Toronto

Dowiedz się więcej o celu swojej podróży

Toronto (Kanada)

Brama na wschód Kanady

Na północno-zachodnim brzegu jeziora Ontario leży Toronto. Ta 2,5-milionowa metropolia jest największym miastem w kraju i zarazem jego gospodarczym centrum, które zalicza się do wiodących światowych ośrodków finansowych. Wraz z przedmieściami Etobicoke, Scarborough, York, East York i North York oraz okolicznymi gminami Toronto tworzy potężną ponad 8,1-milionową aglomerację - Census Metropolitan Area, tzw. Złotą Podkowę (Golden Horseshoe), którą rozciąga w kształcie półokręgu od krańca jeziora Ontario, aż do wodospadu Niagara.


Przenikają się tu najróżniejsze kultury, a przedstawiciele niezliczonych narodowości żyją w harmonijnej symbiozie. Można tu znaleźć ciąg uliczek, które wprost emanują kulturowymi cechami zamieszkujących je mieszkańców w tym m.in. Irańczyków, Polaków, Koreańczyków, Chińczyków, Greków, Włochów, Portugalczyków, Żydów, Japończyków, Tajów, Hindusów, czy też Brazylijczyków. Na każdej z tych uliczek znajdziecie niezliczone sklepiki, restauracje oraz obiekty kulturalne, które tworzą namiastkę pozostawionej ojczyzny. The World within a City – to jedno z haseł promocyjnych miasta, które podkreśla koegzystencję różnych grup etnicznych. Rozkład ulic w centrum miasta przypomina szachownicę, najważniejszą z nich wszystkich jest Younge Street oraz sąsiednia Bloor Street, które tworzą śródmieście miasta zdominowane przez futurystyczne drapacze chmur. Najwyższe z tych kolosów to wznoszący się na 298 metrów wieżowiec First Canadian Place oraz wizytówka miasta 553-metrowa wieża telewizyjna, CN Tower. Przyjeżdżając do Toronto uwiedzie Was wielkomiejski styl życia z otwartymi niemal przez całą dobę centrami handlowymi, a także bogate życie kulturalne oraz piękno przyrody (olbrzymie tafle jeziora otoczone rozległymi lasami).


WYNAJEM SAMOCHODÓW W TORONTO

Wszystko to czyni Toronto popularnym celem turystycznym, który idealnie nadaje się zarówno na podróż służbową, jak i na pełen wrażeń urlop urozmaicony wypadami na wschód Kanady. Chcąc poznać okolicę miasta najlepiej skorzystać z oferty wypożyczenia samochodu lub przyczepy kempingowej, dzięki czemu można na własną rękę podziwiać dziewicze piękno parków narodowych, a także zwiedzić modne metropolie Montreal, Quebek i Ottawę. Obowiązkowymi punktami na mapie turystycznej Toronto i okolic jest ponadto Halifax oraz cud natury, wodospad Niagara.


Indiańska nazwa miasta oznacza „miejsce spotkań”. Najwięcej ludzi trafia na siebie w centrum, spotykając się w pośpiechu w cieniu oszklonych wieżowców oraz olbrzymiej wieży CN-Tower. Okolice centrum to także gwarancja zetknięcia się z międzynarodową kulturą, ponieważ dookoła roi się od etnicznych dzielnic. Decydując się na spacer w tym rejonie, będziecie mogli zarówno rozsmakować się lekkimi przekąskami dim sum w trzeciej co do wielkości dzielnicy chińskiej w całej Ameryce Północnej, jak i zafundować sobie orzeźwienie w upalne dni w postaci loda, który nigdzie nie smakuje tak dobrze jak w małej Italii. Przemierzając okolice centrum, co kilka kroków poczujecie się jakbyście wkraczali do innego świata. Klimat Grecji poczujecie najmocniej w tawernach przy Danforth. Podążając dalej traficie m.in. na tętniące życiem portugalskie targowisko, a także do wypełnionych gorącymi rytmami calypso karaibskich klubów muzycznych oraz głośnych irlandzkich pubów, gdzie leje się najlepsze piwo pod słońcem. W obliczu tak olbrzymiej mieszanki kulturowej oraz wynikających z tego atrakcji dziwi fakt, iż przed 50 laty Toronto nazywano grzecznym miastem.


