Barbados

Dowiedz się więcej o celu swojej podróży

Barbados

Mała Anglia pośrodku Karaibów

Długa na 33 km i szeroka na 23 km wyspa, znajdująca się na wschodnim brzegu archipelagu Małe Antyle, została ukształtowana przez trwające 300 lat brytyjskie panowanie kolonialne, ruch lewostronny, zdyscyplinowane stanie w kolejce, mundurki szkolne, wyszukana uprzejmość, niezwykle sprawnie funkcjonująca biurokracja, a także demokracja parlamentarna świadoma swoich tradycji.


Ta wyniesiona z podwodnych formacji wapiennych rafy koralowej na Oceanie Atlantyckim wyspa jest przy 258 000 mieszkańców dość gęsto zaludniona i osiąga najwyższy dochód na głowę na Karaibach.
90% ludności stanowią potomkowie afrykańskich niewolników, których byt był niegdyś związany z plantacjami trzciny cukrowej. Pozostała ludność składa się z białych pochodzenia brytyjskiego lub irlandzkiego, Hindusów, Chińczyków oraz mulatów.


Imponujące pałace oraz liczne budowle (np. Trafalgar Square z pomnikiem Nelsona, most Chamberlaina, fontanna delfinów, neogotycki gmach parlamentu, a także targowisko Fairchild) w stolicy Bridgetown przypominają angielski kolonializm, podobnie jak tradycyjne wyścigi konne w niedzielne popołudnia z piknikiem i zakładami.


W związku z średnią roczną temperaturą wynoszącą 26 stopni Celsjusza na Barbados jest ciepło przez cały rok, przy czym opady koncentrują się w porze deszczowej pomiędzy majem a październikiem.


Portugalscy żeglarze ochrzcili wyspę mianem Los Barbados (brodaty), ponieważ powietrzne korzenie drzew figowych kojarzyły im się z brodami. Na wybrzeżach tej wschodniej wyspy Małych Antyli morze ma różne temperamenty: fale są gładkie na południowej stronie Karaibów, a także na zachodzie z wspaniałymi piaszczystymi plażami, natomiast charakter wschodniego i północnego wybrzeża Atlantyku został ukształtowany poprzez silne wiatry i prądy. Plantacje trzciny cukrowej, bujna zielona uprawa, jak i tradycyjne angielska herbata popołudniowa oraz zamiłowanie do krykieta czynią z Barbados karaibski raj europejskiego pochodzenia. Radość z życia pisze się tutaj z dużej litery. Swobodne życie na plaży, romantyczne zachody słońca, kołysanie palm - wszystko to w rytmie Calypso. Cukierkowych kolorów drewniane domy i targowisko ryb w Oistins, latająca ryba i Cou-Cou w miejscowej restauracji, kipiące nocne życie na St Lawrence Gap. Wyspa dla początkujących Karaibian, nic dla skąpiradeł, za to dużo Caribbean feeling. 


NAJPIĘKNIEJSZE PLAŻE NA BARBADOS

Dover Beach, St. James, Bottom Bay, Needham’s Point, St. Peter, Christ Church, Hastings, Paynes Bay, Palm Beach, Maxwell Coast, Carlisle, Crane Beach. 


ATRAKCJE NA BARBADOS

odwiedziny Animal Flower Cave na północ od Speghtstown przy poprzerzynanej szczelinami, osobliwej kamienistej plaży, przystanek w pięknym mieście rybackim Bathsheba, w piątek wieczorem targ rybny w charakterze ulicznego festynu w Oistins przy południowym wybrzeżu, wypad do stalaktytowych jaskiń Harrison’s Cave, rejs łodzią Jolly Roger, zakupy lub/oraz tour po knajpach na Baxters Road w Bridgetown, warty zobaczenia jest niegdysiejszy piracki zamek Sam Lord's Castel albo stacja sygnałowa z 1818 roku- Gun Hill Signal Stadion. Tropikalne rośliny w Andromeda Botanic Garden, swobodnie poruszające się zwierzęta w Barbados Wildlife Reserve, osobliwe formacje skalne i ponad 200 gatunków tropikalnych roślin w Welchman Hall Gully, 250-letni młyn trzciny cukrowej Morgan Lewis Windmill, wspomnienia z czasów kolonialnych w Sunbury Plantation House & Museum oraz w najstarszym budynku na Barbados (ok. 1650) St. Nicholas Abeby, historyczny skansen Tyrol Cot Heritage Village, stare rolnicze maszyny w Sir Frank Hutson Sugar Museum i cały rozwój Barbados w Barbados Muzeum, niegdysiejszym więzieniu wojskowym. Najlepiej wypożyczyć samochód, aby zobaczyć wszystko na mającej 430 km2 wyspie.


