Sofia

Dowiedz się więcej o celu swojej podróży

Sofia (Bułgaria)

Miasto, które zawsze rośnie, lecz nigdy się nie starzeje


Tak właśnie brzmi stare przysłowie bułgarskiej stolicy, która liczy sobie ponad 5000 lat historii. Sofia, z jej 1,3 miliona mieszkańców, jest politycznym, gospodarczym i kulturalnym centrum Bułgarii. Miasto jest położone na szerokiej równinie na zachodzie kraju, w pobliżu granicy z Serbią. Na południowych krańcach miasta zaczynają się Góry Witosza (z wysokim na 2290 m. Czarnym Szczytem- ich najwyższym wzniesieniem,  a około 50 km. na północ rozciągają się Góry Bałkańskie. Obok przepięknych szlaków turystycznych w okolicznych górach  (na południowym zachodzie - Ljulin, na południowym wschodzie - Losen) Sofia oferuje też wypoczynek nad jeziorami Panczarewo i Iskar. Nieprawdopodobnie zielone i czyste miasto - tak twierdzi wielu turystów. Park Borysa w centrum, Park Zachodni, Południowy i Wschodni oraz Ogród Botaniczny to akcenty tej zieleni. Stare centrum Sofii przypomina wiele europejskich miast. Architekci z Austrii, Niemiec i dzisiejszych Czech zapisali się mocno w historii miasta swoimi zespołami budynków (pomiędzy 1879 r., a 1939 r. Sofia urosła z miasta liczącego 20 000 do 300 000 mieszkańców).


Symbolem miasta jest Katedra im. Aleksandra Newskiego, wybudowana w latach 1904-1916 w stylu neobizantyjskim, posiadająca jedyne w swoim rodzaju muzeum ikon. Niedaleko stamtąd  stoi Pomnik Wyzwolicieli z siedzącym na rumaku rosyjskim carem Aleksandrem II. Warto zobaczyć też meczet Banja Baszi, Muzeum Archeologiczne w dawnym meczecie Bujuk Dżamija z 1474 r., Narodową Galerię Sztuki w dawnym Pałacu Carskim, rosyjską cerkiew Sveta Nikołaj z pozłacana kopułą i freskami, pomnik Wasyla Lewskiego, w dzielnicy Bojana zaś wpisany na listwę kulturalnego dziedzictwa UNESCO  (od 1979 r.) kościół Bojana z zachowanymi w świetnym stanie średniowiecznymi, bułgarskimi freskami, ortodoksyjną cerkiew Sveta Nedelja, renesansową Centralną Halę Targową z wieżą zegarową i herbem miejskim, ul. Rakowskiego z ponad 10 teatrami, Operę Narodową i Teatr Narodowy Iwan Wasow. 


Niezwykły jest Targ Książek na Placu Slavejkov przed Biblioteką Miejską. Nowe centrum miasta powstało w latach pięćdziesiątych, w stylu stalinowsko - socrealistycznym, z przytłaczającymi budynkami Urzędu Prezydenta, Rządu i Domu Partii Komunistycznej. Sofia to także prężne centrum naukowe i dydaktyczne z wieloma uniwersytetami (m. in. Uniwersytet im. Św. Klementa Ohridskiego i Bułgarska Akademia Nauk), ponad 15 szkołami wyższymi, ponad 200 instytutami naukowymi i ponad 900 bibliotekami (np. Biblioteka Narodowa Kiril i Method).


Piłkarskie kluby ZSKA Sofia, Lewski Sofia i Lokomotive Sofia rozsławiły bułgarski football w całej Europie, a Stadion Narodowy im. Wasyla Newskiego był często miejscem rozgrywek Champions League i UEFA-Cup. 


Pełni temperamentu sofijczycy chętnie wychodzą, więc miasto oferuje szerokie spektrum - od zwykłych knajp po ekskluzywne restauracje, kawiarnie czy cukiernie, kluby nocne czy dyskoteki. Powinno się koniecznie spróbować m.in. Kebaptscheta (grillowane, ostro przyprawione rolki z mięsa mielonego), Tarator (orzeźwiający chłodnik z jogurtem i ogórkami), Sałatki Szopskiej (ogórek, pomidor, papryka i owczy ser), Gjuwecz (rodzaj zupy warzywnej) czy w końcu niesłodzonego sernika Bjurek.


Bułgarska stolica jako miasto do zwiedzenia czy cel krótkiej wycieczki nie jest jedyną atrakcją kraju. Kurorty nad Morzem Czarnym, ulubiona przez turystów Varna czy Skiorte w górach konkurują o przychylność zwiedzających. Sofia jest przede wszystkim odwiedzana przez biznesmenów, ale tutejsze poszukiwania archeologiczne, pchle targi, zabytki i oferta gastronomiczna oferują coś na każdy z możliwych gustów. 

Lotniska w Sofii:

Szczegółowe informacje

Stolica: Sofia
Ludność: 7 204 687
Waluta: 1 Lew=100 stotinek (BGN)
Kod iso: BG
Powierzchnia: 110 879 km²
Powierzchnia lądu: 108 489 km²
Powierzchnia wody: 2 390 km²

Mapa

map

Linie lotnicze wykonujące loty do Sofii

 • lh
 • fb
 • os
 • af
 • ok
 • ro
 • lo
 • ma
 • 4u
 • lx
 • az
 • tk
 • cy
 • kl

Zaplanuj całą podróż z CPO

Dzięki Centrum Podróży Online znajdziesz doskonałe dopasowanie ofert rezerwacji biletów lotniczych, hoteli i wynajmu samochodów

Interesują Cię najtańsze loty do do?

Bilety lotnicze do do Bułgarii

Planujesz podróż? Sprawdź najpopularniejsze oferty

POPULARNE POŁĄCZENIA LOTNICZE