Thessaloniki

Dowiedz się więcej o celu swojej podróży

Thessaloniki (Grecja)

Grecka, tętniąca życiem brama do Europy Wschodniej

Utworzone już w 315 r. p.n.e. Saloniki to po Atenach drugie pod względem wielkości (ok. 370 000 mieszkańców) ze wszystkich greckich miast. Na mapie Grecji ta metropolia zajmuje bardzo ważne miejsce jako centrum gospodarcze, przemysłowe i kulturowe. Thessaloniki (w skrócie nazywane Salonikami) leżą u podnóża Góry Chortiatis (1200 m n.p.m.), granicząc jednocześnie z Zatoką Termajską. Saloniki są ponadto stolicą Macedoni Środkowej (jeden z 13 regionów administracyjnych Grecji) oraz jednym z najważniejszych miast uniwersyteckich w całej Europie Południowo-Wschodniej. Swoją pozycję oraz znaczenie w skali całego regionu miasto zawdzięcza dogodnemu położeniu w punkcie przecięcia się dróg komunikacyjnych łączących południe z północą oraz wschód z zachodem kraju (np. Via Egnatia). Ponadto dzięki dostępowi do morza Saloniki rozkwitły jako portowe miasto, które pełni nieocenioną rolę transportową oraz komunikacyjną.


Z turystycznego punktu widzenia Saloniki to przedsionek Cykladów oraz brama do raju, czyli Riwiery Olimpijskiej oraz północnych wysp Morza Egejskiego. Turystów urzeka bogactwo tutejszej architektury i sztuki. Zabytkowy urok miasta doceniło UNESCO, wpisując w 1998 roku tutejsze wczesnochrześcijańskie oraz bizantyjskie świątynie na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego. Wystarczającą zachęta dla niezdecydowanych niech będzie fakt, iż w roku 1997 Saloniki otrzymały tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.


Symbolem Salonik jest położona bezpośrednio przy morzu i wznosząca się na 36 m wieża Lefkos Pyrgom (po polsku Biała Wieża). W przeszłości pełniła ona funkcję obronną, a obecnie mieści się w niej Muzeum Sztuki i Kultury. Oferta muzealna Salonik jest naprawdę bogata. Oprócz wspomnianego Muzeum Sztuki i Kultury znajdziecie tu także: Muzeum Archeologiczne, Muzeum Kultury Bizantyńskiej, Muzeum Judaizmu oraz Pinakotekę Miejską. Obowiązkowym punktem na mapie Salonik dla wszystkich zainteresowanych sztuką i architekturą są takie budowle z czasów rzymskich jak Pałac Cesarski, Łuk Galeriusza, Mauzoleum Galeriusza (Rotunda), Forum Rzymskie i Hagios Georgios ze szczątkami minaretu oraz  podziemną stoą i teatrem Odeon.


Warto odwiedzić również kościoły uchodzące za relikty z czasów wczesnochrześcijańskich oraz bizantyjskich, wśród których na szczególną uwagę zasługują: pięcionawowa bazylika Agios Demetrios (jej nazwa pochodzi od patrona miasta), powstała na przełomie VIII i IX wieku Hagia Sofia, Panagia Chalekeon (Kokkini Ekklesia), Hagi Apostoloi, ozdobiony kopułą w kształcie krzyża oraz malowidłami ściennymi z przełomu XIII/XIV wieku kościół Świętego Pantelejmona, Kościół Zbawiciela, Kościół Proroka Eliasza oraz klasztor Vlatadon. Wspomniane zabytki to nie wszystkie skarby skrywane przez Saloniki. Natkniecie się tu bowiem także na: Akropol, Cytadelę oraz Heptapyrgion (po grecku siedem wież) i takie budowle z czasów osmańskich jak: Besesteni (zadaszone targowisko z 6 kopułami), Łaźnie Tureckie (Giachounti-Hamam, Bey Hamam) oraz meczety Hamsa-Bey-Tsami, Yeni-Tsami i Alatsa-Imaret-Tsami.


Oprócz bogactwa zabytków Saloniki czarują przyjezdnych przytulnymi restauracjami oraz klimatycznymi tawernami i kawiarenkami, z których szczególnie poleca się lokale w malowniczej dzielnicy portowej Ladadika. Niezwykła energia nocnego życia w tutejszych barach, klubach nocnych i dyskotekach to bezwątpienia zasługa licznej braci studenckiej. Kulinarnym specjałem miasta jest Bougatsa, czyli ciastko wypełnione serem, mięsem mielonym oraz sosem waniliowym, którego możecie skosztować w każdej piekarni. Podczas przechadzki dzielnicą Vatikioti koniecznie zajrzyjcie na wielkie hale targowe jak np. Modiano, gdzie po niskich cenach można nabyć świeże warzywa, ręcznie wykonane ozdoby, a także ubrania i pamiątki. Zmęczeni pogonią za okazją odpocznijcie w klimatycznych tawernach, które wprost emanują grecką miłością do życia.

 

HOTELE  W THESSALONIKACH

Bez względu na to, czy wybieracie się tu w podróż służbową, na dłuższy urlop, czy też chcecie uczynić Saloniki przystankiem w Waszej podróży na Chalkidiki – na pewno nie napotkacie na problemy w znalezieniu noclegu. Doskonała baza noclegowa Salonik to: luksusowe 5-gwiazdkowe hotele (np. Les Lazaristes, Capsis Bristol, Daios Luxury Living, Electra Palace, Grand Hotel Palace), eleganckie hotele pierwszej klasy (np. Astoria, Egnatia Palace, A.D. Imperial Palace, Davitel Tobacco, Kinissi Palace), sprawdzone hotele klasy średniej, tanie hotele klasy turystycznej oraz zwykłe pensjonaty, kurorty oraz hotele Bed & Breakfast. Turystom ceniącym sobie piękne widoki z hotelowych okien poleca się ośrodki położone przy plaży (np. w małej miejscowości Agia Triada), która leży zaledwie kilka kilometrów od miasta. Jeżeli chcecie zwiedzić trzy okoliczne półwyspy: Kassandrę, Sithonię oraz Republikę Mnichów- Athos, to doskonałą opcją będzie wypożyczenie samochodu, który będziecie mogli odebrać w punkcie odbioru na lotnisku w Salonikach.


Jeżeli szukacie w Grecji nadmorskiego miasta, gdzie duch tradycji i historii miesza się z kosmopolitycznym stylem życia, a piękne krajobrazy i przytulne plaże są na wyciągnięcie ręki, to Saloniki są najlepszym wyborem z możliwych.

Lotniska w Salonikach:

Szczegółowe informacje

Stolica: Ateny
Ludność: 10 737 428
Waluta: 1 euro=100 centów (EUR, €)
Kod iso: GR
Powierzchnia: 131 957 km²
Powierzchnia lądu: 130 647 km²
Powierzchnia wody: 1 310 km²

Mapa

map

Linie lotnicze wykonujące loty do Thessalonik

  • oa
  • lh
  • a3
  • ma
  • ab
  • x3
  • az
  • lx
  • u2

Zaplanuj całą podróż z CPO

Dzięki Centrum Podróży Online znajdziesz doskonałe dopasowanie ofert rezerwacji biletów lotniczych, hoteli i wynajmu samochodów

Interesują Cię najtańsze loty do do?

Bilety lotnicze do do Grecji

Planujesz podróż? Sprawdź najpopularniejsze oferty

POPULARNE POŁĄCZENIA LOTNICZE