Calgary

Dowiedz się więcej o celu swojej podróży

Calgary (Kanada)


Kowboje i rozległe równiny, a w tle szczyty Rocky Mountains


U zbiegu rzek Bow River i Elbow River w kanadyjskiej prowincji Alberta leży ponadmilionowa metropolia Calgary. Drapacze chmur koncernów naftowych i przemysłu gazowego dominują skyline tego Manhattanu na prerii. Niekończące się składy towarowe linii kolejowych Canadian Pacific Railway i przecinająca Calgary autostrada Trans-Canada Highway łączą to czwarte co do wielkości w Kanadzie miasto z Vancouver na zachodzie i Toronto na wschodzie oraz z terytoriami USA.


Strome, ośnieżone szczyty, niekończące się lasy i turkusowe, połyskujące jeziora nadają okolicy pocztówkową wręcz atmosferę. Niedaleko od Calgary leżą parki narodowe Banff, Jasper i Watterton Lakes, z ciekawymi miejscami jak Maligne Lake, Moraine Lake czy Lake Louise, spektakularną trasą Icefield Parkway oraz fauną - czarnymi niedźwiedziami, jeleniami wapiti i łosiami. Gdzie tylko sięgnąć okiem- cuda natury, zapierające dech w piersiach i odprężające jednocześnie. Zanim jednak wybierzecie się Państwo wynajętym samochodem czy kampingiem w kierunku gór na zachód Kanady, powinniście po tak długim locie odpocząć dzień lub dwa w Calgary i obejrzeć to Boomtown.


Tam, gdzie najdalsze pasma Rocky Mountains stykają się z kompletnie płaską prerią, wystrzelają nagle w lazurowe niebo mieniące się pomarańczowo w słonecznym blasku szklane pałace banków i koncernów energetycznych. Książęta naftowi w kapeluszach stetson i baronowie hodowli bydła w dżinsach od projektantów, bladzi specjaliści od komputerów i ogorzali ranczerzy, turyści z plecakami w krótkich spodenkach i uliczni muzycy na ulicy Stephan Avenue Mall tworzą wizerunek miasta.


Calgary to pulsujące gospodarcze i kulturalne centrum prowincji Alberta i jednocześnie niedające się nie lubić miasto hodowców bydła w Old West. Kładki rozpięte na wysokości od 4,5 do 6 metrów nad ulicą łączą jako Plus 15 Skywalks biurowce, centra handlowe i prawdziwy raj tropikalnej roślinności Devonian Gardens, na długości 4,5 km w Downtown. Historię Zachodu poznać można w Glenbow Museum, hokej na lodzie zobaczyć w Saddle Dome, panoramę miasta zobaczyć z  wysokiej na 192 m. Calgary Tower, zrelaksować się podczas zakupów nad zielonymi brzegami Bow River  na Eau Claire Market.


Olympia Plaza i Canada Olympic Park przypominają o zimowej olimpiadzie z 1988 r., w lipcu odbywają się zawody  Bull Riding (ujeżdżanie byków) i wyścigi zaprzęgów Chuckwagon na Calgary Stampede, najsłynniejszym na świecie rodeo. Wieje tu też niesławny suchy wiatr Chinook, powodujący skokowe zmiany temperatury sięgające 25ºC.


Buchające parą pociągi parowe i drewniany fort Hudson's Bay Company w muzeum pod gołym niebem-skansenie Heritage Park, wycieczka na wschód do Badlands w Drumheller, terenie indiańskiego plemienia Czarne Stopy i znalezisk z epoki dinozaurów. Jeśli ktoś chce wrócić do zielonej natury, powinien pojechać Highway No. 1 West przez Kananaskis Country i Bow Valley do Banff i Lake Louise, znanych ośrodków sportów zimowych i ferii w Canadian Rockies.


Spływ tratwami na Kananaskis River, wyprawy turystyczne, urlop w siodle na ranczu, pływanie w kanu, obserwowanie niedźwiedzi czy wyprawa do leżącego 300 km. na północ Edmonton- w samym Calgary i jego okolicy - na pewno nie będą się Państwo nudzić. Calgary, przykład symbiozy urbanistycznego boom'u i tradycyjnej, westernowej atmosfery to idealne miejsce na rozpoczęcie wyprawy przez zachód Kanady, Rocky Mountains – samochodem bądź wozem kampingowym. 

Lotniska w Calgary:

Szczegółowe informacje

Stolica: Ottawa
Ludność: 33 487 208
Waluta: 1 Dolar Kanadyjski=100 centów (CAD, $)
Kod iso: CA
Powierzchnia: 9 984 670 km²
Powierzchnia lądu: 9 093 507 km²
Powierzchnia wody: 891 163 km²

Mapa

map

Linie lotnicze wykonujące loty do Calgary

 • ac
 • af
 • aa
 • ba
 • de
 • co
 • kl
 • lh
 • 5t
 • ua
 • ws
 • 9m
 • us
 • ts
 • 4n
 • qx

Zaplanuj całą podróż z CPO

Dzięki Centrum Podróży Online znajdziesz doskonałe dopasowanie ofert rezerwacji biletów lotniczych, hoteli i wynajmu samochodów

Interesują Cię najtańsze loty do do?

Bilety lotnicze do do Kanady

Planujesz podróż? Sprawdź najpopularniejsze oferty

POPULARNE POŁĄCZENIA LOTNICZE