Korfu

Dowiedz się więcej o celu swojej podróży

Korfu (Grecja)

Zielona perła Morza Jońskiego

Gdyby Korfu było symfonią, to jej tematem byłby niewątpliwie kolor zielony. Uroki krajobrazu tego miejsca zostały docenione przez tak znamienite osoby jak cesarzowa Sissi oraz cesarz Wilhelm II. Ich zachwyt wzbudziły m.in.: tutejsze lśniące srebrem gaje oliwne, połyskujące niczym złoto janowce, pachnące plantacje pomarańczy i cytryn, wiecznie zielone lasy cyprysowe i urzekające turkusowe fale.


Korfu to najbardziej wysunięta na północ i druga pod względem wielkości z Wysp Jońskich (w ich skład wchodzą także Lefkas, Kefalonia, Itaka, Kythira, Paxos i Zakynthos), która leży na wysokości włoskiego buta w odległości 2 km od wybrzeża Albanii, gdzie Morze Jońskie w południowej części Adriatyku wpływa między Półwysep Apeniński  i kontynentalną część Grecji.


Ta zajmująca 600 km2 i zamieszkała przez ok. 120 000 mieszkańców wyspa ze względu na łagodność klimatu idealnie nadaje się na piesze wędrówki. Najzdrowszy środek lokomocji – czyli własne nogi, zabiorą Was m.in. w sielankowy, wiejski krajobraz obfitujący w bujne lasy i olbrzymie gaje oliwne oraz okolice plaż, które otaczają trawiaste wzniesienia oraz monumentalne skały wapienne.


Wspaniałymi widokami uraczy Was także zachodnia część wyspy, gdzie dominuje krajobraz zatokowy (zatoki: Ermones, Yaliscari i Glyfada). Na północnym wybrzeżu w okolicy miast Sidari i Peroulades zachwycą Was piaszczyste klify. Będąc na Korfu koniecznie udajcie się na boską plażę w Agios Georgios, na południu wyspy. Na Waszej mapie turystycznej nie powinno także zabraknąć takich atrakcji jak klasztory Pontikonissi (Wyspa Mysz), Vlacherna orazanagia Mirtiotissa (w Moni Myrtidion), pałac cesarzowej Austrii, Elżbiety Achilleio.


Już dziś wybierzcie się na Korfu i obierzcie szlak prowadzący przez dzikie i kwieciste ścieżki górskie aż po płaskowyż Pantokratoru (najwyższa góra wyspy - wysokość 917 m n.p.m.)  Dziewicze pola zaprowadzą Was do górskiej osady Lakones, która z powodu zapierających dech w piersiach widoków nazywana jest też balkonem Morza Jońskiego. Poznajcie bajkową idyllę zatoki w Paleokastritsa z górującą nad miastem twierdzą Angelokastro i klasztorem Panagia Theotokou. Oddajcie się chwili refleksji, otoczeni ciszą morza, podczas rejsu wzdłuż zatok Ipsos, Barbati i Nissaki na północnym wschodzie wyspy. Różnorodność krajobrazu, magia kolorów, powiew historii oraz dobra infrastruktura turystyczna ściągają na Korfu masę turystów z całego świata.

Pozwólcie i Wy uwieść się temu nieopisanemu pięknu.

 

GŁÓWNE OŚRODKI WYPOCZYNKOWE NA KORFU

ACHARAVI
Na północnym wybrzeżu zielonej wyspy Korfu leży otoczona wzgórzami miejscowość turystyczna Acharavi. Urok tego miejsca to prawie 8 kilometrowa plaża piaszczysto/krzemowa oraz krystalicznie czysta woda, której wartość w 2006 roku została wyróżniona Niebieską Flagą. Plaża w Acharavii dostarczy zarówno Wam, jak i Waszym pociechom niezliczoną ilość atrakcji. Od typowo wodnych rozrywek (takich jak surfing, żeglowanie w przestworzach przy użyciu spadochronu i motorówki, narciarstwo wodne i rowery wodne), poprzez długie wędrówki po plaży w kierunku sąsiedzkiego miasta Rody, aż po podziwianie naturalnego krajobrazu – na plaży w Acharavii po prostu nie można się nudzić. Oprócz klimatycznych tawern i typowych greckich kawiarenek znajdziecie tu także restauracje, dyskoteki, supermarkety, banki, apteki i liczne sklepiki z pamiątkami.
Droga do miasta Korfu i na lotnisko to tylko 40 km, które pokonacie w nie więcej niż 1 godzinę i 45 minut.

