La Gomera

Dowiedz się więcej o celu swojej podróży

La Gomera (Hiszpania)

Dzikie i romantyczne oblicze Hiszpanii nad wodami Atlantyku

Żadna inna z Wysp Kanaryjskich nie urzeka tak bardzo bogactwem przyrody jak La Gomera. Wyjątkowe piękno krajobrazu wyspy to zasługa monumentalnych masywów skalnych, wiecznie zielonych lasów mglistych z paprociami sięgającymi do 2 metrów, żyznych dolin z plantacjami bananów, pełnych szczelin, głębokich wąwozów, lasów wawrzynowych, stromych raf, olbrzymich wrzośców oraz małych zatok nad lazurowo-niebieskim morzem. La Gomera zawdzięcza swój szczególny urok także starym, malowniczym wsiom położonym pośród tarasów rolnych oraz klimatycznym osadom rybackim, w których odnosi się wrażenie, jakby czas się zatrzymał.  Będąca (obok El Hierro) najmniejszą ze wszystkich Wysp Kanaryjskich, La Gomera leży 30 km na zachód od Teneryfy, 55 km na południowy-wschód od La Palma, ok. 1000 km od kontynentalnej części Hiszpanii i zaledwie 30 km na zachód od kontynentu afrykańskiego (miasta Agadir).


Kształtem wyspa przypomina koło o średnicy 25 km i powierzchni 370 km2. W środku wyspy kwitnie największy las wawrzynowy świata, który wraz z położonymi tu kraterami wulkanu należy do wpisanego w 1986 roku na listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego Parku Narodowego Garajonay. Najwyższym punktem wyspy jest wznoszący się na 1487 m .n.p.m. szczyt o tej samej nazwie - Garajonay. Tym, co czyni La Gomerę szczególnym miejscem, jest także jedyny w swoim rodzaju język gwizdany, El-Silbo, którego używa się tu jeszcze dziś np. w celu prostej komunikacji między rozległymi dolinami (tzw. Barrancosami). Żeby przeżyć to wszystko z bliska nie możecie zapomnieć zabrać ze sobą butów wędrownych.


Gomera to istny raj dla wszystkich kochających przyrodę, łagodny klimat i piękne krajobrazy.

 

NA LA GOMERZE TRZEBA ZOBACZYĆ

LOS ORGANOS
Na rafie w Puntas de las Salinas (gmina Vallehermoso) oczaruje Was bazaltowe formacja skalna, która kształtem i ułożeniem przypomina piszczałki organowe. Ten cud natury najlepiej podziwiać z łodzi od strony morza, dlatego koniecznie zabierzcie się jednym z rejsów, które startują z Valle Gran Rey i Playa Santiago).


CHORROS DE EPINA
Chorros de Epina to źródła, które znajdują się w lesie wawrzynowym przy ulicy prowadzącej w kierunku Vallehermoso. Według niektórych wierzeń woda z tych źródeł ma moc leczniczą. Zgodnie z przesądem dzięki jej magicznej sile można także sprawić, że ktoś nas pokocha. Aby tego dokonać należy jednak przekonać daną osobę do wypicia wody z każdego z 6 źródeł przy zachowaniu odpowiedniej kolejności (od źródeł położonych po lewej stronie w kierunku źródeł położonych po prawej).


DEGOLLADA DE PERAZA
Degollada de Peraza to położony na wysokości 900 metrów punkt widokowy (Mirador), który znajdziecie w Valleehermoso przy jednej z ulic prowadzących w kierunku San Sebastian, tuż przy rozwidleniu w kierunku Playa de Santiago. Swoją nazwę to miejsce zawdzięcza hrabiemu Hermanowi Perazzie, który w 1488 roku w konsekwencji intrygi miłosnej padł tu ofiarą morderstwa.


PARK NARODOWY GARAJONAY
Park Narodowy Garajonay to jedna z największych atrakcji wyspy. Na powierzchni 3984 hektarów znajdziecie tu m.in. kilkumetrowe wrzosy, olbrzymie jodłowce oraz cała masę innych gatunków drzew charakterystycznych dla szaty roślinnej lasu wrzosowego. Dziewicze piękno tego okrytego mgłą parku pozwoli Wam przenieść się do niemal bajkowego świata, który trzeba zobaczyć na własne oczy. Park Garajonay rozciąga się na obszarze wszystkich miast wyspy.


