Wilno

Dowiedz się więcej o celu swojej podróży

Wilno (Litwa)

Perła Baroku

Jeśli ktoś chciałby zwiedzić jakieś miasto czy wybrać się gdzieś na przedłużony weekend, mieć szansę na nowe spotkania, idee, myśli i inspiracje, a do tego poznać serdeczną gościnność krajów bałtyckich, warto polecić mu Wschodni Rzym. Wilno to jedyne w swoim rodzaju miasto w Europie, w którym widać połączenie różnorodnych kultur i nietkniętej natury, prócz tego są tu malownicze uliczki pieczołowicie odrestaurowanego starego miasta. Wielu mieszkańców tego miasta, zdominowanego przez włoski styl barokowy, mówi w trzech językach: litewskim, polskim i rosyjskim. Laba Diena - tak melodyjne pozdrowienie usłyszy każdy odwiedzający ten kraj bursztynu, sera i Morza Bałtyckiego.


Wilno leży u ujścia rzeki Vilnia do Neris, tylko 40 km od granicy białoruskiej, liczy 580 000 mieszkańców, zostało założone w 1316 r. przez Wielkiego Księcia Giedymina, ma bogatą w przemiany historię. Swój dzisiejszy wizerunek miasto zawdzięcza  XVI-wiecznym jezuitom, którzy nie chcieli stracić tego najbardziej wysuniętego na wschód przyczółka chrześcijaństwa. Zbudowano wspaniałe barokowe kościoły i klasztory, a w roku 1579 powstał Vilniaus Universitetas, dziś najstarszy uniwersytet w krajach bałtyckich i Europie Wschodniej. Jednocześnie Wilno, albo inaczej Wilne (jidysz), jak wciąż bywa nazywane poza oficjalnym, litewskim Vilnius, stało się najważniejszym centrum kultury żydowskiej w północnej Europie.


Zniszczone przez szwedzkie wojska w Wielkiej Wojnie Nordyckiej (1702-1707), należało od 1795 r. do 1917 r. do rosyjskiego imperium carskiego. Następnie Wilno przechodziło spod panowania polskiego do sowieckiego, znów polskiego, aż w roku 1941 wmaszerował tu niemiecki Wehrmacht, co oznaczało koniec tutejszej społeczności żydowskiej, liczącej ok. 80 000 ludzi. Również Polacy zostali stąd wysiedleni, a nowymi mieszkańcami zostali litewscy chłopi i Rosjanie. Po uzyskaniu niepodległości od Związku Radzieckiego (1990) Wilno w ekspresowym tempie wkroczyło w okres rozwoju, stało się kosmopolitycznym miastem w zachodnim stylu. Od roku 2004 Litwa należy do Unii Europejskiej oraz do NATO, a w roku 2009 miała tytuł Europejska Stolica Kultury.


Zabudowa architektoniczna Wilna, wpisana w 1994 r. na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, jest jedyna w swoim rodzaju w Europie Wschodniej- jest tu reprezentowany gotyk, renesans, barok i styl klasycystyczny. Symbolem Wilna są ruiny Zamku Giedymina z przełomu XIV i XV wieku oraz leżąca u stóp wzgórza o tej samej nazwie Katedra Św. Stanisława z lekko przekrzywioną dzwonnicą. Warto zobaczyć też gotyckie kościoły Św. Anny i Bernardynów czy dzielnicę uniwersytecką z inspirowanymi włoską architekturą wewnętrznymi dziedzińcami oraz imponującym kościołem Św. Jana. Barokowym majstersztykiem jest Kościół Św. Piotra i Pawła, z obrazem Cudownej Madonny, ważny cel pielgrzymek, szczególnie dla polskich katolików. Słynna jest też Ostra Brama i kościół narodowego świętego Św. Kazimira. Szczególna atmosfera panuje na wąskich i krętych uliczkach starego miasta, słynna jest ul. Pilies, interesujący Rynek Główny nad północnym brzegiem Neris oraz cmentarz Rasu.


