Wiedeń

Dowiedz się więcej o celu swojej podróży

Wiedeń (Austria)

Pobyt w mieście takcie ¾

Wiedeń ma naprawdę wiele do zaoferowania począwszy od pełnej przepychu architektury, imponujących pałaców, klimatycznych uliczek na starówce miejskiej, tradycyjnych kawiarenek, po przez blask monarchii C.K., Hiszpańską Dworską Szkołę Jazdy, Wiedeński Chór Chłopięcy, Zamek Belweder ze zdobiącymi go znanymi rzeźbami Gustava Klimta, Austriackie Muzeum Baroku, aż po największy plac targowy Wiener Naschmarkt, emanujący elegancją bal w Operze Wiedeńskiej i wyczuwalną na każdym kroku przyjazną atmosferę.


Liczący 1,7 mln mieszkańców Wiedeń to stolica Austrii i zarazem największe ze wszystkich austriackich miast. Przez wieki ta naddunajska metropolia była cesarską rezydencją Habsburgów i tym samym kulturalnym i politycznym centrum całej Europy. Obecnie Wiedeń jest jednym z czterech kompleksów, w których ulokowane są instytucje Organizacji Narodów Zjednoczonych. Swoje siedziby w Wiedniu mają również OBWE, OPEC  i Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). Starówka miejska oraz połyskujący luksusem Pałac Schönbrunn zasługują na Waszą szczególną uwagę jako obiekty wpisane na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Poza tym na każdym kroku będziecie mogli podziwiać kunszt architektury, w której dominują budowle barokowe oraz secesyjne fasady. Spacerując wąskimi uliczkami poznacie elementy charakterystyczne dla stylu biedermeier. Mimo upływu lat w Wiedniu niezmienne pozostają wyborny smak tortu Sachera oraz dobiegający zewsząd zapach kawy. Nowoczesne kontrapunkty w postaci biurowców i centrów  handlowych odmładzają Wiedeń nie zabijając przy tym jego szarmanckiej, tradycyjnej aury. To niewątpliwie wystarczające powody, dla których warto spędzić tu ekscytujący weekend, pełen wrażeń krótki urlop lub urozmaiconą podróż służbową z przerwami na spacery nad pięknym, modrym Dunajem.


Wiedeń słusznie kojarzy się z elegancją uosabianą przez wystawne nocne bale, a także z tęsknotą za dawną potęgą z czasów Monarchii Dunajskiej, której wspomnienia budzi piękny zamek Schönbrunn oraz słynny park publiczny Prater, gdzie dziś kręci się znany na całym świecie diabelski młyn. Kulinarne wizytówki miasta to bez wątpienia gorąca czekolada serwowana w kawiarence Demel, knedle z morelami oraz aromatyczny omlet cesarski. Przywiązanie do tradycji nie oznacza jednak, iż Wiedeń nie jest otwarty na to co nowe, o czym świadczy chociażby duże zainteresowanie mieszkańców sztuką postmodernistyczną. Niech Wasze serca zabiją w takcie ¾ biorąc udział w musicalach, wieczorach operetkowych oraz koncertach jazzowych.


Osoby interesujące się architekturą na pewno dostrzegą elementy stylu secesyjnego, którymi bije niemal każdy kąt miasta. Szczególne wrażenie zrobi na Was z pewnością architektura przy słynnym kompleksie mieszkalnym Hundertwasserhaus oraz gotycka katedra św. Szczepana. Zafundujcie sobie rundkę dorożką i z powozu podziwiajcie dostojność tego pięknego miasta, a gdy zapragniecie poznać jego mieszkańców, to idealnym miejscem do nawiązania nowych kontaktów będą tętniące życiem bary miejskie. Wszystko, co najdziwniejsze czeka na Was na pchlim targu, natomiast uosobieniem ekskluzywności są modne butiki w okolicach Kärntner Straße. Chcąc zaczerpnąć świeżego powietrza wybierzcie jeden z miejscowych parków, a wtedy na pewno zregenerowani, z uśmiechem na ustach będziecie mogli ruszyć na dalszy podbój Wiednia.


