Larnaka

Dowiedz się więcej o celu swojej podróży

Larnaka (Cypr)

Na wyspie Afrodyty

Dzikie, strome wybrzeża, przepiękne plaże, łagodne pagórki porośnięte drzewami oliwnymi, malownicze portowe miasteczka, bizantyjskie klasztory, promienie słońca muskające krzewy w gajach pomarańczowych, spokojne osady w górach Troodos, krystalicznie niebieskie morze, dające odrobinę orzeźwienia lasy cedrowe, twierdze krzyżackie, na każdym kroku ślady liczącej 10 000 lat historii oraz kultury, przysmaki lekkiej kuchni śródziemnomorskiej oraz przeszło 340 słonecznych dni w roku - to właśnie Cypr, magiczna wyspa Morza Śródziemnego, gdzie Bogowie udają się na wypoczynek.


Wierząc wielkiemu poecie antyku Homoerow, Afrodyta, grecka bogini piękności i miłości, wg wierzeń starożytnych Greków wyłoniła się z piany morskiej w okolicy Cypru, aby następnie właśnie tu stawiać swoje pierwsze ziemskie kroki po wybrzeżach, na południu wyspy w okolicy słynnych Skał Greckich (Petra tou Romiou). Z pewnością to nie przypadek, że boski wybór padł właśnie na tą trzecią pod względem wielkości wyspę Morza Śródziemnego (powierzchnia 9251 km2), która zachwyca przyjezdnych słoneczną pogodą przez cały rok, wspaniałymi plażami, gęstymi lasami oraz monumentalnymi klifami.


Wprawdzie sami Cypryjczycy postrzegają się jako Europejczyków (od 2004 roku Cypr jest w UE), jednakże jednoznaczna tożsamość mieszkańców nie wynika z położenia geograficznego wyspy, która leży na styku trzech kontynentów: europejskiego, azjatyckiego i afrykańskiego. Odległość z Cypru do kontynentalnej części Turcji to zaledwie 68 km. Niewielki dystans dzieli Cypr także od zachodniego wybrzeża Syrii (95 km), a chcący dostać się stąd do Egiptu i na grecką wyspę Rodos muszą liczyć się z pokonaniem kolejno (325 i 400 km). Wyspę przecinają dwa pasma górskie: opadający ku wybrzeżu, stromy łańcuch gór Pentadaktilos w północno-wschodniej części wyspy i bujnie porośnięte góry Troodos z najwyższym szczytem Olympos (1952 m n.p.m.) na południu wyspy. To właśnie w górach Troodos można spotkać najróżniejsze rodzaje drzew m.in. sosny alpejskie, pinie, dęby ostrolistne i cyprysy, przez co te tereny idealnie nadają się na piesze wędrówki wzdłuż krystalicznie czystych strumieni górskich. Krajobraz najniższych partii wspomnianych gór zdominowały z kolei pola winorośli oraz jabłonie, grusze, drzewa brzoskwiniowe, migdałowe i orzechowe. W pozostałej części Cypru dominują drzewa oliwne, strąki, cyprysy, a także ponad 1800 innych gatunków roślin kwiatowych.


Chociaż prawnie terytorium całej wyspy należy do Republiki Cypru, to jej północna część w 1983 roku odłączyła się tworząc niezależne państwo, Turecką Republikę Cypru Północnego. Między północną i południową częścią wyspy leży kontrolowana przez ONZ strefa buforowa.