Dzielnica artystyczna jedyna w swoim rodzaju - Uzupis (lit. za rzeką), położona na prawym brzegu rzeczki Vilnele, ma swoje osobne prawa, własną walutę, a nawet własne znaczki pocztowe. Fasady domów w pastelowych barwach sprawiają wrażenie małomiasteczkowości, rozmarzenia, mnóstwo tu parkowych ławek, które zachęcają do odpoczynku podczas spaceru w promieniach słońca po środkowej wyspie na rzece Vilnia, sporo zieleni wpływa na atmosferę tego trochę metropolitalnego miasta. Jeśli ktoś miałby ochotę zobaczyć panoramę całego miasta, powinien wjechać na platformę widokową na wieży telewizyjnej (326 m. wysokości). Nocne życie w jazz'owym rytmie toczy się wokół bulwaru Prospekt Giedymina, gdzie w podwórkach kryją się stare knajpy i atelier artystów. Torebki, lniana odzież, miejscowe tkaniny czy biżuterię najlepiej kupić w małych sklepach na starym mieście. Duże centra handlowe to Europa, VUP, Plaza czy Gedimino 9, miejscowa waluta zaś to lit (Litas).


Przyjemną specjalnością litewskiej stolicy jest tutejsza kawa. Niezliczone kawiarnie wprowadzają tu atmosferę północnej Italii, w każdej przyrządza się z pietyzmem perfekcyjną kawę w różnych odmianach, oferując do niej własne wypieki.

HOTELE W WILNIE

Wilno ma dla podróżujących szeroki wybór miejsc na nocleg- od 5-gwiazdkowych hoteli przez nowoczesne hotele komfortowe, hotele średniej klasy po niedrogie hotele turystyczne- paleta miejsc, gdzie możemy odpocząć po zwiedzaniu jest bardzo szeroka.


Również poza miastem jest wiele miejsc, które warto zobaczyć, np. gotycki, zbudowany z wypalanej cegły zamek na wodzie Trakai, ok. 30 km. na zachód od Wilna. W parku Grutas, w pobliżu kurortu Druskininkai znajdują się jedyne w swoim rodzaju monumentalne rzeźby z okresu sowieckiej dominacji- pomniki Stalina, Lenina i innych sowieckich „bohaterów”. Warto też wybrać się na wycieczkę do drugiego co do wielkości miasta na Litwie Kaunas. Niepowtarzalne stare miasto, kościół Św. Jerzego, ruiny twierdzy, kościół Vytautas'a, Dom Perkunasa oraz muzeum z figurami diabła. W alei Laisvés Aléja (Aleja Wolności) znaleźć można butiki, kafejki, ulicznych handlarzy i muzyków. Muzeum Sztuki znanego malarza i kompozytora M. K. Ciurlionisa oczaruje miłośników sztuk pięknych. 20 minut jazdy na północ od Wilna znajduje się Park Europejski, imponujący krajobraz parkowy z eksponowaną sztuką współczesną, o powierzchni 55 hektarów. Tu według gospodarzy znajduje się geograficzny środek Europy. Wynajętym samochodem można wybrać się w podróż, odkrywając nowe miejsca, albo pojechać do nadmorskich kurortów na urlop SPA&Wellness albo poopalać się na nadbałtyckiej plaży.


Pozwólcie Państwo porwać się w nieznane, malownicze Stare Miasto i zakupy w zaułkach barwnego Wilna zachwycą i Państwa.

Lotniska w Wilnie:

Szczegółowe informacje

Stolica: Wilno
Ludność: 3 555 179
Waluta: 1 Lit=100 centów (LTL)
Kod iso: LT
Powierzchnia: 65 300 km²
Powierzchnia lądu: 62 680 km²
Powierzchnia wody: 2 620 km²

Mapa

map

Linie lotnicze wykonujące loty do Wilna

 • bt
 • ok
 • lh
 • lo
 • ay
 • vv
 • ov
 • dy
 • os
 • v9
 • jz
 • ut

Zaplanuj całą podróż z CPO

Dzięki Centrum Podróży Online znajdziesz doskonałe dopasowanie ofert rezerwacji biletów lotniczych, hoteli i wynajmu samochodów

Interesują Cię najtańsze loty do do?

Bilety lotnicze do do Litwy

Planujesz podróż? Sprawdź najpopularniejsze oferty

POPULARNE POŁĄCZENIA LOTNICZE