Santorini

Dowiedz się więcej o celu swojej podróży

Santorini (Grecja)

Królowa Morza Egejskiego

Santorini to najbardziej wysunięta na południe ze wszystkich wysp Cykladów. W opinii wielu turystów Santorini to także najniezwyklejsza i najbardziej spektakularna wyspa całego archipelagu. Niepowtarzalny urok tego miejsca to zasługa wybuchu wulkanu. Powstała w skutek erupcji wulkanu wyspa urzeka wszystkich przyjezdnych dzikim krajobrazem takich wsi jak Oia, Imerovigli, Firostefani i Fira, gdzie białe domki i niebieskie kopuły świątyń wznoszą się na stromych zboczach krateru, tworząc tym samym piękny, ale zarazem mrożący krew w żyłach widok.


Druga, łagodniejsza twarz Santorini to spokojne Morze Egejskie, którego błękit ukoi Wasze zmysły, pozwalając na chwilę zadumy. Nie bez przyczyny Santorini uważane jest przez wielu za wizytówkę całej Grecji. Aby pojąć ten ogrom piękna musicie sami tu przyjechać i przekonać się na własne oczy, że tutejsza rzeczywistość przyćmiewa urok nawet najbardziej wyidealizowanych pocztówek.


Santorini składa się z głównej wyspy Thiry oraz pozostałych wysp i wysepek jak m.in. Thirassia, Palea, Kameni, Nea Kameni i Aspronisi. Na przypomnającej kształtem półksiężyc Thirze (powierzchnia 78 km2) żyje ok. 10 000 ludzi. Tira ściąga także całą rzeszę turystów. Zachwyt przyjezdnych wzbudza głównie tutejsze wybrzeże, którego zewnętrzna część delikatnie opada do morza, będąc tym samym idealnym miejscem na kąpiele dla całej rodziny. Wewnętrzna część wybrzeża to z kolei wysokie na 300 m n.p.m. skały, które łączą się z wulkanem Caldera.


W pełni sezonu Santorini jest przepełnione turystami. Nie jest to jednak typowa nadmorska miejscowość, gdzie ruch turystyczny zamiera wraz z zakończeniem lata. Rozległe, delikatne zatoki oraz plaże magmowe w okolicach Kamarii i Perissy są idealnym miejscem zarówno dla amatorów sportów wodnych jak i całych rodzin. Niezwykły klimat Santorini najmocniej odczuwalny jest jednak w położonych na brzegu krateru hotelach i kurortach, skąd rozciąga się wspaniały widok na czynny wulkan Caldera.


Jeżeli bardziej przemawia do Was szum morza, to koniecznie wybierzcie się na tutejsze plaże. Doskonałym punktem widokowym na cały archipelag jest najwyższa góra wyspy – Profitis Ilias (568 m. n.p.m.), gdzie znajdziecie także noszący tą samą nazwę klasztor.


Urozmaiceniem Waszego pobytu na wyspie będą poza tym wykopaliska i Alt-Thira oraz Akritori oraz skaliste wybrzeże między Tira i Oia. Pozostałe atrakcje Santorini to minojskie malowidła ścienne w centrum wystawowym w Nomikos, relikty przeszłości w nowo powstałym Muzeum Archeologicznym lub starym Muzeum Archeologicznym, gdzie dojedziecie kolejką linową. Już teraz możecie być pewni, że Wasz urlop na Kalliste (czyli Najpiękniejszej) będzie niezapomnianym przeżyciem.

 

NAJPOPULARNIEJSZE OŚRODKI NA SANTORINI

FIROSTEFANI I IMEROVIGLI
Krajobraz tych miast całkowicie zdominowany jest przez jaskinie mieszkalne oraz małe domki leżące przy stromym wybrzeżu, na samym skraju krateru, skąd rozciąga się wspaniały widok na morze. Tutejsze drogi są wprost usłane schodami, które zaprowadzą Was do licznych tawern i sklepików leżących w pobliżu strefy hotelowej. Podczas Waszego pobytu w Firostefani koniecznie udajcie się na pieszą wędrówkę wzdłuż krawędzi krateru (ok. 15-25 minut), która dostarczy Wam niezapomnianych przeżyć. 

Miejscowość jest połączona linią autobusową z miastami: Oia i Tira, a busem dojedziecie także na pobliskie plaże.