 

BENITSES
Na południowym wybrzeżu, na południe od miasta Korfu leży idylla rodem z pocztówek, osada rybacka – Benitses. Tutejszy krajobraz zdominowały przytulne tawerny i bary, które doskonale wkomponowały się w klimat położonego przy plaży portu.
Droga z Benitses na lotnisko to tylko 11km.

 

DASSIA
Doskonałą infrastrukturę posiada także położona 13 km na północ od Korfu popularna miejscowość wypoczynkowa Dassia. W Dassi na każdym kroku znajdziecie liczne tawerny, restauracje, supermarkety, kawiarenki, różnego rodzaju sklepy, bary i dyskoteki. Poszukującym wrażeń poleca się położoną przy krystalicznie czystym morzu plażę żwirową, gdzie nie można się nudzić. Czekają tam na Was liczne atrakcje, do których należą m.in. sporty wodne oraz dzienne wycieczki statkiem wzdłuż północnego wybrzeża. Jeżeli nadal będzie Wam mało, to możecie wybrać się na zorganizowaną pieszą lub jeepową wyprawę w głąb górskiego krajobrazu, podczas których zachwyci Was cisza i spokój malowniczych górskich miejscowości. Dodatkowym walorem tego miejsca jest dogodne połączenie autobusowe do miasta Korfu.
Droga na lotnisko trwa ok. 45 minut.

 

ERMONES
Na zachodnim wybrzeżu, w otoczeniu bujnie porośniętych wzgórz i pagórków leży mała i malownicza miejscowość turystyczna Ermones. Przyjeżdżających tu turystów zachwycają głównie strome zatoki oraz czarujące plaże piaszczyste i żwirowe. Odmianą dla typowego plażowego leniuchowania będzie tu bezwątpienia bogata oferta sportów wodnych i wędrówek oraz możliwość odwiedzenia twierdzy i klasztoru Klosters Mirtiotissa, a wieczorną porą także klimatycznych tawern i restauracji.
Ermones od miasta Korfu dzieli jedynie 15km, a droga na lotnisko trwa ok. 45 minut.


GLYFADA
Na południe od Ermones, na wybrzeżu zachodnim znajduje się długa na 1 km i szeroka na 100 m plaża Glyfada, którą uważa się za najpiękniejszą plażę w całym regionie Pelakas. Oprócz naturalnego piękna Glyfada przyciąga także dobrze rozwiniętą infrastrukturą oferującą Wam bogaty wybór hoteli, pensjonatów i apartamentowców, a także możliwość uprawiania sportów wodnych oraz chwilę relaksu w plażowych barach i tawernach.
Droga stąd do Korfu to tylko 18km, a na lotnisko dostaniecie się w ok. 45 minut.


GOUVIA
W odległości ok. 9 km na północ od Korfu rozciąga się wyspa Gouvia, która obfituje w małe zatoki oraz liczne plaże (w tym także krzemienne). Wybierzcie się tu już dziś i zapomnijcie, co to nuda, uprawiając sporty wodne lub bawiąc się w niezliczonych barach, restauracjach i dyskotekach. Także zakupoholicy nie będą tutaj rozczarowani. W pogoni za okazją do Waszej dyspozycji są tu liczne sklepy i stragany, które urzekną Was swoim klimatem. Ekskluzywnością zachwyci Was z kolei port jachtowy w położonym 1 km na południu mieście Kontowali, skąd rozpościera się wspaniały widok na kontynentalną część Grecji z górą Epiros.
Z wyspy kursują autobusy do Korfu, a droga na lotnisko trwa ok. 30 minut.


IPSOS
Bujna roślinność z sięgającymi aż do morza gajami oliwnymi, plaże żwirowe nad krystalicznie czystym morzem, a także możliwość aktywnego spędzenia urlopu (sporty wodne) i rozrywka w barach i tawernach – to wszystko sprawi, że spędzicie w Ipsos niezapomniane chwile.
Z tej położonej przy wschodnim wybrzeżu, 20 km na północ od Korfu miejscowości możecie busem dojechać do stolicy wyspy (Korfu). Droga na lotnisko trwa ok. 60 minut.