Serce miasta bije na Nathan Phillips Square, gdzie oprócz starego oraz nowego ratusza zaczyna się także wielka aleja handlowa, Eaton Centre, prawdziwy raj dla fanów mody. Główną arterią miejską i jednocześnie najważniejszą ulicą handlową jest natomiast Yonge Street, która ciągnie się na aż 1800 km w kierunku północnym będący tym samym najdłuższą ulicą Ameryki Północnej. Pod śródmieściem przebiega z kolei 27-kilometrowa sieć podziemnych ulic PATH, w której skład wchodzi ponad 1200 sklepów, kompleksy biurowe i urzędy czyniąc tym samym PATH największym podziemnym miastem świata. Jego oś północno/południowa się od hotelu Royal York i Union Station, aż po Queen Street West. Sieć tuneli PATH jest bezpośrednio połączona placem Brookfield Place, gdzie znajdują się dwie wieże TC Canada Trust Tower (261 metrów) i Bay Wellington Tower (207 metrów).  Pozostałe 6 drapaczy chmur (m.in. IBM Tower i Toronto Dominion Bank Tower) tworzy kompleks handlowo-kulturalny Toronto Dominion Center.


Oprócz nowoczesnego Toronto są też stare dzielnice z dużą ilością wdzięku. Ruchliwe uliczki z małymi sklepami, sklepy z pamiątkami, i restauracje chińskie obrazują Chinatown, które znajduje się pomiędzy Dundas West Street i Spadina Avenue. Obowiązkowym punktem na turystycznej mapie miasta jest ponadto dzielnica i targ Kensington Market leżący naw schód od Chinatown, na którym można znaleźć niemal wszystko od wielokulturowej oferty odzieżowej, aż po żywność. Produkty żywnościowe z niemal każdego zakątka globu można kupić także w halach targowych na targu St. Lawrence Market (skrzyżowanie Front Street/ Jarvis Street). Coś dla siebie znajdą tu też wielbiciele tanich zakupów, którzy tłumnie ściągają do położonego na położonego na północ od Toronto outletu, Vaughan Mills, który sąsiaduje z olbrzymim parkiem rozrywki, Canada's Wonderland wabiącym turystów min. licznymi kolejkami górskimi. Zakupoholików oprócz licznych sklepów wzdłuż Yonge Street przyciąga także centrum handlowe Yordale Mall na północy. Niezliczone knajpki, letnie ogródki piwne, kawiarenki uliczne, restauracje, kluby, bary, kina, musicale i teatry znajdziecie natomiast między ulicami Spadina Avenue, King Street West i Queen Street West- tam zawsze się coś dzieje. Imprezowicze spotykają się w dzielnicy Ossington między Queen Street West i Dundas Street West.


Innym miejscem w topografii Toronto, które równie mocno tętni życiem jak centrum, jest położona nad jeziorem Ontario dzielnica Harbourfront, gdzie przez cały dzień galerie, kawiarenki, zielone parki oraz port jachtowy ściągają masę turystów oraz miejscowych pragnących chwili relaksu. Jeżeli najdzie Was ochota, to będziecie mogli wybrać się na rejs parostatkiem lub łodzią w kierunku Harbour Cruise. Promem można też z południowego krańca Yonge Street dopłynąć na wyspy, Toronto Islands (Hanlan's Point, Centre Island und Ward's Island), które są miejscem wypoczynku niezliczonej rzeszy turystów zachwycających się nieopisanym widokiem na drapacze chmur.


Przy deszczowej pogodzie warto wybrać się do muzeum Royal Ontario, największego muzeum w całym kraju z ekspozycjami na temat: pierwszych mieszkańców, nauk przyrodniczych, archeologii, a także historii kultury i sztuki. Do rangi niemalże instytucji wyrasta także hokejowa hala sławy, Hockey Hall of Fame, która ukazuje cały przekrój tego narodowego sportu. Na uwagę zasługują również muzeum butów Bata Shoe Museum i położone 11 km na północ od śródmieścia muzeum nauki, Ontario Science Museum, które swoimi naukowymi eksperymentami rokrocznie ściąga ponad 1,5 mln gości. Szukając kultury należy pamiętać o takich miejscach jak galeria sztuki Art Gallery of Ontario (AGO) i Roy Thomson Hall, gdzie cyklicznie odbywają się koncerty, sztuki teatralne, baletowe oraz operetki.

