Windhoek

Dowiedz się więcej o celu swojej podróży

Windhoek (Namibia)

Tygiel kultur w pustynnym kraju


Jeśli ktoś myśli, że Windhoek to tylko konieczny przystanek po przylocie, w oczekiwaniu na lot powrotny, nie powinien dać się zmylić fasadzie centrum miasta. Bez wątpienia czar Namibii leży w jej fantastycznych cudach natury, jednak nigdzie nie doświadczymy dnia codziennego i spotkania z odmienną kulturą tak intensywnie jak w Windhoek. Podczas spacerowania po kolorowych targach, posiłku w restauracji czy przy kuflu Tafel Lagel w lokalu, będziecie mieli Państwo okazję poznać atmosferę, duszę tego kraju z bliska, a serdeczność jego mieszkańców głęboko Państwa poruszy.


Spokój i natura, wspaniałe krajobrazy, pustynia i przestrzenie, fascynujący świat zwierzęcy, różnorodne możliwości spędzania czasu aktywnie na świeżym powietrzu oraz jedyne w swoim rodzaju połączenie europejskich i afrykańskich wpływów - to właśnie Namibia. Ten kraj leży na południowo-zachodnim krańcu kontynentu afrykańskiego. Graniczy na północy z Angolą, północno-wschodnim Cyplem Caprivi graniczy z Zambią, na wschodzie Pustynią Kalahari z Botswaną, a na Południu z Republiką Południowej Afryki. Wzdłuż wybrzeża Atlantyku na zachodzie rozciąga się Namib – najstarsza pustynia na świecie, z czerwonymi piaszczystymi wydmami Sossusvlei o wysokości przekraczającej 200 m. Park Narodowy Etosha na północy Namibii to jeden z największych obszarów ochrony natury w Afryce, dzięki obecności słoni, nosorożców, bawołów, lwów, leopardów, antylop, zebr i ponad 130 gatunków innych zwierząt to fantastyczne miejsce na safari.


Windhuk albo Windhoek (w języku afrikaans) ma ok. 250 000 mieszkańców i jest największym miastem kraju oraz jego stolicą. Liczne architektoniczne pozostałości z czasów niemieckiego kolonializmu (od r. 1890 do I Wojny Światowej), oszklone wieżowce i centra handlowe nadają charakter śródmieściu. Luterański Kościół Chrystusa (wybudowany w 1896r.), dawny Fort niemieckiego garnizonu ochronnego, Alte Feste, dzisiaj Muzeum Narodowe, Pałac Atramentowy – siedziba Parlamentu, Pomnik Jeźdźca i dawna Ulica Cesarska (dziś Independance Avenue - Aleja Niepodległości, od uzyskania przez Namibię niepodległości w roku 1990) umożliwiają zwiedzającym wędrówkę w przeszłość. Pod promieniście błękitnym afrykańskim niebem pięknie prezentują się inne warte odwiedzenia miejsca - Dworzec Kolejowy z muzeum TransNamib, muzeum Owela ze zbiorami historii kraju i jego mieszkańców, monumentalny budynek sądu Supreme Court (siedziba najwyższego trybunału Namibii). Romantycznie nastrajają pałace w Windhoek, które niegdyś były siedzibami zamożnych osadników niemieckich - Heinitzburg (dziś mieści się  w nim hotel), Schwerinsburg i Sanderburg, wszystkie z wieżyczkami, wykuszami i wyłożonymi drewnem salami rycerskimi.


