Dublin

Dowiedz się więcej o celu swojej podróży

Dublin (Irlandia)

Guinness, historia i historie

Na wschodnim wybrzeżu Irlandii, przy ujściu rzeki Liffey do Zatoki Dublińskiej leży licząca 500 000 mieszkańców stolica kraju i zarazem największe miasto całej Republiki Irlandii, Dublin. Urok Dublina to połączenie tysiącletniej historii celtyckiej i klimatu wielkiej metropolii. Czar tego miejsca to również zapierający dech w piersiach widok wybrzeża oraz malowniczych terenów nad Jeziorem Irlandzkim. Baile Atha Cliath, co w tłumaczeniu znaczy Czarna Świątynia, czeka na to abyście ją odkryli. Nie zwlekajcie, więc i już dziś wybierzcie się na krótki urlop, bądź też w weekendową podróż służbową do Dublina, miasta, które uwodzi mieszanką historii i kultury z szaleństwami imprezowego życia w niezliczonych pubach. 


Dublin - to zarazem dziwne i fascynujące miejsce. Folkowa muzyka pełna tęsknoty i melancholii, sielankowe parki będące bramą do świata marzeń, czarny Guinness w zadymionych pubach, gregoriańska architektura, kolorowe domki – to wszystko tworzy klimat gościnności, którzy przypomina nieco kraje południa. Pozwólcie zatracić się w gwarze Temple Bar, pięknie odrestaurowanej dzielnicy artystycznej z niezliczonymi galeriami, małymi restauracjami oraz najdziwniejszymi sklepami. Teatry, muzea, pulsujące ulice handlowe (jak Grafton Street) i na każdym kroku wyluzowani i gościnni mieszkańcy – to właśnie Dublin. 


Położona nad spokojnie płynącą rzeką Liffey stolica Irlandii to również miasto tradycji i historii, co poczujecie odwiedzając takie miejsca jak elitarny uniwersytet Trinity College, pełen przepychu zamek miejski Dublin Castle, Katedra Kościoła Chrystusowego (Christ Church Cathedral) oraz Katedra Świętego Patryka (St. Patrick's Cathedral). Dublin to także miejsce, gdzie wciąż można usłyszeć opowieści o irlandzkich synach, którzy musieli iść na wojnę za znienawidzonego króla w Londynie, o miłości i nienawiści, przyjaźni i oszustwie, piciu i śmierci. Wielcy irlandzkiej literatury jak James Joyce, Samuel Beckett, George Bernard Shaw, czy też Brendan Behan napisali o tym masę książek. Przeżyjcie swoją własną irlandzką historię, której scenerią będzie obfitujący w monumentalne mosty park St. Stephen's Green, targ na ulicy Moore Street lub jeden z barów w dzielnicy knajpianej Temple Bar District, gdzie znajdziecie ponad 750 pubów.


Prawdziwym musem dla wszystkich wielbicieli książek będzie z kolei wizyta na wystawie Book of Kells na Trinity College. Pomniki Molly Malone, O'Connell Statue (pomnik O’Connella), Moore Statue (pomnik Moore’a), czy też nowy symbol miasta monument The Spire (Szpila), 120-metrowa metalowa kolumna na ulicy O'Connell Street. Panie na pewno ucieszy rundka po sklepach na Grafton Street oraz na Henry Street, a nie lada gratką dla fanów czytania będą niezliczone księgarnie na Dawson Street. Zielone oazy w samym centrum Dublina Phoenix Park i Merrion Square z pomnikiem Oscara Wilde’a. Spragnionym wiedzy poleca się wizytę w Narodowej Galerii Irlandzkiej oraz Narodowym Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Kolebką Republiki jest GPO (Główny Urząd Pocztowy), gdzie w 1916 roku skryli się powstańcy podczas Powstania Wielkanocnego. Historia produkcji znanego na całym świecie piwa Guinness w muzeum Guinness Storehouse lub krótka podróż przez historię irlandzkiego whisky w Old Jameson Distillery. 


HOTELE W DUBLINIE

Poszukiwanie noclegu nie sprawi Wam najmniejszego problemu. Od luksusowych hoteli, hoteli klasy komfort w kategorii 4- i 5-gwiazdkowej przez solidne hotele klasy średniej, zwykłe hotele turystyczne aż po tanie hotele Bed & Breakfast - w stolicy Irlandii każdy turysta znajdzie opcje noclegową odpowiadającą swojemu budżetowi.


Także okolica Dublina wabi rzeszę turystów atrakcjami takimi jak kąpiele morskie, zwiedzanie zamku Malahide, podróże do gregoriańskiej rezydencji Powerscourt Gardens, wędrówki po zielonych górach Wicklow Mountains, wiekowe grobowce i monumenty na wzgórzu  Hill of Tara, morskie kąpiele w Bray, ruiny klasztorów w Mellifont Abbey i Glendalough, sielankowa osada rybacka Howth, krzyże z piaskowca z IX wieku w Monasterboice, słynny pagórek Hill of Slane (gdzie św. Patryk w 433 roku zapalił znicz paschalny, dając tym samym początek chrześcijaństwu w Irlandii), czy też stanowiska archeologiczne w Knowth i Newgrange - to zdecydowanie zbyt dużo na weekendową podróż.

Witamy w Irlandii i Dublinie – pokochacie to miejsce!

Lotniska w Dublinie:

Szczegółowe informacje

Stolica: Dublin
Ludność: 4 203 200
Waluta: 1 euro=100 centów (EUR, €)
Kod iso: IE
Powierzchnia: 70 273 km²
Powierzchnia lądu: 68 883 km²
Powierzchnia wody: 1 390 km²

Mapa

map

Linie lotnicze wykonujące loty do Dublina

 • fr
 • lh
 • w6
 • ba
 • af
 • kl
 • sk
 • ok
 • 4u
 • ei
 • lo
 • re
 • ob
 • wx
 • be
 • bd

Zaplanuj całą podróż z CPO

Interesują Cię najtańsze loty do do?

Bilety lotnicze do do Irlandii

Planujesz podróż? Sprawdź najpopularniejsze oferty

POPULARNE POŁĄCZENIA LOTNICZE