Jerez de la Frontera

Dowiedz się więcej o celu swojej podróży

Jerez de la Frontera (Hiszpania)

Sherry + konie + flamenco = Jerez de la Frontera

Jerez, jak po hiszpańsku brzmi nazwa najsłynniejszego sherry, to 200 tysięczna metropolia w Andaluzji, która leży w pobliżu wybrzeża Costa de la Luz. Druga część nazwy miasta de la Frontera znaczy „na granicy” i odnosi się do przeszłości, kiedy to Jerez leżało na granicy Mauretańskiego Królestwa Granady. Jeszcze po dziś dzień zabytki takie jak mury miejskie, twierdza Alcázar czy też kaplica Santa Maria la Real (dawny meczet) skrywają ślady bogatej przeszłości miasta. Już w średniowieczu Jerez de la Frontera słynęło z wybornych win. Z biegiem czasu inną specjalnością miasta stała się hodowla koni rasy Cartujana, którymi na samym początku zajmowali się mnisi z zakonu Kartuzów - stąd nazwa tej nowej rasy wierzchowców (Cartuja – to po hiszpańsku kartuzja). Oprócz wina Sherry i koni do rozsławienia w świecie tego położonego w prowincji Cadiz miasta przyczyniło się także flamenco. Tradycja tego pełnego temperamentu tańca jest tu wciąż żywa, o czym przekonacie się udając się do dzielnicy Santiago, gdzie pośród białych kamieniczek w powietrzu rozbrzmiewają gorące rytmy flamenco. Jeżeli będziecie chcieli dowiedzieć się więcej o flamenco, to odpowiedzi na Wasze wszystkie pytania znajdziecie w Centro Andaluz de Flamenco, czyli Andaluzyjskim Centrum Flamenco, które mieści się w pałacu Pemartin.


Podczas Waszego pobytu w Jerez de la Frontera koniecznie zobaczcie tutejszą katedrę, którą charakteryzuje doskonałe połączenie stylu gotyckiego z elementami klasycystycznymi oraz wieżę, którą wzniesiono w typowo hiszpańskim stylu – mudejar. Zaraz obok wspomnianych zabytków na otoczonym przez drzewa pomarańczowe placu znajdziecie kościół San Migiel. Spacerując po starówce Waszą uwagę zwrócą z pewnością arystokratyczne pałace oraz typowe, andaluzyjskie kamieniczki, które zdominowały krajobraz tej części miasta. Obok placu Plaza del Arenal warto zobaczyć ratusz (Cabildo Municipal y Ayuntamiento), Kościół Świętego Dionizego (patron miasta) oraz Kościół Świętego Franciszka, który zachwyca turystów imponującym XIII-wiecznym krużgankiem. Bezwątpienia na Waszej mapie turystycznej Jerez de la Frotera nie powinno zabraknąć również takich punktów jak chociażby Klasztor Jerez de la Frontera i barokowy pałac Domeq, które leżą przy ruchliwych ulicach handlowych, gdzie będziecie mogli zrelaksować się w ulicznych kawiarenkach lub tanio kupić pamiątki w jednym z tutejszych sklepików z suwenirami. W niezwykle licznych winiarniach można z kolei skosztować różne rodzaje wyśmienitego wina sherry oraz rozkoszować się smakiem tutejszej kuchni, dowiadując się przy tym wiele o kulturze i temperamencie mieszkańców.


Przy odrobinie szczęścia będziecie mogli uczestniczyć w corocznym festiwalu Feria del Caballo, którego głównymi gwiazdami podczas licznych parad są konie i jeźdźcy. Tradycje konne kultywuje się tu także w Real Escuela Andaluza del Arte Ecuestre (Królewskiej Andaluzyjskiej Szkole Sztuki Jeździeckiej), gdzie podczas pokazów tresury Como Bailan los Caballos Andaluces (jak tańczą andaluzyjskie konie) można podziwiać dumne i powabne konie Cartujano. Każdego roku na przełomie lutego i marca odbywa się tu także festiwal de Jerez, podczas którego królują rytmy flamenco. Jerez de la Frontera to idealny punkt wypadowy na wycieczki po plażach wybrzeża Costa de la Luz, które skrywa takie miejscowości jak Sanlúcar de Barrameda, Cádiz i Chiclana oraz do rezerwatów przyrody (m.in. Bahia de Cadiz, Donana i Brena y Marismas de Garbate).


Odkryjcie Jerez de La Frotera i przeżyjcie niezapomniany urlop w słonecznej Andaluzji!

Lotniska w Jerez de la Frontera:

Szczegółowe informacje

Stolica: Madryt
Ludność: 40 525 002
Waluta: 1 euro=100 centów (EUR, €)
Kod iso: ES
Powierzchnia: 505 370 km²
Powierzchnia lądu: 498 980 km²
Powierzchnia wody: 6 390 km²

Mapa

map

Linie lotnicze wykonujące loty do Jerez de la Frontera

  • x3
  • ib
  • jk
  • lh
  • ab
  • de
  • xg

Zaplanuj całą podróż z CPO

Interesują Cię najtańsze loty do do?

Bilety lotnicze do do Hiszpanii

Planujesz podróż? Sprawdź najpopularniejsze oferty

POPULARNE POŁĄCZENIA LOTNICZE