 

MIASTO KORFU
Stolicą wyspy, leżącą na wschodnim wybrzeżu jest miasto Korfu oczaruje Was swoim klimatem, który bez wahania można porównać do uroku Wenecji. Malownicze uliczki starówki, gdzie natkniecie się na przytulne kawiarenki, subtelne, małe butiki klimatyczne tawerny. Miejscem, od którego powinniście rozpocząć nocne szaleństwa jest promenada Esplande. Korfu to małe śródziemnomorskie miasteczko, w którym na każdym kroku wyczuwalny jest duch historii. Bezwątpienia na swojej mapie turystycznej Korfu powinniście uwzględnić takie architektoniczne relikty przeszłości jak: ozdobione arkadami kamienice w stylu imperialnym wzdłuż dzielnicy Spinada, neapolitańskie budynki, umiejscowiony w centrum plac do gry w krykieta, wzniesiony na początku XIX wieku przez Anglików pałac (Agios Michail & Georgios), stary wenecki fort oraz wybudowany w XVII wieku ratusz, który pierwotnie miał pełnić rolę teatru. Swój pobyt tutaj wzbogaćcie też o wycieczki do klasztoru Vlacherna, ogrodu zamkowego w Mon Repos, świątynia ku czci Spiridiona, czy też na Pontikonissi (Wyspę Mysz). Ze względu na bliskość lotniska (tylko 2 km na północ – 15 min drogi) w całym mieście słychać ryk silników samolotowych.

 

MORAITIKA
Chętnie odwiedzaną miejscowością jest także Moratika, która leży na wschodnim wybrzeżu, 20 km na południe od Korfu. Swoją popularność Moratika zawdzięcza przede wszystkim wspaniałym, rozległym plażom (także żwirowym), które kuszą turystów pięknem morza i bogatą ofertą sportów wodnych oraz urzekającym, niedawno odrestaurowanym rynkiem, gdzie aż roi się od tawern, restauracji, sklepów i barów. Nie dziwi, więc fakt, że amatorzy nocnego życia cenią sobie mnogość tutejszych rozrywek. Poleca się także podróż do oddalonej o 2 km w kierunku południowym miejscowości Messonghi, gdzie zachwycicie się pięknem małej plaży krzemowej. Z Messonghi odpływają także łodzie: na wsypę Paxos, w kierunku kontynentalnej części Grecji oraz do miasta Korfu.
Czas dojazdu na lotnisko trwa 45 minut.

 

NISSAKI
24 km na północ Korfu, u podnóża góry Pantokrator leży malutka wieś Nissaki. Otoczona przez wiekowe gaje oliwne, małe zatoki połączone z plażami krzemowymi oraz klimatyczne tawerny jest gwarancją spokojnych i udanych wczasów.
Droga na lotnisko trwa ok. 1 godzinę.

 

PELEKAS
Mała górska osada Pelekas na wschodnim wybrzeżu słynie głównie ze znanego punktu widokowego Tron Cesarza. Na uwagę zasługuje również jej malownicze położenie nad zatoką Kontogialos, która urzeka rzeszę turystów swoją rozległą plażą (droga z Pelekas do zatoki piechotą trwa ok. 40 minut). Przyjeżdżając do Pelekas przygotujcie się na niezapomniane widoki. Tą maleńką osadę ze wszystkich stron otaczają bowiem zielone pagórki, nadając temu miejscu klimat prawdziwej sielanki. Nie brak tu także miejsc, gdzie będziecie mogli się rozerwać (tawerny, bary muzyczne, małe kawiarenki) i zrobić zakupy (liczne sklepy). Wszyscy miłośnicy golfa powinni natomiast udać się na oddalone o 5 km, od Pelekas pole golfowe Ropa Valley.
Do miasta Korfu dostaniecie się stąd busami, które jednak nie jeżdżą regularnie. Droga na lotnisko trwa ok. 45 minut.