Międzynarodowe znaczenie turystyczne ma południowa część wyspy wokół lotnisk Paphos (Pafos) i Laranka. Cypr to także bogactwo historii, którą tworzyły panujące tu przez wieki ludy m.in. Grecy, Asyryjczycy, Egipcjanie, Persowie, Rzymianie, Turcy i Brytyjczycy. Obce zwierzchnictwo skończyło się w roku 1960, kiedy to Cypr uzyskał niepodległość (wcześniej od 1925 był brytyjską kolonią). Pomimo faktu, iż Cypryjczycy przejęli od Brytyjczyków ich drugi język urzędowy – angielski oraz ruch lewostronny, styl życia tutejszej ludności jest przesiąknięty ortodoksyjnym tradycjami i obyczajami. Antyczne miejsca takie jak: chociażby świątynie i państwowe bazyliki ozdobione wspaniałymi freskami, mozaikami i ikonami są świadectwem bogatej historii kraju. To wszystko w połączeniu z imponującym bogactwem krajobrazu sprawia, iż rokrocznie przyjeżdża tu masa turystów z całego świata.


„Kopiaste”, czyli „proszę wejdź” można usłyszeć często, gdy niezwykle gościnni Cypryjczycy zapraszają obcych na liczne uroczystości. Najróżniejsze przekąski (mezedes) jak np. pasta z ciecierzycy i ser kozi Halloumi, smażone na węglowym grillu mięsa (Souvlaki), a także ryby i cypryjskie wino sprawią, że wszyscy szukający spokoju i relaksu poczują się tu jak w raju. Wakacje na Cyprze- są idealną okazją na rodzinne kąpiele, a sama wyspa to istny raj dla wszystkich wielbicieli przyrody oraz wędrówek, a także dla amatorów sportu, którzy mogą do woli: nurkować, surfować, uprawiać kolarstwo wodne i relaksować się w wellnes podczas thalassoterapii (leczenie z wykorzystaniem wody morskiej). Podczas urlopu na Cyprze odbędziecie podróż do przeszłości, wciąż obecnej w rodzimej architekturze, którą zachwycają się wszyscy zainteresowani kulturą i sztuką. Cypr to idealne miejsce na odpoczynek i naładowanie się pozytywną energią słoneczną. Witajcie na Wyspie Afrodyty.


LARNAKA I OKOLICE

LIMASSOL (LEMESOS)

Nowoczesne miasto portowe i zarazem drugie, co do wielkości, miasto całej wyspy (146 tysięcy mieszkańców), które ze względu na swoje centralne położenie idealnie nadaje się na punkt wypadowy na wycieczki do  podzielonej stolicy Cypru- Nikozji, w Góry Troodos oraz do Paphos i Laranka. Częściowo odnowiona starówka, gdzie życie towarzyskie kwitnie w kawiarenkach i barach położonych w małych uliczkach, to główne miejsce weekendowych spotkań młodzieży oraz starszych mieszkańców miasta. Rynek Limassol to także zagłębie sklepów, muzeów i parków oraz długa na 11 km promenada morska. Tutejszy port jest przystanią dla statków wycieczkowych oraz punktem startu rejsów w kierunku Egiptu. Turystyczne centrum Limassol leży 4 km na wschód od rynku, w dzielnicy Germasoya i obejmuje cały kompleks hoteli, restauracji oraz dyskotek. Limassol uznaje się za stolicę cypryjskiego wina, przechowywanego w tutejszych winnicach. Z winem związane są także cykliczne święta miejskie takie jak odbywające się w maju Święto Kwiatów oraz wrześniowy Festiwal Wina, który wabi w te strony masę przyjezdnych. W okolicy Limassol warto odwiedzić Zamek Joannitów Kolossi  oraz wykopaliska w Curium.
Lotnisko w Larance leży 80 km od Limassol (ok. 50 min jazdy), a na lotnisko w Paphos trzeba przejechać ok. 65-75 km (ok. 45. Min. jazdy).  

