Whitehorse

Dowiedz się więcej o celu swojej podróży

Whitehorse (Kanada)

North of sixty


W północno-zachodniej części Kanady leży Terytorium Jukon, które graniczy z Terytoriami Północno-Zachodnimi od wschodu, z Kolumbią Brytyjską na południu i Alaską na zachodzie. Na łącznej powierzchni 483 450 km2 (dla porównania terytorium Polski to 322 575 km2) żyje tu zaledwie 31 000 osób, z czego 6000 to Indianie. Często jedzie się tu zatem godzinami podziwiając po drodze spektakularne krajobrazy, nie napotkawszy jednak żadnego skupiska ludności, a nawet żadnej stacji benzynowej. Po obu stronach nielicznych autostrad rozciągają się natomiast lasy oraz tundra, a bezimienne łańcuchy górskie czekają na wędrowców oraz kajakarzy, którzy mogliby zachwycić się dziewiczym pięknem tutejszej przyrody. W Dawson Creek zaczyna się legendarna trasa Alaska Highway wybudowana w rekordowym czasie w 1942 roku, która liczy aż 1500 mil i prowadzi na samą północ Alaski.


Na  południe od jeziora Atlin Lake swój bieg jako mały odpływ lodowca Llewellyn rozpoczyna rzeka Yukon River, która ciągnie się na odcinku 3185 km po czym wpada do jeziora Bering przepływając po drodze przez Terytorium Jukon oraz Alaskę. Rzeka Yukon River jest prawdziwą autostradą dla tysięcy łososi, które po osiągnięciu dorosłości opuszczają wody morskie i udają się  do niezliczonych rzek i stawów, gdzie zaczęło się ich życie.  Chinook, Coho, Sockeye, Chum i Pink nad pieniące się górskie potoki ściągają nie tylko wędkarzy, ale także niedźwiedzie Grizzly szukające tu pożywienia przed zimą. Bogactwo świata zwierząt jest magnesem przyciągającym na terytorium Jukon miłośników przyrody, poszukiwaczy przygód oraz fotografów. Gdzie okiem nie sięgnąć, tam renifery, łosie, bobry, kojoty, orły bernikle kanadyjskie, zwierzyna płowa, żmije, wilki i niezliczone gatunki ptaków – już dziś przygotujcie się na bliskie spotkanie z naturą w jej najczystszej formie. Nieopisane wrażenie zrobi na Was bujna roślinność tych terenów obfitująca w niebieskie łubiny, żółte pięciorniki, występujące tu rośliny Bear Root oraz gatunek trawy ozdobnej Foxtail Grass, miliony borówek brusznic i czarnych jagód, a także kołysane na wietrze maki. Mieszczące się tu parki narodowe jak Kluane National Park, czy też Tombstone National Park po przez piękno dziewiczych krajobrazów definiują na nowo pojęcie wolności.


W roku 1896 nad rzeką Klondike River rozpoczęła się gorączka złota, w skutek czego położone zaledwie 150 mil od koła podbiegunowego Dawson City szybko stało się Paryżem Północy. Sale bankietowe, bary, kościoły, szpitale, teatry, stare chaty, salony i kasyna – wszystko częściowo utrzymane w pierwotnym stanie - przez co te tereny stają się atrakcyjnym celem podróży objazdowych po okolicy Jukon. Bonanza Creek, Discovery Claim, Claim 33 – to z kolei historyczne miejsca epoki poszukiwaczy złota. Z położonego nad przełęczami Chilkoot i White Pass (Biała Przełęcz) miasteczka Haines Junction promem dostaniecie się do słynnego portu na Alasce, Skagway. Las szyldów w małej miejscowości Watson Lake, gorące źródła w parku Liard River Hot Springs Provincial Park, myśliwi zastawiający pułapki oraz indiańscy rybacy w Teslin, zapierające dech w piersiach babie lato w drodze przez Dempster Highway, pola lodowcowe i masywne pasma górskie w parku narodowym Kluane National Park, monumentalne formacje skalne Five Finger Rapids w Carmacks, największa koparka wielonaczyniowa świata w płuczce złota Dredge # 4, Srebrna Przełęcz w okolicach Mayo, malownicze miasteczka Elsa i Keno City, a na sam koniec Whitehorse, stolica Terytorium Jukon, którą zamieszkuje 23 500 z 31 000 osób żyjących na terenie całego terytorium. Sama stolica swoją nazwę otrzymała od katarakt rzeki Yukon River, White Horse Rapids, której grzebienie przed wybudowaniem na niej elektrowni wodnej przypominały grzywę białego konia. Cieszące się od 1953 roku mianem stolicy, Whithorse ma turystom naprawdę wiele do zaoferowania od wzniesionego w roku 1900 kościoła Old Log Church, przypominające o czasach pionierskich w historii miasta muzeum MacBride Museum, czy też pięknie odrestaurowany parostatek S.S.Klondike na mieliźnie rzeki Jukon nieopodal mostu Robert-Campbell-Bridge.


