Ateny

Dowiedz się więcej o celu swojej podróży

Ateny (Grecja)

Na tropie starożytnego świata

Licząca 2 800 000 mieszkańców stolica Grecji leży na rozległym obszarze historycznej krainy Attyki, którą z jednej strony otaczają pasma górskie Hymettos, Pentelikon i Parnes, a z drugiej strony wody Zatoki Sarońskiej. Ateny to gospodarcze, kulturalne oraz historyczne centrum Grecji i jednocześnie pierwsza kulturalna stolica Europy (tytuł uzyskany w 1985 roku). Bogactwo takich zabytków jak m.in. Akropol i Klasztor Dafni przyczyniło się do wpisania Aten na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.


W okolicznych portach w Pireusie oraz Raffinie odprawia się statki wyruszające w kierunku niezliczonych greckich wysp. Piękno architektury w tym najbardziej znanym z antycznych miast, tętniąca życiem starówka z niezliczonymi sklepikami, gwarne tawerny i bary w labiryncie krętych uliczek, a także cała masa ekscytujących miejsc w okolicy - to niewątpliwie wystarczające powody do spędzenia tu kilku dni urlopu lub obrania sobie Aten za cel krótkiej podróży turystycznej. Tradycyjne tawerny oraz greckie wino na pewno uczynią Wasz pobyt tutaj niezapomnianym przeżyciem.


Przebywając w tym 2500 letnim mieście poczujecie się niemal jak w muzeum, gdzie na każdym kroku można natknąć się na relikty antycznej architektury. Nad miastem góruje monumentalny Akropol oraz świątynia Partenon, która była poświęcona opiekunce miasta bogini Atenie. 500 metrów na wschód od Akropolu znajdziecie natomiast opartą na marmurowych kolumnach świątynie Zeusa Olimpijskiego, a kierując się na wschód fascynujące ruiny świątyni Nike oraz porażające wielkością Propyleje. Wybierzcie się na rynek i miejsce zgromadzeń obywateli - słynny plac Agorá i poczujcie duchową obecność greckich ojców filozofii Sokratesa, Platona i Arystotelesa. Każdy, kto chciałby bardziej zagłębić się w historię tego wiekowego miasta, powinien odwiedzić też Narodowe Muzeum Archeologiczne oraz nowe Muzeum Akropolu.


Imponująco prezentują się także kaplica Georgiosa na wzgórzu Lykavittos oraz otoczona antycznym murem dzielnica Kerameikos z największą ateńską bramą Dipylon. Nieodzownym punktem każdej wycieczki do Aten są także Teatr Dionizosa, biblioteka Hadriana, skały Areopagu (gdzie kiedyś mieściła się siedziba ateńskiego sądu), Odeon Herorda Attyka, pomnik Philopapposa, stadion Kallimarmaro (arena igrzysk olimpijskich w 1896 i 2004 roku), Fatih Camii, kościół Pantanassa, bizantyjskie kościoły z przełomu XI i XII wieku (np. Hagioi Theodoroi, Hagios Ioannis Theologos, Hagios Eleftherios) oraz klasztor Kaisariani. Zainteresowani kulturą antyczną mogą ponadto skorzystać z bogatej oferty muzeów archeologii, sztuki i designu, które w swoich programach mają całą masę interesujących wystaw.


Poznajcie serce dzisiejszych Aten starą dzielnicę Plaka, gdzie oczarują was ruchliwe uliczki i kolorowe jarmarki, a niezliczone tawerny pozwolą delektować się Wam wybornym, greckim winem oraz mousaką w rytmie popularnego tańca sitaki. Niezapomniane pamiątki znajdziecie w małych urokliwych sklepikach na ulicach Ermou i Athenias. Wielbiciele antyków nie poczują się natomiast zawiedzeni na placu Arysanias w dzielnicy Monastiraki. Ci, którzy od szaleństwa zakupów wybierają kulturę, powinni udać się do Teatru Dora Stration lub na popularne place Syntagma i Omonoia. Ateny to także nocne szaleństwa do białego rana. W dzielnicy Psirri turystów kuszą  liczne bary, tawerny muzyczne i kluby, a modne dyskoteki w dzielnicy Glyfadas to ulubione miejsce spotkań młodych imprezowiczów.


HOTELE W ATENACH

Ateny dysponują bogatą bazą noclegową w każdej kategorii cenowej. Niezależnie czy w grę wchodzi elegancki hotel butikowy, hotel pierwszej klasy, nowoczesny hotel komfortowy (np. Meila i Nowotel), modny hotel luksusowy, stylowy hotel na starówce, urzekający hotel klasy średniej, czy też zwyczajny rodzinny hotel klasy turystycznej - każdy znajdzie tu coś dla siebie!


Wszyscy chcący choć na chwilę uciec od zgiełku stolicy powinni wypożyczyć samochód i udać się na wycieczkę po malowniczej okolicy Aten. Zdecydujcie się na pełną wrażeń  podróż przez obszar Argolidy aż po Kanał Koryncki. Zatrzymajcie się na moment w mieście wyroczni, prastarych Delfach z najlepiej zachowaną budowlą – Świątynią Apollina. Uczyńcie obowiązkowym punktem Waszej wyprawy mityczne Teby, Mykeny z osławionym pałacem Agamemnona oraz Bramą Lwów i amfiteatr w Epidauros lub zdecydujcie się na rejs w kierunku urzekających wysp Aegina, Poros i Hydra.


Już dziś zdecydujcie się na podróż do Aten - miejsca, gdzie duch starożytności miesza się z nowoczesnością.

Lotniska w Atenach:

Szczegółowe informacje

Stolica: Ateny
Ludność: 10 737 428
Waluta: 1 euro=100 centów (EUR, €)
Kod iso: GR
Powierzchnia: 131 957 km²
Powierzchnia lądu: 130 647 km²
Powierzchnia wody: 1 310 km²

Mapa

map

Linie lotnicze wykonujące loty do Aten

 • lh
 • ab
 • 4u
 • os
 • u2
 • kl
 • oa
 • a3
 • ma
 • az
 • cy
 • km
 • vq
 • tk
 • ju
 • jp
 • ou
 • zf

Zaplanuj całą podróż z CPO

Dzięki Centrum Podróży Online znajdziesz doskonałe dopasowanie ofert rezerwacji biletów lotniczych, hoteli i wynajmu samochodów

Interesują Cię najtańsze loty do do?

Bilety lotnicze do do Grecji

Planujesz podróż? Sprawdź najpopularniejsze oferty

POPULARNE POŁĄCZENIA LOTNICZE