Split

Dowiedz się więcej o celu swojej podróży

Split (Chorwacja)

Piękne nadmorskie miasto & kapitał kulturowy

Split jest drugim co do wielkości miastem w Chorwacji. Większość Chorwatów uznaje go za stolicę Dalmacji (oficjalnie Spilt nigdy nie otrzymał takiej nazwy), ponieważ jest najważniejszym i z 220 tysiącami mieszkańców zarazem jednym z największych miast kraju. Na wschodzie otacza je pasmo gór Perun, na północnym zachodzie masyw gór Kozjak oraz góry Mosor na północy. W niemal bezpośrednim sąsiedztwie Splitu, na wodach Adriatyku, leżą takie wysypy jak Brac, Hvar, Ciovo i Solta.


Sercem Splitu jest malownicza starówka. Połowę powierzchni starówki (ponad 40 000 km2) zajmuje pałac Dioklecjana, który jest połączeniem willi z twierdzą. Pałac zbudowano na polecenie cesarza wojskowego Dioklecjana po jego abdykacji w roku 305. Wspomniana budowla, którą wybudowano na podstawie trapezu, zwraca uwagę nienagannym stanem (nawet pomieszczenia piwniczne zachowały się w pełni), co czyni ją najlepiej utrzymanym zabytkiem architektury tamtych czasów we wschodniej części Adriatyku.


Tanie loty do Splitu i Chorwacji są możliwe dzięki wielu tanim liniom lotniczym, regularnym liniom lotniczym oraz czarterowym liniom lotniczym. Jeśli planujesz wakacje w Chorwacji lub konkretnie wakacje w Split, przez cały rok możesz korzystać z tanich biletów lotniczych.


W północnej części pałacu znajdziecie wysoką na 8 metrów statuę biskupa Grzegorza z Ninu. Według wierzeń dotknięcie dużego palca u nogi pomnika przynosi szczęście. W tej części pałacu znajduje się katedra Sveti Duje (Katedra Świętego Domnius), z której wieży można delektować się wspaniałym widokiem na cały Split. Warto zwiedzić także stare mury miejskie, które są przerywane przez 4 bramy: Złotą, Srebrną Żelazną oraz mieszczącą się od strony morza Bramę Morską nazywaną także Bramą Miedzianą. Podziemnymi korytarzami przejdziecie od Bramy Morskiej aż do Peristylu, wspaniałego dziedzińca z dwoma rzędami kolumn korynckich. W galerii Ivana Mestrovica będziecie mogli natomiast podziwiać dzieła tego wybitnego artysty, który w swoim dorobku ma choćby wykonanie wspomnianej wyżej statuy Grzegorza z Ninu. Po zachodniej stronie Peristylu Waszym oczom ukaże się Świątynia Jupitera, która zwróci Waszą uwagę kunsztownie wykonanym sklepieniem oraz XII-wieczną chrzcielnicą. Wszyscy chcący poznać prawdziwą atmosferę targu, powinni z kolei udać się na targ rybny przy Brami Morskiej, gdzie można nabyć świeżo wyłowione z morza ryby, owoce i warzywa oraz całą masę pamiątek. Bezpośrednio przy morzu, wzdłuż wybrzeża portowego, ciągnie się Riva, znana promenada łącząca część nadmorską z promenadą. Innym wartym odwiedzenia miejscem jest Plac Republiki, gdzie uwagę turystów przykuwa wenecki kompleks budowlany Prokurative.


Z centrum miasta marszem w zaledwie 15 minut dotrzecie do położonego na wzniesieniu Telegrin (178 m. n.p.m.) Parku Sustipan, który jest ze względu na wspaniały widok na miasto, zatokę oraz granie górskie Kozjak i Mosar idealnie nadaje się na romantyczne randki. Po zachodzie słońca koniecznie odwiedźcie dzielnicę rozrywki, Bacivce, gdzie roi się od kawiarni i klubów, gdzie zabawa trwa w najlepsze do samego świtu. Inne atrakcje Splitu to m.in. 4 porty jachtowe: oblegany przez sławy ACI Marina, port sportowy Spinufer oraz położone na południowym wybrzeżu Plojud i Zenta. We wszystkich ze wspomnianych portów będziecie mogli przekąsić coś w małych restauracjach rybnych i barach bistro, a także napić się kawy w klimatycznych kawiarenkach. Nie zapomnijcie zabrać ze sobą strojów kąpielowych, które na pewno przydadzą się Wam podczas relaksujących kąpieli w licznych zatokach w okolicy Splitu.


Rozkoszujcie się cudownym czasem spędzonym na przylądku między zatoką Kastela a kanałem Splitu i podziwiajcie starówkę miejską, która już w 1979 roku wpisano na Światową Listę Dziedzictwa Kultury UNESCO. Już dziś przyjedźcie do Splitu i poczujcie się w tym pełnym zabytków mieście jak u siebie!

Lotniska w Splicie:

Szczegółowe informacje

Stolica: Zagrzeb
Ludność: 4 489 409
Waluta: 1 kuna=100 lip (HRK)
Kod iso: HR
Powierzchnia: 56 594 km²
Powierzchnia lądu: 55 974 km²
Powierzchnia wody: 620 km²

Mapa

map

Linie lotnicze wykonujące loty do Splitu

  • ab
  • 4u
  • lh
  • jp

Zaplanuj całą podróż z CPO

Dzięki Centrum Podróży Online znajdziesz doskonałe dopasowanie ofert rezerwacji biletów lotniczych, hoteli i wynajmu samochodów

Interesują Cię najtańsze loty do do?

Bilety lotnicze do do Chorwacji

Planujesz podróż? Sprawdź najpopularniejsze oferty

POPULARNE POŁĄCZENIA LOTNICZE