 

Toronto jest bardzo czystym i bezpiecznym miastem o bardzo wysokiej jakości życia codziennego oraz twórczego życia kulturalnego. Z ponad 140 zespołami teatralnymi oraz tanecznymi Toronto jest obok Nowego Jorku i Londynu trzecim co do wielkości teatralnym ośrodkiem świata anglojęzycznego, dlatego wizyta w teatrze należy tu niemal do obowiązku! Nieważne czy musicale, komedie, dzieła klasyczne, czy też koncerty orkiestry symfonicznej lub zespołów jazzowych- bez problemu zafundujecie tu sobie niebanalną pożywkę dla ducha.


Toronto to raj dla miłośników zakupów: Eaton Centre z ponad 320 sklepami i restauracjami jest drugim co do wielkości centrum handlowym Kanady. Eleganckie butki czekają na Was na Bloor Street w dzielnicy Yorkville, rzemiosło artystyczne to domena Queen’s Quay Terminal, a w razie niepogody na pogoń za okazją można wybrać się do sklepów w podziemiach miasta. Nie do przeoczenia jest także reklama najbardziej oryginalnego sklepu w mieście: Honest Ed’s – 22 000 żarówek, zabawne szyldy reklamowe i ponad milion klientów rocznie gwarantuje niezapomniane przeżycie. Toronto to także Eldorado dla moli książkowych: niezliczone księgarnie i antykwariaty sprawiają, że czas mija niezauważalnie.


HOTELE W TORONTO

Zmęczeni całodzienną porcją wrażeń bez problemu znajdziecie nocleg. Oferta noclegowa miasta jest bowiem bardzo bogata i zawiera opcję na każdą kieszeń: od tradycyjnych hoteli (jak Fairmont Royal York Hotel), przez hotele 4- i 5-gwiazdkowe (np. Sheraton Centre Hotel & Towers, Seasons Toronto, Hyatt Regency) i hotele klasy komfort (np. Delta Chelsea Hotel), aż po hotele butikowe (np. Soho) oraz liczne hotele klasy średniej i tanie hotele klasy turystycznej.


Idealnym urozmaiceniem urlopu w wielkiej metropolii Toronto będzie pobyt w obfitującym w lasy i jeziora Parku Algonquin. Wszechobecny spokój, piesze wędrówki oraz pływanie kajakiem w samym środku dziewiczej natury – to wszystko czeka na Was z kolei w okolicy Muskoka i Hunstville. Tylko godzina jazdy samochodem dzieli miasto od najsłynniejszego wodospadu świata, Niagara, który znajdziecie na południowym brzegu jeziora Ontario. Podczas pobytu w Toronto wato również wybrać się nad zatokę Jeziora Huron, na skarpę Niagary, a także do Parku Narodowego Bruce Peninsula, gdzie na każdym kroku zachwyci Was piękno plaż, dzikich wzgórz oraz krystalicznie czystej wody.


Urlop w Toronto i Ontario to przyjemność, której po prostu nie da się opisać! I pamiętajcie, że nie możecie wrócić do domu nim nie spróbujecie przepysznych naleśników z syropem klonowym!

Szczegółowe informacje

Stolica: Ottawa
Ludność: 33 487 208
Waluta: 1 Dolar Kanadyjski=100 centów (CAD, $)
Kod iso: CA
Powierzchnia: 9 984 670 km²
Powierzchnia lądu: 9 093 507 km²
Powierzchnia wody: 891 163 km²

Mapa

map

Linie lotnicze wykonujące loty do Toronto

 • ac
 • lh
 • af
 • co
 • ua
 • us
 • ba
 • lo
 • rp
 • ts
 • mn
 • ok
 • 9e
 • rw
 • ws
 • c6
 • ev
 • as
 • aa
 • dl

Zaplanuj całą podróż z CPO

Dzięki Centrum Podróży Online znajdziesz doskonałe dopasowanie ofert rezerwacji biletów lotniczych, hoteli i wynajmu samochodów

Interesują Cię najtańsze loty do do?

Bilety lotnicze do do Kanady

Planujesz podróż? Sprawdź najpopularniejsze oferty

POPULARNE POŁĄCZENIA LOTNICZE