Addis Abeba

Dowiedz się więcej o celu swojej podróży

Addis Abeba (Etiopia)

Lew Judy

Nowy kwiat – tak tłumaczy się z języka amharskiego nazwę Addis Abeba, zielonej stolicy Etiopii położonej w Rogu Afryki. Szerokie bulwary przebiegają przez miasto zadrzewione alejami eukaliptusów, gdzie nowoczesne wieżowce sąsiadują z jedno lub dwupiętrową zabudową tradycyjną. Z powodu położenia pomiędzy 2200 a 3000 m.n.p.m. u podnóża Mount Entoto, miasto jest trzecią z kolei najwyżej położonych stolic świata i jednocześnie gospodarczym i społecznym centrum kraju oraz siedzibą Komisji Gospodarczej ONZ dla Afryki i Unii Afrykańskiej jak też siedzibą Organizacji Unii Afrykańskiej. Uniwersytet, szkoły sztuki i muzyki, zakłady badań naukowych jak też szeroki wybór ekskluzywnych hoteli i nowoczesnych centrów konferencyjnych czynią z 3,5 milionowej metropolii nieoficjalną stolicę Afryki.


W Addis Abeba panuje kosmopolityczna atmosfera. Wiele muzeów, kościołów i meczetów świadczy o przeszłości miasta. W końcu XIX wieku król Menelik II przeniósł tu, do centrum Etiopii, swoją urzędową siedzibę i rozpoczął w 1899 roku budowę swego cesarskiego pałacu. Dzięki ukończeniu budowy linii kolei żelaznej do Dżibuti w 1917 roku miasto powiększało się. Już w 1905 roku niemiecki dwór kanclerski podjął stosunki dyplomatyczne z Etiopią. Krótka epoka kolonialna spowodowana inwazją Włochów (1936-1941) przyspieszyła rozwój metropolii. Kościół Świętej Trójcy, gdzie znajduje się krypta  cesarza Hajle Sellasje I, został zbudowany w 1941 roku według europejskiego projektu. W tym czasie powstała też wspaniała budowla African Hall z gigantycznym witrażem malarza narodowego - Afewerk’a Tekle.


Zapach kadzidła i aromat kawy, połączony z wonią kwiatów i przejrzystym górskim powietrzem tworzą jedyną w swoim rodzaju etiopską atmosferę Addis Abeby, do której trzeba zaliczyć też tętniące życiem tradycyjne bazary (np. Marcato, gdzie można kupić produkty codziennego użytku, dzieła sztuki i antyki) i place. Poza dzielnicą handlową miasto pokazuje jednak i swoje inne oblicze - setki tysięcy ludzi musi przynosić sobie wodę z punktów, gdzie jest rozdzielana i można zobaczyć żebrzących i okaleczonych w wojnie domowej. Często chorych nie stać na konsultację lekarską. Bieda i zaduch w powietrzu są na porządku dziennym.


Traktujcie Addis Abebę jako punkt wyjścia, bazę wypadową do kraju pełnego mistyki, wielu niewiadomych, cudownych i zmiennych krajobrazów, gościnności i wiekowej, imponującej kultury. Etiopia jest uważana za kolebkę ludzkości. Warto zwiedzić miejsca jak Bahir Dar nad jeziorem Tana, katedrę i pola stell w Aksum, wykute w skałach kościoły w Lalibeli, Park Narodowy Awash, jezioro Lantano, Dire Dawa, Park Narodowy Semien, cesarskie zamki w Gondar, dzikie zwierzęta w Parku Narodowym Omo i obwarowane murami białe miasto Harar, gdzie można zobaczyć ludzi tradycyjnie karmiących hieny (niczym z baśni z tysiąca i jednej nocy), różowe flamingi nad słonym jeziorem Obiata, źródła Błękitnego Nilu czy pustynia Danakil - to miejsca wywierające niezapomniane wrażenia, których nie sposób zapomnieć.

Lotniska w Addis Abebie:

Szczegółowe informacje

Stolica: Addis Abeba
Ludność: 81 238 000
Waluta: birr (ETB)
Kod iso: ET
Powierzchnia: 1 104 300 km²
Powierzchnia lądu: 1 000 000 km²
Powierzchnia wody: 104 300 km²

Mapa

map

Linie lotnicze wykonujące loty do Addis Abeba

  • lh
  • et
  • ek
  • ms
  • ba
  • kl
  • kq
  • sv
  • yk
  • iy

Zaplanuj całą podróż z CPO

Dzięki Centrum Podróży Online znajdziesz doskonałe dopasowanie ofert rezerwacji biletów lotniczych, hoteli i wynajmu samochodów

Interesują Cię najtańsze loty do do?

Bilety lotnicze do do Etiopii

Planujesz podróż? Sprawdź najpopularniejsze oferty

POPULARNE POŁĄCZENIA LOTNICZE