Helsinki

Dowiedz się więcej o celu swojej podróży

Helsinki (Finlandia)

Heavy Metal pośród tysiąca szkierów

Helsinki leżące na wybrzeżu Zatoki Fińskiej naprzeciwko stolicy Estonii Tallina, są nazywane Perłą Bałtyku. Liczące ponad 560 000 mieszkańców miasto jest nie tylko stolicą kraju, lecz także politycznym, gospodarczym i kulturalnym centrum Finlandii. Panorama miasta zdominowana jest głównie przez unikalny zespół architektoniczny sięgający epoki klasycyzmu, który rozciąga się wokół centralnie położonego Placu Senackiego, obejmując takie budowle jak: powstała w latach 1830-1852 Katedra Luterańska, Uniwersytet Helsiński oraz stary budynek Senatu. W architekturze miasta da się jednak zauważyć także wpływy narodowego romantyzmu oraz modernizmu, które można znaleźć na niezliczonych wyspach i półwyspach otaczających Helsinki, gdzieniegdzie przerywanych przez szkiery.


Dworzec Centralny, Muzeum Narodowe (Suomen Kansallismuseo), kościół Kallio oraz liczne domy mieszkalne w takich dzielnicach miasta jak Eira, Kruununhaka oraz Katajanokka są świadectwem architektury z początku XX wieku. Innym stylem zachwyca natomiast zbudowany z czerwonej cegły ortodoksyjny Sobór Uspienski, który posiada dwie okazałe wieże z cebulastymi kopułami oraz sześć olbrzymich lodołamaczy zwodowanych na tyłach świątyni. Przez niewielki most prowadzi droga do rynku, gdzie znajdują się takie zabytki jak: najstarsza hala targowa w Finlandii oraz fontanna Havis Amanda. Z położonego tuż przy rynku portu kursują ponadto budzące respekt promy klasyczne i promy szybkobieżne, które łączą Helsinki z krajami sąsiednimi.

                                                           

Wszystko to niewątpliwie zachęca do odwiedzenia Helsinek i spędzenia kilku dni urlopu w tym białym mieście północy. Piękno tego miasta może oczarować także osoby przyjeżdżające tu w sprawach zawodowych.


Na zakupy można się udać na promenady Aleksanterinkatu oraz Esplanadi (ulice Pohjoisesplanadi i Eteläesplanadi). Spacerowiczom zaś poleca się liczne parki jak Kaivopuisto oraz Park Sibeliusa ze zdobiącymi go nagimi skałami, brzozami oraz pomnikiem najbardziej znanego fińskiego kompozytora Jeana Sibeliusa. Pomimo pozornie ukrytego położenia turyści często odwiedzają także Kościół Skalny (Temppeliaukion Kirkko) w Lutherinkatu. Jego wnętrze zostało wykute w skałach i ze względu na idealną akustykę wykorzystywane jest często jako miejsce organizowania koncertów organowych. Przed portem wznosi się Twierdza Soumenlinna, do której z rynku łatwo można dostać się łodzią. Jest to zarazem największa morska twierdza w całej Skandynawii, która ponadto olśniewa otaczającym ją pięknem natury wyrażającym się m.in. w dużej ilości zieleni oraz skalistym wybrzeżu. Poza tym można podziwiać tu stare drewniane domki, muzea, a także armaty i wały obronne, które przypominają o obronnym charakterze tej wzniesionej w 1748 roku budowli.


Helsinki są miastem żywym, młodym, otwartym na świat i przede wszystkim wygodnym do zwiedzania. Wybierzcie się chociażby na przejażdżkę przez miasto zahaczającą o port i szkiery, a podczas zwiedzania w upalne letnie noce pozwólcie waszym uszom delektować się dobiegającą z parków muzyką ulicznych grajków lub dajcie się ponieść gwarowi portowego miasta.


HOTELE W HELSINKACH

Po pełnym wrażeń dniu możecie skorzystać z bogatej oferty hotelowej, jaką oferuje miasto. W weekendy dostępne są wyjątkowo korzystne możliwości noclegu: od luksusowego hotelu poprzez hotele 4 gwiazdkowe aż do hoteli klasy komfortowej i turystycznej.


Punktem obowiązkowym podczas wycieczki do stolicy Finlandii jest bez wątpienia wizyta w saunie. Po chwili regeneracji koniecznie spróbujcie tutejszej specjalności - drobno pokrojonego mięsa renifera z ziemniakami puree lub zafundujcie swojemu żołądkowi prawdziwą rozkosz decydując się na łososia i tęczowego pstrąga. Osoby, które cenią sobie głównie nocne życie miasta także nie będą zawiedzione. W okolicy dworca (dzielnice: Kamppi i Punavuori) znajdą bowiem tak modne kluby jak np. Den Kungliga Klubben, Kaarle XII, Onnela czy też Helsinki Club. Finlandia jest uważana również za kraj heavy metalu. W wielu klubach i barach (np. Heavy Corner, The Stage, Rocktown) usłyszymy właśnie ten rodzaj muzyki. Dziesiątki tysięcy fanów metalu ściągają tu corocznie na Tuska Open Air Metal Festival.


Helsinki to miejsce magiczne i pełne ujmujących kontrastów: ląd obok morza, światło razem z mrokiem, cywilizacja miejska wśród piękna dzikiej natury. Helsinki to urokliwe miasto, które idealnie nadaje się jako cel miejskiej wycieczki oraz urlopu na dalekiej północy Europy.

Szczegółowe informacje

Stolica: Helsinki
Ludność: 5 250 275
Waluta: 1 Euro=100 centów (EUR, €)
Kod iso: FI
Powierzchnia: 338 145 km²
Powierzchnia lądu: 303 815 km²
Powierzchnia wody: 34 330 km²

Mapa

map

Linie lotnicze wykonujące loty do Helsinek

 • lh
 • ab
 • ba
 • ok
 • kl
 • lo
 • sk
 • ay
 • bt
 • fv
 • lx
 • su
 • u2
 • sn
 • os
 • kf
 • fc

Zaplanuj całą podróż z CPO

Dzięki Centrum Podróży Online znajdziesz doskonałe dopasowanie ofert rezerwacji biletów lotniczych, hoteli i wynajmu samochodów

Interesują Cię najtańsze loty do do?

Bilety lotnicze do do Finlandii

Planujesz podróż? Sprawdź najpopularniejsze oferty

POPULARNE POŁĄCZENIA LOTNICZE