HOTELE W WHITEHORSE

Wybierając się w te strony koniecznie weźcie pod uwagę fakt, iż możecie napotkać trudności ze znalezieniem noclegu. Nieco łatwiej będzie Wam w większych miejscowościach jak Haines Junction, Dawson City, czy też Whitehorse, gdzie na przyjezdnych czekają zadbane hotele klasy średniej oraz motele i prywatne posiadłości, w tym także drewniane chaty, w których poczujecie się jak bohaterowie piosenek country.


WYNAJEM SAMOCHODÓW W WHITEHORSE

Ze względu na dużą odległość dzielącą największe ośrodki miejskie Terytorium Jukon zaleca się skorzystanie z oferty wypożyczenia pojazdu, co stanowi jedyną alternatywę dla zorganizowanych podróży objazdowych po tych stronach Kanady. Z opcji wynajęcia domu na kółkach korzysta największa liczba turystów, którzy mogą w ten sposób na własną rękę przeczesywać północną Kanadę. Obojętnie, czy zdecydujecie się na podróż motorem, pick-upem, vanem, czy też jeepem – każdy sposób jest dobry, aby z bliska poznać piękno tutejszej przyrody.


Większość pół campingowych zachwyca pięknem krajobrazu, a dzięki miejscu specjalnie wydzielonemu na ogniska, będziecie mogli wieczorami w przyjaznej atmosferze zintegrować się z innymi poszukiwaczami przygód. Tych jest tu co niemiara, ponieważ wabią ich liczne atrakcje: spływy kajakowe, trasy trekkingowe, zorganizowane przejażdżki konne, wędkowanie oraz obserwowanie niedźwiedzi. Do największych atrakcji zimą należą z kolei przejażdżki skuterami śnieżnymi oraz psimi zaprzęgami.


Z Vancouver każdego dnia jest kilka lotów do Whitehorse. Istnieją też regularne loty z Juneau, Anchorage oraz loty z Fairbanks (Alaska) i Yellowknife (Terytoria Północno-Zachodnie). W sezonie letnim linie lotnicze Condor odbywają loty dwa razy w tygodniu do Erik Nielsen Airport w Whitehorse.


W Jukon natura jest silniejsza od cywilizacji. Whitehorse będzie dla Was jedynie przystankiem w dalszej, emocjonującej podróży po magicznym Jukon, która już na zawsze pozostanie w Waszej pamięci. 

Lotniska w Whitehorse:

Szczegółowe informacje

Stolica: Ottawa
Ludność: 33 487 208
Waluta: 1 Dolar Kanadyjski=100 centów (CAD, $)
Kod iso: CA
Powierzchnia: 9 984 670 km²
Powierzchnia lądu: 9 093 507 km²
Powierzchnia wody: 891 163 km²

Mapa

map

Linie lotnicze wykonujące loty do Whitehorse

  • de
  • ac
  • 7f
  • 4n

Zaplanuj całą podróż z CPO

Dzięki Centrum Podróży Online znajdziesz doskonałe dopasowanie ofert rezerwacji biletów lotniczych, hoteli i wynajmu samochodów

Interesują Cię najtańsze loty do do?

Bilety lotnicze do do Kanady

Planujesz podróż? Sprawdź najpopularniejsze oferty

POPULARNE POŁĄCZENIA LOTNICZE