AMATHUS

Niecałe 10 km od centrum Limassol leży spokojna dzielnica Amathus. W czasach Rzeszy Bizantyjskiej mieściło się tu potężne miasto portowe, które zostało zniszczone przez wojnę i trzęsienie ziemi. Ruiny królewskiego pałacu i pozostałości dawnych murów miejskich są po dziś dzień dużą atrakcją Amathus. Przy ciemnej, delikatnie opadającej plaży znajdziecie hotele 4- i 5-gwiazdkowe, a także będziecie mogli oddać się uprawianiu sportów wodnych takich jak surfing, narciarstwo wodne, loty na spadochronie za motorówką, jazda ścigaczami oraz rowerkami wodnymi.
Z Amathus na lotniska trzeba pokonać taki sam dystans jak z Limassol.


AYIA NAPA

To położone na południowo-wschodnim krańcu wyspy miasteczko rozwinęło się ze spokojnej, małej osady rybackiej w tętniące życiem centrum wypoczynkowe z bujnym życiem nocnym. Do atrakcji tego regionu należą drobnoziarniste plaże jak np. 1,5- kilometrowa Nissi-Beach, 2 kilometrowa Grecian-Beach i niezwykle popularna Sandy-Beach, na które bez problemu można dojść specjalnymi ścieżkami, aby do woli zażywać kąpieli morskich i słonecznych. W centrum miasteczka reliktem bogatej przeszłości miasta i zarazem oazą spokoju jest zbudowany w 1570 roku klasztor wenecki. Przy północym skrzydle klasztoru, wokół placu, gdzie w lecie odbywają się imprezy muzyczne i lokalne festyny, wprost roi się od kawiarenek i tawern. W krajobraz malowniczego wybrzeża wkomponowały się nowoczesne budynki hotelowe, z których okien można podziwiać widok na turkusowo-niebieskie morze. Fani wodnych szaleństw na pewno docenią tutejszy park wodny Water World, gdzie do głównych atrakcji zalicza się imponujące zjeżdżalnie. Całe mnóstwo butików, różnego rodzaju sklepów, przytulnych restauracji, gustownych klubów tanecznych, kawiarenek i barów stanowi doskonałą alternatywę dla leniuchowania na plaży. Idealnym urozmaiceniem Waszego urlopu w Ayia Napa będą także wycieczki do oddalonego o 10 km parku narodowego Cap Greco.
Dojazd z Ayia Napa na lotnisko Laranka trwa ok. 45 min (50 km)


LARNAKA

Na usłanej palmami promenadzie w trzecim, co do wielkości, mieście Cypru, Laranka, poczujecie się niemal jak na Francuskiej Riwierze. Orientalny klimat udzieli się wam spacerując wąskimi uliczkami starej tureckiej dzielnicy, a jeżeli będziecie chcieli zobaczyć, jak uprawia się handel w starym stylu, to koniecznie udajcie się do gwarnej dzielnicy bazarowej w pobliżu kościoła Lazarusa. W tej okolicy warto wstąpić też do klimatycznych tawern oraz ulicznych kawiarenek i barów, gdzie można zrelaksować się przy kuflu piwa. Przy Słonym Jeziorze Larnaka, które mieści się przed bramami miejskimi, pomiędzy cyprysami i palmami daktylowymi znajdziecie meczet Hala Sultan Tekkesi, niegdyś jedno z ważniejszych sanktuariów islamu, a obecnie bardzo popularne miejsce na pamiątkowe fotografie z pobytu na Cyprze. Miejscowe ciemne plaże delikatnie opadają do morza i oferują przyjezdnym moc atrakcji np. bogatą ofertę sportów wodnych. Równie dużą popularnością cieszą się plaże w położonej 7 km od centrum Zatoce Laranka Bay, gdzie znajduje się także najwięcej hoteli. W zależności od położenia Waszego hotelu droga na lotnisko Laranka zajmie Wam od 20 do 30 minut (dystans 15-20 km).
Lotnisko w Paphos jest oddalone od Laranka o 155 km (ok. 1,5 h jazdy).


