Reunion

Dowiedz się więcej o celu swojej podróży

Reunion (Francja)

Wanilia & Savoir Vivre

Reunion to kawałek Francji na Oceanie Indyjskim: tropikalne plaże, odległe wioski, zaciszny alpejski krajobraz w kompozycji z księżycowym wulkanicznym krajobrazem, gęste lasy deszczowe, wysokie wodospady, porty morskie oraz plantacje wanilii, a to wszystko w otoczeniu turkusowych fal.
La Réunion znajduje się około 760 km na wschód od Madagaskaru, a wraz z Mauritius i Rodrigues należy do Wysp Maskaren. Politycznie Reunion jest zamorskim terytorium Francji, a oficjalna walutą jest Euro.


Ukośnie przebiegający łańcuch wulkanów dzieli tą liczącą 2512 kmwyspę na dwa regiony: suchą i chronioną część południowo-zachodnią (Sous le Vent) oraz zieloną i obfitującą w opady część wschodnią (Le Vent). W głębi wyspy urodą czarują ponadto trzy kotliny, Cirques – czyli kotły polodowcowe, w których cieniu leżą takie miasta jak Salazie, Cilaos i Mafate. 800 000 mieszkańców wyspy zamieszkuje głównie miasta leżące przy wybrzeżu, które są połączone ze sobą obwodnicą. Panujący tu klimat tropikalny charakteryzuje się wilgotnym latem oraz porą deszczową od grudnia do marca, kiedy to powietrze odznacza się dużą wilgotnością, a słoneczna pogoda przerywana jest krótkimi, ale intensywnymi opadami deszczu. Piękna córka Francji to raj dla wszystkich kochających dziewiczą przyrodę, trekking, wędrówki, ekstremalne sporty, a także relaksujący urlop na plaży pod tropikalnym słońcem. Szczególnie, chronione przed wiatrem zachodnie wybrzeże obfituje w piękne plaże koralowe. Największą popularnością cieszą się jednak plaże na odcinku nieopodal znanej miejscowości turystycznej St. Gilles des Bains, na południe od Saint Paul, a także takie kurorty wypoczynkowe jak Boucan Canot, l’Hermitage, Saint-Leu i Etang-Salé. Jedną z największych atrakcji wyspy Reunion są zorganizowane wypady do aktywnego wulkanu Piton de la Fournaise (ostatni duży wybuch wulkanu miał miejsce w 2003 roku). Pomimo regularnych erupcji wulkanu można zbliżyć się dość blisko krawędzi krateru, przemierzając w tym celu miniaturową, piaszczystą pustynię Plaine des Sables oraz wspaniały punkt widokowy w postaci wzniesienia Nez de Boeuf, skąd roztacza się piękny widok na Riwierę Rempart.


Inną osobliwością wyspy są tzw. Cirques. Chodzi o trzy masywne kotły polodowcowe o średnicy ok. 10 km, które w wyniku erozji zostały wyżłobione w skale. Najwilgotniejszym, najbardziej zielonym i bodaj najpiękniejszym z nich jest kocioł polodowcowy w Salazie na północnym wschodzie wyspy. Na przyjezdnych spragnionych wrażeń estetycznych związanych z podziwianiem przyrody czekają ponadto piękne wodospady jak np. Voile de la Mariée w okolicach malowniczej osady górskiej Hell-Bourg. Osobom preferującym wycieczki krajoznawcze bez cienia wątpliwości warto polecić wypady do Cirque de Cilaos, gdzie z punktu widokowego Merveilleuse można rozkoszować się niepowtarzalnym widokiem na  kotlinę oraz do krateru wygasłego wulkanu Piton des Neiges, który wznosząc się na 3069 metrów jest zarazem najwyższym wzniesieniem wyspy. Już dziś skosztujcie wybornego wina w jednej z osad górskich, gdzie poczujecie się jak dawni uciekinierzy z niewoli lub zabawcie się w poszukiwaczy przygód przeczesując las Mare à Joseph. Jeśli po takiej porcji wrażeń nadal będzie Wam mało, to udajcie się na zachód wyspy, gdzie z wysokiego na 2200 metrów krateru wulkanu Piton Maido zachwycicie się zapierającym dech w piersiach widokiem na kocioł polodowcowy Mafate.


Wybierając się na Reunion nie sposób ominąć leżącej na północy stolicy wyspy, miasta St. Denis. W tym tętniącym życiem, 120-tysięcznym mieście Wasz podziw wzbudzą nie tylko historyczne uliczki i budynki sakralne (jak katedra Sainte Marie oraz Wielki Meczet), lecz także wspaniała promenada nadmorska, liczne deptaki oraz muzeum nauk przyrodniczych i galeria Leona Dierxa, gdzie znajdują się bogate zbiory francuskich impresjonistów. Z Saint Denis warto wybrać się w pieszą wędrówkę po gęsto porośniętym łańcuchu górskim La Montagne lub zdecydować się na dwudniowy wypad na Roche Ecrite. Obowiązkiem każdego wędrowca jest też odwiedzenie bajkowego lasu Forêt de Bébour w południowej części de Salazie, a także małej osady górskiej Mare à Poule d’Eau. Najpiękniejszy wodospad na wyspie, Cascade de la Grande Ravine, leży z kolei w promieniu 10 km od wsi Langevin na południowym wybrzeżu.


Wybierając się na Reunion nie ma co liczyć na przesiadywanie w jednym miejscu i codzienne wylegiwanie się na tej samej plaży. La Reunion to istny raj, który może pochwalić się bodaj największą liczbą atrakcji na metr kwadratowy. Dla smakoszy przysmaki kuchni francuskiej, klimatyczne hoteliki i zajazdy dla romantyków, a to wszystko podane w kotle narodowościowym tworzonym przez Francuzów, Indian, mieszkańców Madagaskaru i Kreoli. Nie ma na co czekać, Reunion = najwyższa przyjemność!

 

WARTO WIEDZIEĆ
Napięcie elektryczne: 220 Volt, 
Waluta: Euro
Różnica czasu na Reunion (czasu środkowoeuropejskiego): + 3 godziny, + 2 godziny w lecie
Język urzędowy Reunion: francuski
Język krajowy Reunion: kreolski, angielski

Planując wycieczki po Reunion na dużych wysokościach zawsze należy zabrać ciepłą odzież.

Lotniska w Saint Denis:

Szczegółowe informacje

Stolica: Paryż
Ludność: 62 814 233
Waluta: 1 euro=100 centów (EUR, €)
Kod iso: FR
Powierzchnia: 643 427 km²
Powierzchnia lądu: 640 053 km²
Powierzchnia wody: 3 374 km²

Mapa

map

Linie lotnicze wykonujące loty na Reunion

  • af
  • uu
  • md
  • mk

Zaplanuj całą podróż z CPO

Dzięki Centrum Podróży Online znajdziesz doskonałe dopasowanie ofert rezerwacji biletów lotniczych, hoteli i wynajmu samochodów

Interesują Cię najtańsze loty do do?

Bilety lotnicze do do Francji

Planujesz podróż? Sprawdź najpopularniejsze oferty

POPULARNE POŁĄCZENIA LOTNICZE