KAMARI
Bajeczna, długa na kilka kilometrów plaża kamienisto-żwirowa, którą gdzieniegdzie pokrywa czarny piasek magmowy, nadaje Kamari niezwykły klimat, czyniąc tym samym tą małą miejscowość numerem 1 wśród turystów odwiedzających Santorini. Oprócz wspaniałych widoków turyści przyjeżdżający tu w pełni sezonu mają także możliwość uprawiania sportów wodnych. Dla mniej ruchliwych urlopowiczów otworem stoją z kolei przytulne tawerny, sklepy, bar i dyskoteki oraz ekskluzywne hotele, które leżą wzdłuż malowniczej promenady. Godną polecenia opcją podczas pobytu w Kamari są również piesze wycieczki do helleńskich ruin położonego w pobliżu antycznego miasta Alt-Tihra

Kamari dysponuje dobrym połączeniem komunikacyjnych (linia autobusowa) łączącym je z głównym miastem wyspy- Thirą (odległość ok. 10 km). Droga na lotnisko trwa ok. 15 min (odległość 5 km).


MEGALOCHORI
To mała miejscowość położona w południowo-wschodniej części wyspy, niedaleko krateru. W Megalochori turystów zachwyca głównie piękny widok na wulkan Caldera oraz małe i klimatyczne tawerny oraz sklepiki. 

Dzięki połączeniom autobusowym łatwo i szybko dojedziecie do Thiry oraz na okoliczne plaże.


OIA
Bezpośrednim sąsiedztwem krateru czaruje także najbardziej wysunięte na zachód miasto - Oia. Oia to prawdziwy klejnot, który rozkocha Was w sobie pięknem zachodów słońca. W krajobraz tego urzekającego miasta oprócz jaskiń mieszkalnych na stałe wrosły też niezliczone restauracje, tawerny, butiki, galerie i bary, do których doprowadzą Was usłane schodami dróżki. 
Najbliższa plaża leży w promieniu 3 km.


PERISSA
Na południe od Kamari, oddzielona wznoszącym się na wysokość 369 m n.p.m. masywem skalnym, leży druga pod względem wielkości miejscowość całej wyspy- Perissa. Szczególną popularnością wśród turystów cieszy się tutejsza plaża żwirowa, którą na niektórych odcinkach pokrywa ciemny piasek magmowych. Kilka miejsc w Perissie nie zostało jeszcze zabudowanych, pozostając tym samym naturalną przystanią dla osób chcących odpocząć od zgiełku urlopowiczów. W samej miejscowości oraz wzdłuż plaż, gdzie będziecie mogli do woli oddać się uprawianiu sportów wodnych, rozciągają się liczne tawerny, bary oraz sklepy. Z Perissy warto wybrać się też na wycieczkę do Alt-Thira. 

Autobusem dostaniecie się stąd do Thiry (odległość ok. 15 km), a czas dojazdu na lotnisko trwa w zależności od położenia hotelu od 30 do 40 minut.


THIRA
Główne miejsce całej wyspy- Thira, która bywa także nazywana Fira, to labirynt prowadzący przez białe kamieniczki, strome półki skalne oraz stare kościoły. Na uwagę zasługuje bogata oferta tutejszych rozrywek. Od tawern, restauracji, barów i dyskotek przez butiki i sklepiki z pamiątkami aż po tarasy widokowe – tutaj każdy znajdzie coś dla siebie! 
Z miasta regularnie kursują autobusy w kierunku plaż.

 

INNE PLAŻE NA SANTORINI

Czerwona plaża w Akrotiri oraz plaże zatoki Balos, która leży na wewnętrznym wybrzeżu Caledry na północ od Akrotiri.


DOJAZD NA SANTORINI

Na wyspę kilka raz dziennie kursują promy z Pireusu (podczas rejsu chwilowe postoje na wybranych portach). Poza tym z samego Santorini, z portu w Athinos, możecie promem dostać się na sąsiednie wyspy takie jak Naksos, Paros, Mykonos

Z Aten na wyspę regularnie odlatują samoloty prywatnych lini lotniczych, a w okresie od maja do października możecie skorzystać z licznych lotów czarterowych np. z terytorium Niemiec.

Lotniska na Santorini:

Szczegółowe informacje

Stolica: Ateny
Ludność: 10 737 428
Waluta: 1 euro=100 centów (EUR, €)
Kod iso: GR
Powierzchnia: 131 957 km²
Powierzchnia lądu: 130 647 km²
Powierzchnia wody: 1 310 km²

Mapa

map

Linie lotnicze wykonujące loty na Santorini

  • oa
  • a3
  • de
  • ab
  • x3
  • 4u

Zaplanuj całą podróż z CPO

Dzięki Centrum Podróży Online znajdziesz doskonałe dopasowanie ofert rezerwacji biletów lotniczych, hoteli i wynajmu samochodów

Interesują Cię najtańsze loty do do?

Bilety lotnicze do do Grecji

Planujesz podróż? Sprawdź najpopularniejsze oferty

POPULARNE POŁĄCZENIA LOTNICZE