Montreal

Dowiedz się więcej o celu swojej podróży

Montreal (Kanada)

Energia, ekspresja, fascynacja – i Savoir vivre


Liczący ponad 1,6 mln mieszkańców Montreal to drugie pod względem wielkości francuskojęzyczne miasto świata, które leży nad Rzeką Świętego Wawrzyńca. To także prawdziwy tygiel kulturowy skupiający ponad 80 grup etnicznych, które zamieszkują obszar 3,7- milionowej aglomeracji Montreal. Największe miasto prowincji Quebek zaraz obok Toronto uchodzi za najważniejsze centrum handlu, przemysłu i gospodarki we wschodniej Kanadzie. Słynący z multikulturowości Montreal może poszczycić się ponadto mianem drugiego co do wielkości ze wszystkich miast Kanady. Montreal słynie jednak przede wszystkim z gorącej atmosfery, która czyni to miasto pulsującą i otwartą na świat metropolią. Na każdym kroku wyczuwalne są tu akcenty europejskie, a moc atrakcji oprócz przeszło 400-letniego dziedzictwa architektonicznego gwarantują także bogata oferta kulturalna, handlowa i gastronomiczna oraz niezliczone szaleństwa życia nocnego. Wszystko to sprawia, iż Montreal idealnie nadaje się zarówno na cel podróży służbowej, jak i na spędzeniu tu długiego weekendu okraszonego wypadami do dziewiczych zakątków wschodniej Kanady.


Montreal jest najbardziej europejskim miastem w całej Ameryce Północnej, przy czym na pewno jest to francuska stolica Ameryki. Dzienniki oraz filmy można oglądać tu po angielsku i po francusku. Skojarzenia z Paryżem przywołują natomiast mieszczące się tu klimatyczne bary bistro i kawiarenki, a smaki francuskiej kuchni to wizytówka niezliczonej ilości ekskluzywnych restauracji dających możliwość odsapnięcia od codziennego zgiełku. Niektórzy twierdzą, że Montreal jest esencją połączenia starego świata z nowym, czego dowodem są chociażby galerie sztuki, muzea, renomowane hotele przy Rue Sherbrooke, brodaci intelektualiście oraz cafe au lait (kawa z mlekiem) na Rue St. Denis, czy też skąpane w chmurach szklane konstrukcje przy brzegu rzeki Świętego Wawrzyńca. Starówka miejska Vieux-Montreal jest historycznym zalążkiem tej multikulturowej metropolii. W tej części miasta znajdziecie takie budowle jak chociażby neogotycka Bazylika Notre-Dame na placu Place d’Armes oraz przypominający rzymski panteon budynek banku Bank of Montreal na ulicy Rue St. Jacques. Morze kwiatów i odgłos końskich kopyt uderzających o asfalt w Vieux-Port, starym porcie obleganym przez karoce przewożące turystów.


Spacerując po śródmieściu poczujecie się jak w wąwozie, którego oba zbocza zdominowały gigantyczne konstrukcje ze szkła i stali. Ważnym punktem na mapie turystycznej Montrealu jest także podziemne miasto Ville Souterraine, gdzie na turystów czeka m.in. ponad 2000 sklepów, 200 restauracji, a także banki, teatry, hotele i kina. Ten klimatyzowany labirynt cieszy się szczególną popularnością w okresie od listopada do kwietnia, kiedy na powierzchni w najlepsze trwa prawdziwie biała zima z dużą ilością śniegu oraz minusowymi temperaturami. Opuszczając podziemia koniecznie zafundujcie sobie spacer po wzgórzu Mont Royal, skąd rozciąga się wspaniały widok na miasto, które nocą zamienia się w prawdziwe morze świateł.


Montreal jest przede wszystkim franko-kanadyjską metropolią kulturalną, w której na każdym kroku poczujecie się jak w miejscach znanych z idyllicznych prospektów reklamowych. Mówiąc o Montrealu nie sposób nie wspomnieć o syropie klonowym, słonecznym i bezchmurnym lecie oraz jesieni mieniącej się wszystkimi odcieniami złota. W Montrealu będziecie mogli także spotkać się ze sztuką przez duże S, czego gwarancją jest pokaźna liczba miejskich muzeów (ok. 30!), wśród których znajdziecie m.in. najstarsze kanadyjskie muzeum sztuki, Muzeum Sztuk Pięknych  (Musée des beaux-arts). Wszyscy wrażliwi na piękno artystyczne nie przejdą obojętnie także obok pokaźnych zbiorów Muzeum Sztuki Współczesnej (Musée d'art contemporain). Fanów architektury odsyła się natomiast do Centre Canadien d'architecture (Kanadyjskiego Centrum Architektury). Mekką wielbicieli historii odwiedzających Montreal są z kolei: archeologiczno-historyczne muzeum Pointe-à-Callière oraz prezentujące dzieje miasta muzeum Marguerite-Bourgeoys i dzieje kraju muzeum McCord.