Latająca ryba, Red Snapper i złoty bras znajdują się w Menu restauracji w pięknie odnowionej dzielnicy Holetown, w St. James, w Hastings oraz przy Carlisle Bay, muzycy grający na metalowych bębnach, wieczorem Jazz na żywo w The Boatyard albo w The Ship Inn przy ruchliwym St. Lawrence Gap. 


HOTELE NA BARBADOS

Oferta noclegów na Barbados jest olbrzymia: nadzwyczajne Boutige- Hotels (np. The House), luksusowe hotele pierwszej klasy (np. Fairmont Royal Pavilion, The Crane, Hilton Barbados, Tamarind Cove), rozległe czterogwiazdkowe hotele (np. Almond Beach Club & Spa, Almond Beach Village, Mangobay), eleganckie hotele z apartamentami (np. Bougainvillea Beach Resort, Accra Beach & Spa), nowoczesne, designerskie hotele (np. Silverpoint Hotel), ekstrawaganckie obiekty klubowe (np. Colony Club), hotele All- Inclusive (np. Crystal Cove, Turtle Beach, Discovery Bay by rex resorts), hotele dla niepalących (np. Amarylis Beach Resort), okazyjne hotele trzygwiazdkowe (np. Coconut Court Hotel, Dover Beach Hotel, Butterfly Beach) oraz zwyczajne domy noclegowe - niezależnie czy na luksusowej zachodniej plaży, czy na tętniącej życiem południowej – oferują na każdy gust i portfel pasującą możliwość noclegu.


Kto chce zobaczyć więcej z tej części Karaibów może połączyć dwa wyjazdy (np. Barbados i Grenadę) albo z Bridgetown na Rogal Clipper pożeglować na Grenadyny albo do wysp Windward.


AKTYWNY WYPOCZYNEK NA BARBADOS

Barbados to także raj dla grających w golfa, jednakże najczęściej bardzo ekskluzywny. Przodują Royal Westmoreland i Sandy Lane, ale także ekscytujące hotele designerów, takich jak Robert Trent Jones Jr., Tom Fazio albo Roddy Carr. Z wyjątkiem Barbados Golf Course, wszystkie pola golfowe są prywatne i powinny zostać zarezerwowane już przed wyjazdem. Sporty wodne jak nurkowanie z rurką, surfowanie, żeglowanie, narty wodne, pływanie kajakiem albo nurkowanie bądź tenis są popularnymi formami spędzania wolnego czasu.


Niezależnie czy chodzi o przepiękne śnieżnobiałe plażę, sport, wypoczynek czy klubowe noce - na Barbados można znaleźć karaibski urlop na każdy gust.

 

WARTO WIEDZIEĆ

Stolica Barbados: Bridgetown
Język Barbados: angielski
Waluta Barbados: dolar (Barbados)
Różnica czasu Barbados: GMT minus 5 godzin, w lecie GMT minus 6 godzin
Elektryczność: 110 V

Lotniska na Barbadosie:

Szczegółowe informacje

Stolica: Bridgetown
Ludność: 284 589
Waluta: Dolar Barbadosu (BBD)
Kod iso: BB
Powierzchnia: 430 km²
Powierzchnia lądu: 430 km²
Powierzchnia wody: 0 km²

Mapa

map

Linie lotnicze wykonujące loty na Barbados

 • ba
 • vs
 • aa
 • ac
 • dl
 • b6
 • tx
 • us
 • q6
 • li
 • 3s
 • ts
 • bw
 • ws

Zaplanuj całą podróż z CPO

Dzięki Centrum Podróży Online znajdziesz doskonałe dopasowanie ofert rezerwacji biletów lotniczych, hoteli i wynajmu samochodów

Interesują Cię najtańsze loty do na?

Bilety lotnicze do na Barbados

Planujesz podróż? Sprawdź najpopularniejsze oferty

POPULARNE POŁĄCZENIA LOTNICZE