Amman

Dowiedz się więcej o celu swojej podróży

Amman (Jordania)


Fascynująca metropolia pomiędzy pustynią, a żyzną Doliną Jordanu


Gdy myśli się o Jordanii, zwykle najpierw przychodzi na myśl stare nabatejskie skalne miasto Petra. Jednak stolicą Haszemickiego Królestwa Jordanii jest nowoczesna metropolia, centrum finansowe Amman, mający ponad 2 miliony mieszkańców. Jego dzieje sięgają czasów biblijnych, miasto było znane jako Rabbat-Ammon, później król Ptolemeusz nadał mu nazwę Filadelfa. Wtedy miasto zbudowane było tak jak Rzym- na 7 wzgórzach (Jebel), dziś rozciąga się nad 19 wzgórzami. Amman to fascynujące miasto, pełne kontrastów, perfekcyjne połączenie tradycji i nowoczesności, z jednej strony graniczy z pustynią, z drugiej z żyzną Doliną Jordanu. Ze względu na budowane z jasnego kamienia domy, Amman często nazywany jest białym miastem, poza tym wiele tu historycznych miejsc. Wykopaliska ujawniły pozostałości z epoki neolitu, czasów hellenistycznych, późno-rzymskich oraz arabsko-islamskich. Na Wzgórzu Cytadeli znajduje się Świątynia Herkulesa, Pałac Umajjadów i bizantyjski kościół- ze wspaniałym widokiem na cały Amman. U stóp Cytadeli znajduje się wbudowany w kamienne podłoże Rzymski Teatr z 6000 miejsc. To jeden z najlepiej zachowanych antycznych zabytków, do dziś jest miejscem różnych przedstawień i imprez kulturalnych.


Historię miasta można zgłębiać w Muzeum Archeologicznym (Jordan Archaeological Museum), Muzeum Folkloru (The Folklore Museum) i w Muzeum Tradycji Ludowych (Jordanian Museum of Popular Traditions). Całkiem inaczej prezentuje się gospodarczo-biznesowe centrum Ammanu, z najnowocześniejszymi biurowcami, luksusowymi hotelami, eleganckimi restauracjami, galeriami sztuki i butikami, wszystko to graniczy ze sklepami z artystycznym rzemiosłem i tradycyjnymi kawiarniami. Samo centrum miasta jest znacznie starsze, przetkane małymi sklepikami, z orientalną atmosferą suków w pobliżu meczetu Hussein, gdzie można znaleźć wszystko, od artykułów gospodarstwa domowego po biżuterię. Z powodu dobrobytu i komfortu, jaki zapewnia umiarkowany klimat Ammanu, prawie połowa obywateli Jordanii mieszka w samym mieście bądź w jego pobliżu.


Nowoczesna Jordania została utworzona przez króla Abdullaha I po pierwszej wojnie światowej i do roku 1999 znajdowała się pod rządami jego wnuka, króla Husajna. Obecnie na tronie zasiada syn króla Husajna, król Abdullah II – jego rządy cechuje stabilizacja, pokój i wzrost gospodarczy w państwie, gdzie obywatele muzułmanie i chrześcijanie (ok. 10%) żyją przyjaźnie w swoim sąsiedztwie. 


Gdyby ktoś chciał bliżej poznać bogatą tradycję i kulturę całego Królestwa Jordanii, powinien rozpocząć swoją podróż w Ammanie. Na prowadzącej na południe King's Highway, drodze istniejącej od 5000 lat, napotyka się miasto zwane miastem mozaiki - Madaba. Umajjadzkie i bizantyjskie mozaiki z V-VII wieku znajdują się w kościołach i prywatnych domach, są ich setki, oczywiście można je też znaleźć w Muzeum Archeologicznym. Dalej droga prowadzi do najbardziej znanej atrakcji turystycznej w Jordanii- do miasta Petra, o historii sięgającej 2 000 lat wstecz, dziedzictwa Nabatejczyków, wpisanego na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Szczególnie interesujące jest położenie miasta, w wąskim pustynnym wąwozie (Siq), którego ściany mają 200 metrów wysokości. Na końcu pieszej wędrówki dochodzi się do przytłaczającego skarbca, który obok niezliczonych świątyń, arkad, ulic z kolumnadami, grobowców, term i tajemniczych rysunków naskalnych czyni z antycznego miasta Petra przyciągającą turystów atrakcję. 


Na liście ulubionych celów podróży w Jordanii kolejny jest Jerash, ma 6500 lat i jest świadectwem, pamiątką dwóch potężnych kultur- grecko-rzymskiego świata basenu Morza Śródziemnego i tradycji arabskiego Orientu. Przez setki lat Jerash był zasypany pustynnymi piaskami, jednak dziś uchodzi za jedno z najlepiej zachowanych rzymskich miast prowincjonalnych. Warto zobaczyć miasto portowe nad Morzem Czerwonym- Aqaba, słynne z tutejszego szczególnego podwodnego świata z olbrzymimi rafami koralowymi i z historycznej twierdzy Mameluków.

 

Wspaniałymi przykładami wczesnej islamskiej sztuki i architektury są pustynne zamki- najbardziej znany jest Qusair Amra, wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO ze względu na jego freski i mozaiki, prócz niego też  Qasr Mushatta, Qasr al-Kharrana, Qasr at-Tuba i Qasr al-Hallabat są odrestaurowane i w wyśmienitym stanie. Jeśli kogoś interesują podania i legendy z czasów wypraw krzyżowych, nie może przegapić twierdz krzyżowców zbudowanych wzdłuż King's Highway, bogatej w ciekawe krajobrazy. Najważniejsze z twierdz to Kerak i Shobak oraz twierdza Ajioun (znana też jako Qal'at Ar-Rabad) w północnej dolinie Jordanu. Do miast Dekapolis zalicza się też Gadara (dzisiaj Umm Qais), której rzymskie ruiny znajdują się na górze, z widokiem na Dolinę Jordanu i jezioro Genazaret. Inne bogate w antyczne pozostałości miejscowości to Pella (Tabqat Fahl), Umm Al-Jimal i Umm ar-Rasas.

 

Jordania to kraj fascynującego piękna i uderzających kontrastów - od żyznego koryta Jordanu przez spokojne pustynne wąwozy, pełne blasku pustynne zamki,  upiorna dzikość natury w Wadi Rum do ośrodków kąpielowych i nurkowych nad Morzem Czerwonym.

Szczegółowe informacje

Stolica: Amman
Ludność: 6 269 285
Waluta: Dinar Jordański (JOD)
Kod iso: JO
Powierzchnia: 89 342 km²
Powierzchnia lądu: 88 802 km²
Powierzchnia wody: 540 km²

Mapa

map

Linie lotnicze wykonujące loty do Ammanu

 • af
 • os
 • ek
 • lh
 • tk
 • rj
 • cy
 • ms
 • ey
 • ku
 • qr
 • iy
 • ma
 • me

Zaplanuj całą podróż z CPO

Dzięki Centrum Podróży Online znajdziesz doskonałe dopasowanie ofert rezerwacji biletów lotniczych, hoteli i wynajmu samochodów

Interesują Cię najtańsze loty do do?

Bilety lotnicze do do Jordanii

Planujesz podróż? Sprawdź najpopularniejsze oferty

POPULARNE POŁĄCZENIA LOTNICZE