Santiago de Chile

Dowiedz się więcej o celu swojej podróży

Santiago de Chile (Chile)

Europejska atmosfera w Ameryce Południowej


U stóp imponujących Andów w obrębie Santiago żyje prawie 6 milionów ludzi. Miasto Santiago de Chile jest nie tylko stolicą kraju, ale też najważniejszym centrum gospodarczym i kulturalnym Chile z licznymi uniwersytetami, szkołami wyższymi i muzeami. Mimo tego, że chilijski Kongres Narodowy obraduje w Valparaiso, to właśnie metropolia Santiago de Chile jest bezspornie politycznym centrum władzy. Miasto leży nad rzeką Rio Mapocho, ograniczone od południa przez zagłębie Rancagua, od północy przez dolinę Acongaua i od zachodu jak też wschodu przez Kordyliery.


Santiago zostało założone w roku 1541 przez Hiszpana Pedro de Valdivia, przeciwko oporowi tutejszych Indian Mapuche. W roku 1817 Chile uzyskało niepodległość po zwycięstwie w bitwie pod Chacabuco, która jednak zamanifestowała się dopiero w roku 1818 przegraną Hiszpanów w bitwie pod Maipú. W roku 1973 zdarzył się pucz wojskowy pod przewodnictwem Augusto Pinocheta przeciwko prezydentowi Salvadore Allende. Rozpoczęła się trwająca 17 lat wojskowa dyktatura, a samowola i przemoc ujarzmiły cały kraj. Razem ze wzrostem gospodarczym sytuacja polityczna stopniowo się uspokoiła, dziś znowu Santiago de Chile prezentuje się ze swojej pięknej strony na Plaza de Armas (Plac Broni) w odrestaurowanym Starym Mieście.


Na pewno nie jest to chaotyczna latynoska metropolia, sceneria jest wręcz europejska, swojska. Menedżerowie w szarych garniturach, z komórkami przy uchu, wystylizowani Yuppies, uczennice w mundurkach szkolnych, namyślający się szachiści i klasyczna muzyka ulicznych muzyków. Dookoła stoją Katedra, klasycystyczny pałac prezydencki La Moneda, zbudowany w kolonialnym stylu budynek Casa Colorada, ukończony w 1807 roku Palacio de la Real Audjencia, niebieska żelazna konstrukcja domu handlowego Edwards i pastelowa Poczta Główna Correo Central z roku 1882. Niedaleko znajduje się Teatro Municipal, Pałac Sprawiedliwości i Królewski Dom Cła (Palacio Real Casa de Aduanas) z Muzeum Sztuki Prekolumbijskiej. Całe śródmieście jest właściwie wzorcowym przykładem planowania przestrzennego miasta w stylu hiszpańskiego kolonializmu, ułożone w regularne kwadraty. Na Alameda, głównej osi miasta, po prawej stronie rozciąga się powstały w latach dwudziestych ubiegłego stulecia kwartał Paris-Londres, imitacje licznych kierunków i stylów architektury europejskiej w formie zespołów budynków w gęstej zabudowie. Znajduje się tu też zbudowany w 1618 roku kościół San Francisco. Nowoczesne, oszklone drapacze chmur w biznesowej dzielnicy Las Condes, artyści i mnóstwo knajp i lokali w dzielnicy Bellavista i wokół placu Plaza Nunoa, kolorowy handel w Mercado Central (róg San Pablo/Ahumada), armatnie wystrzały w południe na wzgórzu parkowym Santa Lucia, zaraz z tyłu przyjemna dzielnica Lastarria z Plaza Mulato Gil de Castro z kafejkami, restauracjami i dziwacznymi barami. Studentów spotka się w Barrio Brasil, jest też malownicza ulica Concha y Toro. 


Jest tu wyjątkowe  Cerro San Cristobal, wysokie na 288 m. wzgórze z ZOO, Ogrodem Botanicznym. restauracjami i placami piknikowymi, panoramicznym widokiem na całe miasto, gdy pozwala na to tutejszy szary smog. Jeśli ktoś nie ma ochoty wspinać się do tego Central Parku Santiago na własnych nogach, może wjechać kolejką z kołami zębatymi (Funicular). Kolej linowa prowadzi stąd dalej do eleganckiej dzielnicy mieszkaniowej Pedro de Valdivia Norte, można ją polecić przy zachodzie słońca. Ożywione parki jak Quinta NorteParqe Forestal są świetnym miejscem, gdzie można spotkać przyjaznych, pozytywnie nastawionych do życia Chilijczyków. Idealne są też jednodniowe wycieczki w okolice, jak np. kolorowe Valparaiso, gdzie zabytkowa kolej z zębatymi kołami wspina się na wzgórze do 300-tysiecznego miasta, stare Tango-bary i przyjemne  restauracje położone wokół portu zachęcają do wstąpienia. Można tu też zobaczyć La Sebastiana- dom chilijskiego poety, Pabla Nerudy. Inaczej niż proletariackie Valparaiso, szykownie prezentuje się nowoczesne kąpielisko Vina del Mar, rozmarzone małe i pustynne Quintay, włoska atmosfera w ośrodku kąpielowym Zapallar, dziko i samotnie dolina Cajon del Maipo. Słynne są też regiony winiarskie położone pod Santiago - wyborny Merlot i  najwyższej klasy Cabernet Sauvignon. 


Chile ma wiele oblicz - na północy pustynia Atacama, na wschodzie wysokie szczyty Andów, jałowe krajobrazy Patagonii, Małe Południe z lasami i świetnymi krajobrazami, obszary lodowcowe jak Campo de Hielo Sur, Wyspy Wielkanocne i Wyspy Juan-Fernandez, parki narodowe jak Torres del Paine, Lauca czy Bernardo O’Higgins oraz Wyspy Ogniste na południowo-zachodnim krańcu Ameryki Południowej. Punktem wyjścia dla Państwa podróży przez ten niezwykły kraj, gdzie odległości są bezkresne, powinno być w każdym wypadku Santiago de Chile.

Szczegółowe informacje

Stolica: Santiago
Ludność: 16 601 707
Waluta: Peso Chilijskie (CLP)
Kod iso: CL
Powierzchnia: 756 102 km²
Powierzchnia lądu: 743 812 km²
Powierzchnia wody: 12 290 km²

Mapa

map

Linie lotnicze wykonujące loty do Santiago de Chile

 • la
 • ar
 • am
 • ac
 • a7
 • af
 • cu
 • rg
 • kl
 • aa
 • pu
 • ba
 • jj
 • lx
 • cm
 • ta
 • g3
 • ib
 • dl

Zaplanuj całą podróż z CPO

Dzięki Centrum Podróży Online znajdziesz doskonałe dopasowanie ofert rezerwacji biletów lotniczych, hoteli i wynajmu samochodów

Interesują Cię najtańsze loty do do?

Bilety lotnicze do do Chile

Planujesz podróż? Sprawdź najpopularniejsze oferty

POPULARNE POŁĄCZENIA LOTNICZE