 

PALEOKASTRITSA
Niedaleko znanego klasztoru, na zachodnim wybrzeżu leży miejscowość kąpielowa - Paleokastritsa. Krajobraz tego miejsca bezwątpienia odpowiada Waszym wyobrażeniom o raju. Idylliczne zatoki z krystalicznie czystą wodą (stan wody odznaczony niebieską flagą w 2006 roku) otoczone przez strome skały wzbudzają zachwyt wszystkich przyjezdnych. Przekonajcie się o tym już dziś, udając się do położonej w pobliżu górskiej osady Lakonek kafejki ,,Bella Vista”, skąd można delektować się wspaniałym widokiem na cudowną panoramę. Zafundujcie sobie także niezapomniane przeżycie w postaci krajoznawczego rejsu łodzią z zatoki Agios Spyridon w kierunku grot morskich. Nasyceni duchowo naturalnym pięknem tego miejsca odwiedźcie tutejsze tawerny i bary, gdzie naprawdę nie można się nudzić. Z Paleokastritsa dzięki połączeniu autobusowemu możecie łatwo dostać się do oddalonej o 25 km stolicy wyspy.
Na lotnisko dojedziecie w ok. 1 godzinę.


RODA
Czarujące pięknem wybrzeże północne skrywa z kolei tętniącą życiem miejscowość plażową - Rodę (8 kilometrowa plaża piaszczysta częściowo pokryta żwirem). Oprócz tradycyjnej dla tego typu miejsc oferty sportów wodnych, w której skład wchodzi m.in. narciarstwo wodne, rowery wodne, wypożyczenie motorówki, parasailing, turyści odwiedzający Rodę mogą oddać się również nauce jazdy konnej. Turyści kochają to miejsce także za niezliczone tawerny, restauracje, bary i dyskoteki oraz liczne sklepy.
Roda leży w odległości ok. 40 km od lotniska oraz do Kerkyry, jak inaczej nazywane jest miasto Korfu. Dystans ten pokonacie w ok. 90 minut.

 

SAN GEORGE
Na północnym zachodzie wyspy leży idylliczna zatoka San George, której 3 kilometrowa plaża leżąca przy krystalicznie czystej wodzie (stan wody odznaczony w 2007 roku niebieską flaga) budzi zachwyt wśród wszystkich przyjezdnych. Natura opróżniła tu róg obfitości, czego przykładem są liczne bujne gaje oliwne i cyprysowe rozciągające się w pobliżu małych górskich wsi. Krajobraz takich miejscowości jak: Sidari i San George doskonale nadaje się na piesze wędrówki górskie, które są idealną alternatywą do spacerów po plaży przy zachodzie słońca. Nigdzie greckie wino nie smakuje tak dobrze, jak tu, a oferta miejscowych sklepów, tawern i restauracji zadowoli nawet najwybredniejszych turystów.
Do miasta Korfu (22 km z San George) dojedziecie w ok. 60 minut.

 

Osoby chcące dostać się na Korfu własnym samochodem, mają możliwość przetransportowania pojazdu promem z Włoch (kursy np. z Wenecji, Triestu i Ankony). W trakcie sezonu turystycznego (od końca kwietnia do października) można skorzystać z bezpośrednich lotów czarterowych z terytorium Niemiec. W pozostałym okresie istnieje możliwość lotu do Salonik lub Aten, skąd pozostałą drogę można pokonać tamtejszymi środkami transportu.

Lotniska na Korfu:

Szczegółowe informacje

Stolica: Ateny
Ludność: 10 737 428
Waluta: 1 euro=100 centów (EUR, €)
Kod iso: GR
Powierzchnia: 131 957 km²
Powierzchnia lądu: 130 647 km²
Powierzchnia wody: 1 310 km²

Mapa

map

Linie lotnicze wykonujące loty na Korfu

  • a3
  • ab
  • 4u
  • de
  • oa
  • hk
  • x3
  • az
  • ap

Zaplanuj całą podróż z CPO

Dzięki Centrum Podróży Online znajdziesz doskonałe dopasowanie ofert rezerwacji biletów lotniczych, hoteli i wynajmu samochodów

Interesują Cię najtańsze loty do do?

Bilety lotnicze do do Grecji

Planujesz podróż? Sprawdź najpopularniejsze oferty

POPULARNE POŁĄCZENIA LOTNICZE