnia: 83 871 km²
Powierzchnia lądu: 82 445 km²
Powierzchnia wody: 1 426 km²

Mapa

map

Linie lotnicze wykonujące loty do Salzburga

  • os
  • ab
  • 4u
  • lo

Zaplanuj całą podróż z CPO

Dzięki Centrum Podróży Online znajdziesz doskonałe dopasowanie ofert rezerwacji biletów lotniczych, hoteli i wynajmu samochodów

Interesują Cię najtańsze loty do do?

Bilety lotnicze do do Austrii

Planujesz podróż? Sprawdź najpopularniejsze oferty

POPULARNE POŁĄCZENIA LOTNICZE