EL CEDRO
Idealnym urozmaiceniem Waszego urlopu na Gomerze będą piesze wędrówki po imponującym lesie wrzosowym, El Cedro, przez który na wzniesieniu, przy miejscowości Monte del Cedro, przepływa strumyk. W samym centrum tego idyllicznego krajobrazu znajdziecie małą osadę, która ze względu na panujący tu spokój, czyste powietrze oraz bajeczne widoki doskonale nadaje się na niezapomniany urlop.

 

NAJWAŻNIEJSZE MIEJSCA NA WYSPIE LA GOMERA

AGULO
Na północnym wybrzeżu wyspy leży prawdopodobnie najpiękniejsza ze wszystkich wiejskich osad całej wyspy, Agulo. Urok tego miejsca to przede wszystkim kolonialne budowle i kręte uliczki. Przebywając w Agulo poczujecie się, jak byście przenieśli się w czasie. Tutejsi mieszkańcy wciąż utrzymują się z połowu ryb oraz uprawy bananów, a krajobraz okolic całkowicie zdominowały tarasy rolne i strome, czerwone ściany skalne. Na wschód od Agulo czeka na Was plaża żwirowa Playa de Hermigua. Jednak z powodu występujących tu wysokich fal i silnych prądów poleca się kąpiele na plaży Santa Catalania.


ALOJERA
Obfitującą w zakręty drogą z Epiny dojedziecie do dawnej osady rybackiej, miasteczka Alojera na zachodnim wybrzeżu, gdzie roi się od sześciennych, białych kamieniczek. Wielką zaletą Alojery jest położona w pobliżu mała zatoka z przepiękną plażą pokrytą drobnym, czarnym piaskiem. Przyjeżdżając do Alojery możecie liczyć także na romantyczne spacery po usłanych palmami dolinach, z dala od zgiełku turystów.


ALAJERO
Na południowym-wschodzie wyspy, na wysokości 800 m .n.p.m. leży spokojna wieś Alajero. Z wnoszącej się tu góry będziecie mogli podziwiać widok na południowe wybrzeże.
Czas jazdy do Playa de Santiago to zaledwie 15 minut a do San Sebastian ok. 1h i 15 minut.


PLAYA DE SANTIAGO
Mała osada rybacka w słonecznej południowo-wschodniej części wybrzeża. Niewątpliwy atut Playa de Santiago to dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna, w skład której wchodzą m.in. udekorowane restauracje, małe sklepiki, supermarkety, centrum medyczne, bank, apteka i stacja benzynowa. Inne walory tego miasteczka to np. 4 gruboziarniste plaże. Na kąpiele nadaje się jednak tylko teren przy porcie, gdzie nie ma tak wysokich fal i silnych prądów.
Transport do stolicy wyspy, San Sebastian trwa ok. 1 h (34 km).


SAN SEBASTIAN DE LA GOMERA
Stolica wyspy, liczące 7-tysięcy mieszkańców San Sebastian de la Gomera, bywa często nazywana bramą na wsypę, a to wszystko z powodu znajdującego się tu portu. Mimo dużego ruchu w interesach w San Sebastian panuje spokój, a dziewiczy urok miasta objawia się także w architekturze. Prawie wszystkie kamieniczki na dwóch głównych ulicach handlowych zostały wybudowane w starym stylu kanaryjskim, a w dodatku szczególny urok tutejszym dzielnicom nadają pięknie ukwiecone dziedzińce. Ulubionym nadmorskim miejscem spotkań turystów oraz miejscowych jest plac Plaza de las Amiericas, który zewsząd otaczają klimatyczne knajpki i sklepiki. We wschodniej części wspomnianego placu znajduje się zabytkowy ratusz z imponującymi arkadami, wieżą zegarową i drewnianymi balkonami. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdziecie inny plac, Plaza de la Constitution, gdzie będziecie mogli oddać się chwili relaksu popijając kawę w jednej z ulicznych kawiarenek w cieniu drzew wawrzynowych. W tej okolicy warto na pewno zobaczyć  XVII-wieczny budynek służby celnej z fontanną na dziedzińcu, skąd według niektórych źródeł Krzysztof Kolumb miał wziąć zapasy wody tuż przed swoją wyprawą przez ocean w 1492 roku. Inne atrakcje w pobliżu placu Plaza de la Constitution to chociażby Calle del Medio (deptak, gdzie natkniecie się na piękne, stare kamieniczki), wieża Torre del Conde oraz kościół parafialny Nuestra Senora de la Asuncion. Ciekawym przeżyciem będzie dla Was odwiedzenie targu wiejskiego odbywającego się dwa razy w tygodniu (w środowe popołudnia i niedzielne poranki), na którym można kupić produkty wykonane bezpośrednio przez sprzedawców. Niedaleko portu wszystkich turystów wabią plaże Playa de la Cueva i Playa de la Guancha.
Z San Sebastian w zależności od stanu pogody z różną częstotliwością kursują promy szybkobieżne w kierunku Playa de Santiago (ok. 15 min rejsu) oraz do Valle Gran Rey (ok. 40 min. rejsu). Poza tym istnieje wiele połączeń autobusowych łączących San Sebastian z miejscowościami położonymi w głębi wyspy.