Montreal to niemal same superlatywy: miejsce dla ponad 10.000 wiernych daje największy kopulasty kościół świata, L'Oratoire Saint-Joseph, ponad 20 000 gatunków roślin w uchodzącym za najlepszy ogród botaniczny świata Jardin botanique de Montréal, czy też Biodome de Montreal, gdzie można dowiedzieć się więcej na temat ekosystemu rzeki Świętego Wawrzyńca. Podczas zwiedzania miasta warto wstąpić również do kasyna, Casino de Montréal, a odwiedzając Montreal latem po prostu trzeba wziąć udział w spektakularnych festiwalach komedii, Juste pour Rire oraz jazzu, Internationale Jazzfestival.


Planując zakupy powinniście zapamiętać takie nazwy jak ulica Rue Ste-Catherine, a także bulwary St. Laurent i St. Denis, gdzie mieszczą się centra handlowe Centre Eaton i Complexe Desjardins. Do późnych godzin nocnych otwarte są także tzw. Dépanneurs czyli małe sklepiki ze wszystkimi niezbędnymi produktami. Secondhandy, antykwariaty, sklepy muzyczne oraz butiki znajdziecie w dzielnicy Plateau (wokół stacji metra Mont Royal). Kuchnia chińska w dzielnicy Chinatown (Rue de la Gauchetière), główna siedziba słynnej grupy aktorskiej Cirque du Soleil (Cyrk Słońca) na 2nd Avenue, a do tego imponująca scena teatralna oraz szaleństwa nocnej zabawy w niezliczonych dyskotekach oraz modnych klubach, które zapierają dech w piersiach nawet tych najwybredniejszych imprezowiczów.


Niezapomnianym wrażeniem będzie dla Was ponadto pobyt w centrum rozrywki La Ronde na wyspie Ile Sainte-Hélène, a jeśli nadal będziecie żądni wrażeń, to koniecznie odwieźcie park Parc Jean Drapeau na sztucznie usypanej wyspie Notre-Dame, gdzie do głównych atrakcji należy m.in. tor formuły 1, Circuit Gilles-Villeneuve. Spotkanie z łosiami oraz orłami bielikami to z kolei zachęta do odwiedzenia Laurentides, wznoszącego się na wysokości 1000 m górzystego regionu na północ od Montrealu. Idyllicznymi krajobrazami oraz wielkimi centrami handlowymi kusi z kolei sąsiednie Laval. Pobyt w Montrealu będziecie mogli urozmaicić także o podróże objazdowe busem lub wypożyczonym samochodem, przy czym główne cele turystyczne to Quebek, Ottawa, park prowincjonalny Algonquin Provincial Park, rezerwat przyrody Montbello oraz słynny wodospad Niagara- Montreal to prawdziwa brama do wschodniej Kanady.


HOTELE W MONTREALU

Na wszystkich zmęczonych całodziennymi wojażami czeka bogata baza noclegowa obejmująca opcję na każdą kieszeń: od hoteli 5-gwiazdkowych, przez liczne hotele klasy komfort oraz hotele klasy średniej, aż po tańsze hotele klasy turystycznej.


Vive la difference – Poznajcie Kanadę z jej najbardziej szarmanckiej strony.

Szczegółowe informacje

Stolica: Ottawa
Ludność: 33 487 208
Waluta: 1 Dolar Kanadyjski=100 centów (CAD, $)
Kod iso: CA
Powierzchnia: 9 984 670 km²
Powierzchnia lądu: 9 093 507 km²
Powierzchnia wody: 891 163 km²

Mapa

map

Linie lotnicze wykonujące loty do Montrealu

 • ac
 • af
 • aa
 • os
 • ba
 • de
 • co
 • ws
 • ts
 • 5g
 • c6
 • pd
 • 7f
 • ok
 • pj
 • kl
 • mp
 • fi
 • lh
 • sk
 • ua
 • us
 • az

Zaplanuj całą podróż z CPO

Dzięki Centrum Podróży Online znajdziesz doskonałe dopasowanie ofert rezerwacji biletów lotniczych, hoteli i wynajmu samochodów

Interesują Cię najtańsze loty do do?

Bilety lotnicze do do Kanady

Planujesz podróż? Sprawdź najpopularniejsze oferty

POPULARNE POŁĄCZENIA LOTNICZE