Największą atrakcją miasta jest na pewno wspomniana wcześniej katedra św. Szczepana (nazywana przez wiedeńczyków pieszczotliwie jako Steffl), która jako jedna z najważniejszych austriackich budowli gotyckich uchodzi za dobro narodowe oraz wizytówkę Wiednia. Obowiązkowym punktem na mapie turystycznej każdej osoby odwiedzającej stolicę Austrii jest również pałac Hofburg, gdzie obecnie mieści się siedziba prezydenta kraju, a także muzeum księżniczki Sisi, Hiszpańska Szkoła Jazdy Konnej oraz kapliczka pałacowa, w której często występuje wiedeński chór chłopięcy. Inne ważne punkty w topografii Wiednia to uchodząca za najsłynniejszą na świecie Wiedeńska Opera Narodowa, w której rokrocznie odbywa się słynny Wiedeński Bal Operowy, wielki park z historycznym jarmarkiem, centrum rozrywki oraz diabelskim młynem- czyli Prater, miejsce spoczynku 146 szlachciców (w tym cesarzowej Marii Teresy, Cesarzowej Sisi oraz Cesarza Franza Josepha) Krypta Kapucyńska czy też secesyjny Wiedeński Cmentarz Centralny, gdzie pochowano znanych kompozytorów.


„Od Moneta po Picassa” to stała ekspozycja w dysponującej 21 okazale wystrojonymi pomieszczeniami galerii ALBERTINA, która mieści się w pałacu Habsburgów. Wspomnienia o słynnym projektancie Friedensreichu Hundertwasserze (1928-2002) odżyją w dawnej fabryce mebli przebudowanej przez tego artystę na ekstrawagancką galerią oraz w najbardziej osobliwym budynku komunalnym tzw. Domu Hndertwassera (Hundertwasserhaus). Dawna letnia rezydencja rodziny cesarskiej, pałac Schönbrunn zalicza się z kolei do najpiękniejszych barokowych pałaców Europy, a jego dodatkową zaletą jest wspaniały park oraz znajdujący się nieopodal najstarszy ogród zoologiczny świata. Wszyscy, którzy chcieliby zobaczyć słynny obraz Gustava Klimta ,,Pocałunek’’ oraz inne dzieła tego wybitnego autora powinni z kolei wybrać się do barokowego Pałacu Belvedere, który oprócz bogatych zbiorów dzieł sztuki urzeka zielenią ogrodów.


W błędzie są wszyscy, którzy myślą, że to koniec atrakcji, jakie przyjezdnym może zaoferować stolica Austrii. Ponad 30 muzeów (w tym muzeum historyczno-przyrodnicze oraz muzeum patologii anatomicznej), Gasometer – czyli cztery duże zbiorniki duże wyłączone z użytku zbiorniki na gaz, które zostały zrewitalizowane przez znanych architektów, Ring Wiedeński- 4-kilometrowy bulwar w centrum miasta ze znajdującymi się na nim historycznymi kompleksami jak np. siedziba teatru miejskiego Burgtheater, uniwersytet oraz wielkie parki (park miejski, ogród Hofburga, ogród botaniczny Volksgarten oraz park ratuszowy). Prawdziwą skarbnicą secesji, pamięci o rzemieślnictwie oraz warsztatach wiedeńskich, a także sztuce ekspresjonistycznej jest mieszczące się w tzw. Dzielnicy Muzeów Muzeum Leopoldów, w którego zbiorach znajdują się najważniejsze dzieła Egona Schiela oraz Gustava Klimta.


Jeżeli zmęczy Was ogrom wrażeń związanych z podziwianiem sztuki, to doskonałą opcją na relaks będzie dla Was filiżanka kawy w jednej z tutejszych kawiarni, wśród których szczególną renomą cieszą się Café Central, Café Landtmann, Café Griensteidl oraz bogata w tradycje Café Hawelka. Znany na całym świecie Tort Sachera z marmoladą morelową i polewą z glazury czekoladowej to specjalność Cafe Demel oraz naturalnie Cafe Sacher. Łasuchów w swe sidła wabi również jarmark miejski Naschmarkt nieopodal placu Karola, gdzie na licznych, kolorowych straganach skosztować miejskich specjałów kulinarnych, a w każdą niedzielę sąsiedni pchli targ ściąga w te okolice poszukiwaczy okazji.


