Nairobi

Dowiedz się więcej o celu swojej podróży

Nairobi (Kenia)

Kosmopolityczne połączenie buszu i stepu

Na południu Kenii, nad rzeką Athi, leży stolica kraju, liczące 3 miliony mieszkańców, Nairobi. W języku Maa Nairobi nosi nazwę Engare Nyarobie, co w wolnym tłumaczeniu oznacza zimna rzeka. Ze względu na wysokie położenie (ok. 1650 m nad morzem) panuje tu łagodny i przyjemny klimat ze średnią temperaturą roczną wynoszącą jedynie 19 stopni Celsjusza. Nairobi powstało w roku, 1890 jako brytyjski obóz dla pracowników kolei. W latach 1899-1905 było ono stolicą prowincji protektoratu Wschodniej Afryki, który od 1920 do 1963 roku nosił nazwę Kolonii Kenii. Od czasu uzyskania niepodległości przez Kenię w roku 1963 aż po dziś dzień Nairobi pełni ważną funkcję gospodarczą w skali całego kraju i jest jednym z czterech miast świata (obok Nowego Jorku, Genewy i Wiednia), w których swoją siedzibę ma Organizacja Narodów Zjednoczonych, a także inne międzynarodowe organizacje (jak np. FAO, UNHCR, UNEP, HABITAT itd.). Z powodu wpływów brytyjskiego kolonializmu jeszcze dziś mówi się tu w języku angielskim oraz języku suahili.


W Nairobi warto odwiedzić takie miejsca jak Muzeum Narodowe dysponujące bogatymi zbiorami eksponatów z wczesnej historii Afryki, Muzeum Kolei, Teatr Narodowy, budynek parlamentu, bibliotekę narodową oraz Park Narodowy, który leży zaledwie 8 km od centrum. Na powierzchni 120 km2 stepu żyją tu jednorożce, antylopy, zebry oraz gnu. Niewątpliwie opłaca się także zobaczyć żyrafie centrum Langata Giraffe Center w dzielnicy Langata, gdzie te wspaniałe zwierzęta cieszą się dziewiczym terenem lasów. W dzielnicy Karen będziecie mogli odwiedzić dom (obecnie muzeum) duńskiej pisarki Karen Blixen, której książka Out of Africa doczekała się światowej sławy ekranizacji pt. Pożegnanie z Afryką. Wszyscy fani kolei na pewno skorzystają z okazji i wybiorą się w podróż odrestaurowaną kolejką parową z Nairobi do Naivasha.


Oprócz nowoczesnego centrum, gdzie mieszczą się m.in. 3 uniwersytety, liczne biurowce, a także siedziby międzynarodowych przedsiębiorstw Nairobi ma także inną, mniej reprezentatywną twarz. Ok. 60% ludności miasta żyje w ok. 200 slumsach, przy czym ponad milion ludzi wegetuje w największym slumsie Afryki, Kiberii.


Nairobi to idealny punkt wypadowy na safari w Masai Mara oraz na wycieczki do Parku Amboseli, nad jezioro Turkana, na plantacje herbaty w Kerrichos oraz w pełne atrakcji góry Mount Kenya i nad jezioro Wiktorii.

Szczegółowe informacje

Stolica: Nairobi
Ludność: 37 953 840
Waluta: Szyling Kenijski (KES)
Kod iso: KE
Powierzchnia: 580 367 km²
Powierzchnia lądu: 569 140 km²
Powierzchnia wody: 11 227 km²

Mapa

map

Linie lotnicze wykonujące loty do Nairobi

  • kl
  • ek
  • sk
  • ba
  • af
  • qr
  • kq
  • ms
  • et
  • vs

Zaplanuj całą podróż z CPO

Dzięki Centrum Podróży Online znajdziesz doskonałe dopasowanie ofert rezerwacji biletów lotniczych, hoteli i wynajmu samochodów

Interesują Cię najtańsze loty do do?

Bilety lotnicze do do Kenii

Planujesz podróż? Sprawdź najpopularniejsze oferty

POPULARNE POŁĄCZENIA LOTNICZE