Praga

Dowiedz się więcej o celu swojej podróży

Praga (Czechy)

Złote miasto nad Wełtawą

Gotyk i barok to epoki, które wywarły największy wpływ na wygląd liczącej 1,2 miliony mieszkańców Pragi. Stolica Republiki Czeskiej może pochwalić się bogatą historią. Niegdyś mieściła się tu główna rezydencja Księstwa Czeskiego, a przez krótki okres w XIV wieku siedziba cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Po okresie panowania Markomanów w VI wieku na terenie miasta osiedlili się Słowianie. W IX i X wieku niezwykle aktywni byli tu Przemyślidzi, którzy wznieśli w Pradze dwa duże zamki. Powoli na obszarze miasta zaczęli osiedlać się także niemieccy i żydowscy kupcy. Cesarz Karol IV i jego syn Wenzel IV przyczynili się do rozkwitu miasta w wieku XIV, a do ich zasług w tym kierunku zalicza się m.in. otwarcie pierwszego uniwersytetu w Europie Środkowej. Za panowania cesarza Rudolfa II-go Praga ponownie stała się siedzibą dworu cesarskiego. Następne lata przyniosły wiele burzliwych wydarzeń, które miały wpływ na losy miasta. Warto przy tym wspomnieć chociażby wiek XVII i wybuch Wojny Trzydziestoletniej, za której początek uznaje się słynną Defenestrację Praską. XIX wiek był z kolei okresem kulturalnego rozkwitu miasta, aż do czasu niemieckich i sowieckich zaborów. W kartach historii stolicy bez wątpienia zapisały się również takie wydarzenia jak Praska Wiosna w roku 1968 oraz Aksamitna Rewolucja w roku 1989, która doprowadziła do upadku socjalistycznego reżimu. Tu nad Wełtawą historia po prostu pisała się sama, a jej zmienne koleje wywarły olbrzymi wpływ na obecny klimat miasta.


Niezliczone wieże, place, pałace i budowle z najróżniejszych epok zadziwiają przyjezdnych, zachęcając ich do odbycia podróży w czasie. Praga to idealne miejsce na pełną wrażeń podróż służbową, krótki weekend oraz urlop nastawiony na zwiedzanie zabytków.


W tym mieście zakocha się każdy! Pewnie każdy z Was choć raz słyszał o zamku Hradczany, który dumnie góruje nad Wełtawą oraz o ozdobionym gotyckimi łukami mostem Karola. Co nadało temu miastu tak niepowtarzalny urok? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie znowu trzeba wrócić do historii i czasów, kiedy cesarze i królowie ściągnęli tu najwybitniejszych architektów z całej Europy. Wynikiem tego zabiegu jest widoczna po dziś dzień symfonią z kamieni, kolorów i kształtów, którą rozbrzmiewa w licznych pałacach, klasztorach i kościołach. Praga to także miasto legend, ojczyzna pisarza Franza Kafki i kompozytora Friedricha Smetany, miasto duchów i upiorów (np. Golema), a także miejsce, gdzie na świat przyszedł dzielny wojak Szwejk. Relikty przeszłości potwierdzające różnorodność stylów architektonicznych to m.in. kościół św. Niklasa, symbol praskiego, późnego baroku oraz modernistyczna fasada urzędu gminy.


Jedynym w swoim rodzaju, średniowiecznym sercem Pragi jest Stare Miasto, starówka, gdzie spacerując wąskimi uliczkami na każdym kroku natkniecie się na kościoły, łuki tryumfalne, ciemne kamienne fasady oraz barokowe i renesansowe budynki. Pomniki świętych i całe grupy figur z piaskowca na moście Karola. Przypływ energii i witalności na Rynku starego miasta, największym placu Pragi, gdzie mieści się pomnik reformatora Jana Husa. Wielkie wrażenie zrobi na Was także gotycki Kościół Maryi Dziewicy z Tein, a także Zegar Astronomiczny, gdzie od 9 do 21 o każdej pełnej godzinie pojawiają się figurki 12 apostołów. Podczas zwiedzania miasta powinniście także odwiedzić takie miejsca jak neoklasycystyczne audytorium muzyczne Rudolfinum, Wieża Prochowa oraz Wieża Mostowa. Warto zobaczyć ponadto: XIII-wieczną Synagogę Staronową na ulicy Józefa, dzielnicę żydowską obfitującą w modernistyczne fasady, Stary Cmentarz Żydowski z przeszło 12 000 nagrobków z okresu od XV do XVIII wieku, Żydowski Ratusz, liczne synagogi, elegancką aleję Parizska z całą masą sklepów designerskich, oberży i barów cocktailowych. Podążając główną atrakcją miasta, Złotą Uliczką Waszą uwagę zwrócą domy, które rozmiarem przypominają bardziej zabawki. Na Waszej mapie turystycznej Pragi nie powinno zabraknąć również barokowy budynek dawnego kolegium jezuickiego Klementium, fantazja barokowa w najczystszej postaci- kompleks Loreta, pałac letni królowej Anny Belweder, czy też wzniesionego w 1140 Klasztor Strahov.


