Quito

Dowiedz się więcej o celu swojej podróży

Quito (Ekwador)

Miasto kościołów i klasztorów

20 km na południe od równika, w rozciągającej się na wysokości 2850 m niecce andyjskiej, leży licząca 1,4 milionów mieszkańców stolica Ekwadoru - Quito, W roku 1534 Hiszpanie podbili Wyżynę Andyjską, a konkwistador Sebastián de Belalcázar na szczątkach starego miasta Inków (Quito) założył San Francisco de Quito. W procesie kolonizacji nowego świata cały czas brał udział kościół, dlatego też krajobraz miasta niemalże w całości ukształtowało 55 klasztorów oraz ponad 100 kościołów zakonów takich jak franciszkanie, augustianie, dominikanie i jezuici. W ten sposób Quito zachowało atmosferę i wygląd miasta kolonialnego, a klimatyczne uliczki, place i budynki czynią je prawdopodobnie najbardziej hiszpańskim ze wszystkich południowoamerykańskich miast. Ten niezwykły klimat doceniło także UNESCO, wpisując starówkę miasta na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego.


Quito otoczone jest przez wysokie, częściowo ośnieżone góry wulkaniczne, do których należą m.in. Rucu Pichincha, Atacazo, Pululagua, Guagua Pichincha, Cotopaxi, a także aktywne wulkany: Cayambe, Antisana i Illinza. Okoliczny krajobraz to ponadto lesiste wzgórza, łagodne i wiecznie zielone doliny oraz rzeki Guayllabamba, Machángara, Monjas, Pita oraz Rio San Pedro. Wszystko to sprawia, iż nawet zagrożenie wybuchem wulkanów oraz trzęsieniem ziemi nie jest w stanie przyćmić piękna przyrody, które ściąga tu rokrocznie rzeszę turystów z całego świata.


Poczujcie kulturowy oddech Quito na targowiskach w dzielnicy Avenida Chile lub podziwiajcie: okazale ozdobiony złotem kościół La Compañia de Jesús, kościół San Francisco, czy też imponującą bazylikę Basilica del Voto Nacional. Malownicza dzielnica Guápulo i sięgający chmur pomnik Matki Bożej Skrzydlatej na położonym na wysokości 300 m na południu starego miasta wzgórzu El Panecillo (czyli bochenek chleba) – to tylko niektóre z licznych atrakcji Quito.
Wszystkim interesującym się historią poleca się odwiedzenie miejskiego muzeum Museo de la Ciudad oraz  muzeum Nacional del Banco Central, w którego zbiorach znajdują się eksponaty z okresu przedkolumbijskiego oraz wytwory garncarskie z czasów Inków.


Osoby preferujące aktywny wypoczynek mogą wybrać się na plaże San Francisco i de Santa Domingo, a spragnionym zwiedzania Quito ma do zaoferowania liczne domki kolonialne z charakterystycznym patio, pałac prezydencki (Palacio Presidencial), przepiękny kościół El Sagrario, wyciąg gondolowy TeleferiQo nad brzegiem rzeki Pichinchas, nową część miasta Mariscal z licznymi biurowcami i hotelami, kolorowe indyjskie targi oraz ciszę i spokój w klasztorze San Augustin. Wszyscy odwiedzający mogą poza tym pooddychać tu zdrowym górskim powietrzem, a ambitni mają możliwość podjęcia nauki języka hiszpańskiego w jednej z tutejszych szkół (w Quito prawie każdy posługuje się perfekcyjnie tym językiem).


Przeżyjcie niezapomniane chwile w Quito i zacznijcie stąd swoją podróż przez Ekwador w kierunku Guayaquil na wybrzeżu Costa, pasma Andów Sierra, wschodniej części Niziny Amazonki Oriente lub na oddalone o 1000 km od wybrzeża Wyspy Galapagos.


Lotniska w Quito:

Szczegółowe informacje

Stolica: Quito
Ludność: 14 573 101
Waluta: Dolar Amerykański (USD)
Kod iso: EC
Powierzchnia: 283 561 km²
Powierzchnia lądu: 276 841 km²
Powierzchnia wody: 6 720 km²

Mapa

map

Linie lotnicze wykonujące loty do Quito

 • ba
 • 2k
 • aa
 • av
 • co
 • dl
 • ib
 • kl
 • la
 • s3
 • ta
 • eq
 • cm

Zaplanuj całą podróż z CPO

Dzięki Centrum Podróży Online znajdziesz doskonałe dopasowanie ofert rezerwacji biletów lotniczych, hoteli i wynajmu samochodów

Interesują Cię najtańsze loty do do?

Bilety lotnicze do do Ekwadoru

Planujesz podróż? Sprawdź najpopularniejsze oferty

POPULARNE POŁĄCZENIA LOTNICZE