Mekką wszystkich fanów robienia zakupów są ulice Mariahilfer Straße (dom handlowy Gerngroß), Kettenbrückengasse, Neubaugasse, a także Landstraßer Hauptstraße, gdzie można znaleźć cieszące się długą tradycją sklepy rodzinne oraz centrum handlowe Galeria. Coś typowo wiedeńskiego- czyli najlepszy sznycel wiedeński znajdziecie natomiast niedaleko katedry św. Szczepana w lokalach Figlmüller (na ulicach Wollzeile und Bäckerstraße). Ze względu na bliskie położenie oraz dawne kontakty z państwem Węgierskim w jadłospisie wiedeńczyków można znaleźć wiele madziarskich potraw od gulaszu, przez strudle, potrawy mączne, aż po knedle we wszystkich możliwych kombinacjach. Przebywając w Wiedniu koniecznie skosztujcie rodzimego wina pochodzącego z okolicznych winnic Grinzing, Neustift am Walde, Nussdorf, Salmannsdorf, Sievering), które nigdzie nie smakuje tak wybornie jak w okolicznych zajazdach przy akompaniamencie muzyki ludowej.


Szaleństwo życia nocnego to domena okolicy placu Schwedenplatz, w dzielnicy muzeów oraz po obu stronach kanału Dunaju, gdzie turyści bawią się w najlepsze w modnych klubach i barach. Imprezowiczom odwiedzającym stolicę Austrii obce nie powinny być także ulice Zollergasse, der Luftbadgasse, der Richtergasse oder in der Schotterfeldgasse. Latem warto też polecić lokale na świeżym powietrzu w okolicach mostu Reichsbrücke.


HOTELE WE WIEDNIU

W tak dużej metropolii jak Wiedeń nie ma co martwić się o znalezienie noclegu. Luksusowe hotele, tradycyjne noclegi, hotel pałacowy, hotele designerskie, nowoczesne hotele klasy komfort, przytulne hotele klasy średniej, tańsze hotele klasy turystycznej, a także prywatne apartamenty i dogodniejsze cenowo pensjonaty – tutaj każdy znajdzie opcję odpowiadającą gustom oraz zasobności portfela.


Także w kwestii imprez i wydarzeń muzycznych Wiedeń może poszczycić się prawdziwym bogactwem wyboru: występy muzyczne oraz przedstawienia teatralne czekają na was podczas festiwalu Wiener Festwochen (maj/czerwiec). Ponadto warto uczestniczyć w święcie odbywającym się pod koniec czerwca na wyspie Dunaj, a także w masie innych wydarzeń, wśród których warto wyróżnić miejski festiwal jazzowy (od końca czerwca do początku lipca), festiwal muzyki filmowej na placu ratuszowym (przełom lipca i sierpnia) oraz słynny wiedeński jarmark świąteczny z tradycją liczącą już przeszło 700 lat!


Zarezerwujcie sobie zatem dużo wolnego czasu, aby móc w pełni odkryć zarówno stare, jak i nowe oblicze Wiednia ulegając przy tym romantycznemu urokowi tego wiecznie żywego miasta.


Szczegółowe informacje

Stolica: Wiedeń
Ludność: 8 210 281
Waluta: 1 euro=100 centów (EUR, €)
Kod iso: AT
Powierzchnia: 83 871 km²
Powierzchnia lądu: 82 445 km²
Powierzchnia wody: 1 426 km²

Mapa

map

Linie lotnicze wykonujące loty do Wiednia

 • os
 • lh
 • ab
 • ok
 • 1i
 • 4u
 • ac
 • lo
 • aa
 • oa
 • rb
 • ou
 • ms
 • ke
 • qf
 • 8q
 • qr
 • sq
 • xq
 • vn
 • co
 • cl
 • tg
 • ym
 • 0b
 • 3l
 • br
 • u2
 • b2
 • bt
 • oz
 • en
 • ca
 • ei
 • a3
 • ek
 • us
 • jp

Zaplanuj całą podróż z CPO

Dzięki Centrum Podróży Online znajdziesz doskonałe dopasowanie ofert rezerwacji biletów lotniczych, hoteli i wynajmu samochodów

Interesują Cię najtańsze loty do do?

Bilety lotnicze do do Austrii

Planujesz podróż? Sprawdź najpopularniejsze oferty

POPULARNE POŁĄCZENIA LOTNICZE