Prawdziwym rajem dla wszystkich spacerowiczów będą Ogród Cesarski przy zamku Hradczany, Ogród Ludowy, tereny w pobliżu Obserwatorium Astronomicznego Stefanek oraz wieży widokowej. Po pokonaniu 299 schodów ze wspomnianej wieży można delektować się wspaniałym widokiem na całą Pragę. Romantycy z kolei koniecznie powinni wybrać się do dzielnicy Mala Strana, która jest wręcz samodzielnym miastem położonym u stóp praskiego zamku. Dookoła głównego placu tej dzielnicy leżą barokowe pałace, renesansowe kamieniczki, słynna kafejka Café Malostranska oraz malownicza ulica Nerudova, gdzie roi się od sklepików, gospód i kawiarenek. Porcję niezapomnianych wrażeń estetycznych dostarczy Wam ponadto wizyta w: barokowym Kościele św. Mikołaja i położonym w wąskiej uliczce (Tomasska) Kościele św. Tomasza. Praga skrywa także całe mnóstwo muzeów. Największym i najstarszym wśród nich jest Muzeum Narodowe (Národni Muzeum). Inne muzea to m.in. Muzeum Historyczne w pałacu Lobkowitz, Muzeum Antoniego Dvoraka w Villa Amerika, muzeum Bedricha Smetany w dawnych zakładach wodociągowych niedaleko mostu Karola, Muzeum Muchy nieopodal praskiego głównego urzędu pocztowego. Wystawy galerii narodowej można podziwiać w Agnes Klasztor (eksponaty sztuki średniowiecznej), w Pałacu Stenberg (eksponaty sztuki z okresu od XIV do XVIII wieku), a także w Pałacu Wystawowym (Veletrznipalác) w dzielnicy Holesovice (eksponaty z okresu od XIX wieku aż po czasy obecne).   


Miłośnicy teatru w Pradze mogą wybrać między ofertami Teatru Narodowego (dramat, opera, balet), Opery Narodowej, tzw. Latarni Czarnoksięskiej (Laterna Magika, która oferuje m.in. pokazy światła, pantomimę i spektakle muzyczne), Czarnego Teatru (marionetki, pantomima, muzyka) oraz niezliczone małe sceny. Nielada gratką dla wszystkich spragnionych szaleństw nocnego życia będzie odwiedzenie wielu klubów jazzowych (np. Reduta, Agharta), klubów muzycznych (np. Karlovy Lázne, Chapeau Rouge, das Roxy i Duplex), knajp (np. słynna U Flekú, Marquis de Sade, piwnica lokalu U Glaubicú, czy też Jo's Bar) tak jak dyskotek i barów.


Plac Wacława to serce dzisiejszej Pragi. To właśnie tu w salach koncertowych rozbrzmiewa muzyka Mozarta, a na pełnych orientu ulicach da się słyszeć dźwięki jazzu, granego przez ulicznych artystów. Orient i duch średniowiecza to także urok pasażu (art.-deco) hali targowej Tržnice. Kolekcjonerzy dzieł sztuki uważają Pragę za prawdziwe Eldorado, gdzie można zdobyć m.in. antyki, grafikę, stare szkło, biżuterie z granatem oraz stare książki. Nostalgię za minionymi czasami poczujecie z kolei udając się do jednego z tutejszych muzeów. Delektując się specjałami wybornej, czeskiej kuchni (np. karpiem, kaczką, gęsią, knedlami, naleśnikami ze słodką marmoladą i czekoladą) od razu przypomnicie sobie wypieki Waszych babć. Na dokładkę rozgrzeje Was śliwowica, cenione w świecie piwo oraz tętniące życiem kawiarenki i winnice. Gdy spacerując po uliczkach oświetlonych pomarańczowym światłem latarń usłyszycie melancholijną melodię rozbrzmiewającą z wieży mostowej będziecie wiedzieć, że to właśnie teraz cudowna metropolia idzie spać. Następnego ranka natomiast znów się obudzi, aby zapewnić Wam moc nieopisanych wrażeń.


HOTELE W PRADZE

Podczas Waszej krótkiej podróży, urlopu lub wyjazdu służbowego do Pragi znalezienie odpowiedniego noclegu nie będzie stanowiło żadnej trudności. Bogata baza noclegowa stolicy Czech obejmuje zarówno szykowne hotele 5- i 6-gwiazdkowe, nowoczesne hotele klasy komfortowej, zadbane hotele klasy średniej, jak i oryginalne hotele butikowe, popularne hotele klasy turystycznej i przytulne hotele a starówce, które kuszą zadziwiająco niskimi cenami.


Zanurzcie się w tysiącletniej historii Pragi, która jest zapisana w zabytkach tego pięknego miasta i poznajcie czym jest praska gościnność – Vítejte v Praze - Witamy w Pradze.

Szczegółowe informacje

Stolica: Praga
Ludność: 10 211 904
Waluta: 1 Korona Czeska= 100halerzy (CZK)
Kod iso: CZ
Powierzchnia: 78 867 km²
Powierzchnia lądu: 77 247 km²
Powierzchnia wody: 1 620 km²

Mapa

map

Linie lotnicze wykonujące loty do Pragi

 • ok
 • lh
 • os
 • 4u
 • u2
 • lx
 • su
 • af
 • vv
 • sn
 • lo
 • ma
 • fr
 • lg
 • b2
 • qi
 • cf
 • dl
 • ek
 • ay
 • ls
 • kl
 • dy
 • qs
 • sk
 • u6
 • tk

Zaplanuj całą podróż z CPO

Dzięki Centrum Podróży Online znajdziesz doskonałe dopasowanie ofert rezerwacji biletów lotniczych, hoteli i wynajmu samochodów

Interesują Cię najtańsze loty do do?

Bilety lotnicze do do Czech

Planujesz podróż? Sprawdź najpopularniejsze oferty

POPULARNE POŁĄCZENIA LOTNICZE