Tallin

Dowiedz się więcej o celu swojej podróży

Tallin (Estonia)

Duch średniowiecza połączony z nowoczesnością - to właśnie Tallin

Urok krajów nadbałtyckich z ich bogactwem sztuki, historycznymi rynkami oraz pięknem natury jest po prostu nie do opisania. Przekonajcie się o tym sami i wybierzcie się w podróż do Tallina, aby spędzić tu weekend lub kilkutygodniowe wakacje. Na każdym kroku poczujecie przywiązanie do ojczyzny mieszkańców oraz ich wciąż żywą świadomość narodową. Ojczyzna to dla Estończyków najwyższe dobro, co oddają najlepiej pierwsze słowa hymnu narodowego tego położonego nad Bałtykiem państwa „Moja rodzinna ziemio, moje radości i szczęście, jakżeś ty piękna!”.


Krajobraz Estonii to nie tylko niekończące się lasy, odbijające promienie słoneczne jeziora i rozległe mokradła. Wizytówką tego północnego kraju jest bowiem średniowieczna metropolia Tallin (niegdyś Reval), która pełni obecnie funkcję politycznego, gospodarczego oraz kulturalnego centrum Estonii.


Tallin leży na północy kraju, tuż przy Zatoce Fińskiej, a ponad 400 000 mieszkańców to prawie jedna trzecia całej ludności kraju. Pomimo, że stolica Estonii niezależność uzyskała już w roku 1991, w ludziach nadal widać euforię z powodu wolności odzyskanej po 15 latach reżimu komunistycznego. To prawdziwa idylla, gdzie duch średniowiecza miesza się z gwarem współczesnej metropolii. Godzinami można tu spacerować przez wyłożone starą kostką brukową uliczki z kamienicami zbudowanymi od XI do XV wieku. Stara baszta Gruba Margarita, gotycki ratusz z placem Raekoja plats, kościół św. Olafa z wysoką obecnie na 124 m (a do czasu pożaru w 1629 roku na 159 m.) wieżą i oczywiście katedra Aleksandra Newskiego z wieżą wykończoną cebulastą kopułą - to wystarczające powody umieszczenia Talina (niegdyś Reval) w 1997 roku na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.  


Dzieje Tallina są niezwykle bogate. Wydarzenia takie jak okres panowania duńskich królów, rządy Zakonu Inflanckiego, niszczący pożar na górze Domberg w 1684 roku, śmiercionośna epidemia dżumy w 1710, czasy panowania cara Piotra I Wielkiego, wpływy szwedzkie, wojna o niepodległość w latach 1916-19118,  czy też okupacja niemiecka i sowiecka odcisnęły niewątpliwie piętno na historii tego nadbałtyckiego miasta. Świadectwo bogatej przeszłości miasta znajdziemy ponadto w architekturze. Wśród licznych pomników przeszłości znajdziemy zarówno tak okazałe budowle jak średniowieczne mury miejskie; zbudowana z kamienia wapiennego, trójnawowa katedra gotycka, kościół św. Mikołaja, kościół Ducha Świętego, Dom Bractwa Czarnogłowych, klasztory dominikanów i bernardynów oraz położony przy miejskiej plaży zamek Kathrinental, jak i wstydliwe relikty socrealizmu.


Także oferta rozrywkowa jest tu bardzo bogata. Preferujący tradycyjne spędzania czasu mogą zaspokoić głód wyśmienitymi potrawami oraz wybornym piwem w klimatycznych knajpkach na miejskiej starówce, a osoby ceniące sobie rozrywki mogą udać się do licznych klubów muzycznych, dyskotek oraz restauracji, które słyną z mieszanki kuchni estońskiej, skandynawskiej, rosyjskiej oraz niemieckiej. Miłośnicy sztuki muszą natomiast koniecznie udać się muzeum KUMA Art, które jest największym tego typu muzeum we wszystkich krajach nadbałtyckich. Nagrodzone w 2008 roku nagrodą najlepszego europejskiego muzeum European Museum of the year daje zwiedzającym możliwość podziwiania nowoczesnej sztuki i malarstwa estońskiego od XVIII wieku, a to wszystko na ponad 24 000 km powierzchni wystawowej.


Krajobraz nowej części miasta położonej blisko starówki zdominowały duże centra handlowe Virus Keskus i Kaubamaja, a do największego centrum Ülemiste można dojechać stąd trolejbusem. Można nabyć tu po niskich cenach odzież, obuwie, artykuły sportowe i wiele innych produktów, a wszystko ściągu tu całe rzesze fińskich piwoszy, którzy przypływają na miejsce w mniej niż 2 godziny, szybkobieżnymi promami, aby zrobić tanie zakupy no i oczywiście ,,zatankować” do pełna swój ulubiony płyn.
W  okolicach Tallina łatwo uciec od zgiełku cywilizacji, udając się do oddalonego o 60 km  Parku Narodowego Laahemaa, gdzie doskonale można się wyciszyć. Tutejszy spokojny krajobraz obfituje w liczne mokradła, lasy, jeziora, łąki oraz małe rzeczki, dając turystom możliwość odbycia malowniczych wędrówek oraz wycieczek rowerowych.
Niezwykłą, nasyconą historią atmosferę tego sielankowego miasta tworzą także dwory szlacheckie niemiecko - bałtyckiej szlachty z przełomu XVIII i XIX wieku (np. Palmse), wioski rybackie takie jak Aleja oraz małe miejscowości wypoczynkowe jak Käsmu.


Każdy, kto chciałby poznać urok Bałtyku, powinien wynająć samochód i udać się w pełną wrażeń podróż przez „trzy piękne siostry” – Estonię, Litwę i Łotwę.


HOTELE W TALLINIE

Na wszystkich turystów czekają tanie noclegi w Tallinie. Niezależnie czy zdecydujecie się na 4 gwiazdkowy hotel, nowoczesny komfortowy hotel, stary dwór, motel, zwykłe mieszkanie, camping, apartament czy też prywatną kwaterę, wszędzie zostaniecie serdecznie powitani! Swojskie wczasy w gospodarstwie agroturystycznym lub domku letniskowym to natomiast doskonała opcja dla całej rodziny.


Macie więc wystarczająco dużo powodów, by odwiedzić tą średniowieczną i zarazem nowoczesną metropolię na północnym wschodzie Europy. Nie czekajcie dłużej, dajcie zachwycić się połączeniu pozytywnej energii i nowoczesności z silnym przywiązaniem do tradycji!

Lotniska w Tallinnie:

Szczegółowe informacje

Stolica: Tallin
Ludność: 1 299 371
Waluta: 1 Euro=100 centów (EUR, €)
Kod iso: EE
Powierzchnia: 45 228 km²
Powierzchnia lądu: 42 388 km²
Powierzchnia wody: 2 840 km²

Mapa

map

Linie lotnicze wykonujące loty do Tallina

 • lh
 • ok
 • kl
 • lo
 • bt
 • u2
 • ay
 • sk
 • cf
 • vv
 • fc
 • fv
 • dy
 • cf
 • ov
 • os
 • b2

Zaplanuj całą podróż z CPO

Dzięki Centrum Podróży Online znajdziesz doskonałe dopasowanie ofert rezerwacji biletów lotniczych, hoteli i wynajmu samochodów

Interesują Cię najtańsze loty do do?

Bilety lotnicze do do Estonii

Planujesz podróż? Sprawdź najpopularniejsze oferty

POPULARNE POŁĄCZENIA LOTNICZE