PROTARAS

Powstałe zaledwie przed dwudziestoma laty Porotaras, rozwinęło się w ostatnim czasie stając się jednym najpopularniejszych centrów turystycznych Cypru. Ta miejscowość, położona między Kap Grecco i Famagustą, wabi turystów licznymi zatokami, które skrywają piękne, delikatnie opadające plaże, gdzie na turystów czeka bogata oferta sportów wodnych. Krystalicznie czyste morze zostało na tym odcinku odznaczone Niebieską Flagą (najwyższe odznaczenie czystości wody), a Zatoka Figowa jest prawdziwym rajem wszystkich surferów. W centrum miasta można ponadto bez problemów zrobić zakupy, a także odpocząć w licznych tawernach, kafejkach i barach. W okolicy warto wybrać się do malutkiej miejscowości Paralimni, która leży nieopodal malowniczych młynów wiatrakowych w otoczeniu pól warzywnych. Chcąc dostać się do tego miasteczka można skorzystać z jednego z busów, które regularnie (oprócz niedzieli) kursują w tym kierunku z Protaras. Innym wartym odwiedzeniem miejscem w okolicy Protaras jest tętniąca życiem osada rybacka Ayia Napa, położona 18 km na południe od miasta. Także tu łatwo dostaniecie się z Protaras korzystając z regularnego połączenia autobusowego. Niewątpliwym walorem tego miejsca jest bezpośrednie sąsiedztwo rezerwatu przyrody Kap Grecco, gdzie nieopisaną przyjemnością są piesze wędrówki przez piękną okolicę.
Lotnisko Laranka leży w odległości ok. 60 km od Protaras (ok. 70- 80 min jazdy).


KALAVASOS

W odległości ok 40 km na południowy-zachód od Laranka leży Kalavasos, mała, dziewicza osada w pięknej okolicy winnic gajów oliwnych. Nietknięta ludzką ręką przyroda tego miejsca idealnie nadaje się na ferie pełne pieszych wędrówek. 25 km na zachód od Kalavasos znajdziecie inną miejscowość wypoczynkową Limassol, a lotnisko w Paphos leży w promieniu 100 km (ok. 1h i 15 min jazdy). 
Chcąc dotrzeć na lotnisko w Laranka należy liczyć się z 30 minutową jazdą.


TOCHNI / CHOIROKOITIA

Udając się w kierunku wschodnim, niedaleko Kalavasos znajdziecie te dwie małe osady, które urzekają rustykalnym klimatem wąskich uliczek. Odwiedzenie tych wiosek poleca się głównie wszystkim kolarzom górskim, a także miłośnikom pieszych wędrówek przez piękne tereny. Tochni i Choirokoitia to idealne miejsca na spokojny wypoczynek.


Zdecydujcie sam, która część Cypru odpowiada najbardziej Waszej wizji udanego urlopu. Urlopowicze stawiający na relaksujące kąpiele, kulturę, a także miłośnicy wędrówek na pewno znajdą tutaj coś dla siebie. Życzymy Was cudownego urlopu na Cyprze!

Lotniska w Larnace:

Szczegółowe informacje

Stolica: Nikozja
Ludność: 1 084 748
Waluta: 1 Euro=100 centów (EUR, €)
Kod iso: CY
Powierzchnia: 9 251 (z czego 3 355 km należy do Cypru Północnego) km²
Powierzchnia lądu: 9 241 km²
Powierzchnia wody: 10 km²

Mapa

map

Linie lotnicze wykonujące loty do Larnaki

 • cy
 • de
 • x3
 • ab
 • lh
 • os
 • ok
 • lo
 • km
 • a3
 • ma
 • oa
 • ju
 • af
 • kl
 • vq

Zaplanuj całą podróż z CPO

Dzięki Centrum Podróży Online znajdziesz doskonałe dopasowanie ofert rezerwacji biletów lotniczych, hoteli i wynajmu samochodów

Interesują Cię najtańsze loty do na?

Bilety lotnicze do na Cypr

Planujesz podróż? Sprawdź najpopularniejsze oferty

POPULARNE POŁĄCZENIA LOTNICZE