VALLEHERMOSO
Spokojne miasteczko na północnym zachodzie wyspy, nad którym na wysokości 400 metrów góruje monumentalny krater wulkanu Roque Cano. Centrum Vallehermoss stanowi chętnie odwiedzany plac Plaza de la Constitution, gdzie na turystów czekają liczne fontanny, ławeczki do odpoczynku oraz takie zabytki jak chociażby kościół Iglesia Sn Juan de Bautista z piękną sześcienną wieżą. Vallehermoso słynie z bijących kolorami ogrodów owocowych, a także z plantacji bananów, górskich winorośli i pól kartoflanych. Kąpiele morskie są tu dozwolone jedynie na oddalonej o kilka minut jazdy plaży Playa de Vallehermoso na północnym wybrzeżu.
Dystans do San Sebastian to zaledwie 42 km.


VALLE GRAN REY
Legendarna, rozległa dolina Wielkiego Króla należy do najchętniej odwiedzanych miejsc na La Gomera. Niezliczone palmy, tarasy rolne, kolorowe ogrody i piękne plaże – a to wszystko w cieniu malowniczych gór, to właśnie bajkowy klimat Valle Gran Rey. Osoby ceniące sobie piękno przyrody oraz wielbiciele pieszych wędrówek po pięknym krajobrazie poczują się tu jak w raju. Valle Gran Rey to zarówno spokojne, położone z dala od gwaru turystów dzielnice La Calera i Borbalan w okolicach wzniesienia, jak i tętniąca życiem dzielnica portowa Vueltas i La Playa, gdzie w pobliżu promenady można znaleźć restauracje, butiki, sklepiki z pamiątkami, supermarkety, kawiarenki i bary. W samej miejscowości wszyscy przyjezdni mogą ponadto skorzystać z usług banku, kliniki lekarskiej, dwóch aptek, kawiarenek internetowych oraz wypożyczalni rowerów górskich i motorów. Wszystkie 3 skaliste plaże znajdujące się w obrębie miejscowości urzekają naturalnym pięknem. Doskonałą formą urozmaicenia pobytu w Valle Gran Rey będą dla Was z kolei morskie wycieczki (statkiem, łodziami rybackimi oraz promami) w kierunku południowej części Teneryfy (z przerwą w Playa Santiago i San Sebastian). Ponadto miasto dysponuje dobrym połączeniem autobusowym łączącym je ze stolicą wyspy, San Sebastian (odległość ok. 50 km).


Lotniska na La Gomerze:

Szczegółowe informacje

Stolica: Madryt
Ludność: 40 525 002
Waluta: 1 euro=100 centów (EUR, €)
Kod iso: ES
Powierzchnia: 505 370 km²
Powierzchnia lądu: 498 980 km²
Powierzchnia wody: 6 390 km²

Mapa

map

Linie lotnicze wykonujące loty na La Gomerę

  • ib
  • jk
  • ab
  • lt
  • de
  • x3

Zaplanuj całą podróż z CPO

Dzięki Centrum Podróży Online znajdziesz doskonałe dopasowanie ofert rezerwacji biletów lotniczych, hoteli i wynajmu samochodów

Interesują Cię najtańsze loty do do?

Bilety lotnicze do do Hiszpanii

Planujesz podróż? Sprawdź najpopularniejsze oferty

POPULARNE POŁĄCZENIA LOTNICZE