Afrykańskie życie codzienne można zobaczyć w Katutura, dawniej miasteczku - za czasów południowoafrykańskiego reżimu apartheidu, dzisiaj to 130-tysięczne miasto, do którego ciągle napływa ludność z wiejskich terenów Namibii. Typowo afrykański klimat codzienności poczuć można na targu Soweto, gdzie handluje się wartościowymi tekstyliami. Inaczej prezentuje się bulwar spacerowy Post Mall Street, gdzie znajduje się fontanna bez wody, zbudowana ze znalezisk ze słynnego deszczu meteorytów- von Gibeon. Tu znajdą też Państwo dobrze wyposażony targ uliczny z wyrobami z drewna, wikliny i wszelkiego rodzaju prezenty. W sklepach w centrum miasta opłaca się kupić wyroby złotnicze, kamienie szlachetne, minerały i wyroby ze skóry. Tu stapia się atmosfera Afryki i Europy, przeszłości i nowoczesności, w kontrastowy, nie zawsze wolny od napięć, ale emocjonujący sposób. To ładne miasto jest malowniczo położone w kotlinie, po południowej stronie znajdują się góry Auas, na zachodzie wyżyna Khomas a na północy góry Eros.

 

HOTELE W WINDHOEK

Jeśli nocowali Państwo podczas podróży przez Namibię przede wszystkim na ranczach, gościnnych farmach, obozach, campingach czy w ośrodkach typu Bed & Breakfast, warto skorzystać z szerokiej oferty hotelowej w Windhoek. Luksusowe ośrodki hotelowe, przepiękne Country Clubs, nowoczesne hotele miejskie o kategorii 4 gwiazdek, eleganckie hotele komfortowe, zadbane hotele średniej klasy i familiarne pensjonaty są do dyspozycji gości.


Niedaleko od Windhoek rozciąga się pagórkowata sawanna porośnięta buszem - Daan Viljoen Wildparks, z trasami do pieszych wędrówek, brak tu niebezpiecznych zwierząt. Termalne kąpieliska w Gross Barmen (ok. 80 km. na północ od Windhoek), farma strusi i targi snycerskie w Okahandja, przygoda w systemie Wzgórz Arnhem (120 km. na południowy zachód od Windhoek) czy kąpiel w jeziorze Oanob obok Rehoboth to świetne pomysły na jednodniową wycieczkę. Jeśli udajecie się Państwo w drogę wypożyczonym samochodem (ruch lewostronny!), powinniście jechać raczej powoli- większość dróg to szutry i szczególnie w porze deszczowej (od stycznia do kwietnia) często wypłukane przez wodę. Jeśli ktoś planuje wybrać się na północ Namibii, powinien zarezerwować sobie pojazd terenowy.


Jeśli ktoś preferuje wyprawę w grupie, może rozważyć wycieczkę objazdową minibusem albo komfortowym autokarem. W ten sposób można zobaczyć Kalahari, Nama Karoo Wüste oraz sukulenty Karoo nie rezygnując z klimatyzacji i przewodnika. Pod jego przewodnictwem można poznać Lüderitz, opuszczone miasto Kolmanskuppe, ponad 300-metrowe wydmy w Sossusvlei, ośrodek wakacyjny Swakopmund, kamienisty las w Damaraland czy też Waterberg-Plateau-Park na wschód od Otjiwarongo. Poznajcie Państwo małomiasteczkowe, czyste Windhoek, intensywne barwy Namibii w krajobrazach pełnych skał i wydm pustyni Namib, dziką Pustynię Szkieletów, pełen zwierząt Park Narodowy Etosha i soczyście zielone oazy rzeczne w pasie Caprivi. Interesujące są też- ojczyzna plemienia Himba, niepowtarzalne Kakaoveld (kraj kakao), mający ponad 160 km długości kanion  Fish-River-Canyons czy gorące źródła termalne Ai-Ais. Wszystko to można zobaczyć w krótkim czasie z powietrza, jeśli wybierzemy się na lotnicze safari.

 

Aktywni urlopowicze, poszukiwacze przygód, indywidualiści czy miłośnicy natury- w tym kraju pustyń każdy będzie czuć się dobrze. Pozwólcie sobie Państwo na luksus przestrzeni - wybierzcie się na kolejny urlop do Namibii. 

Szczegółowe informacje

Stolica: Windhoek
Ludność: 2 089 000
Waluta: dolar namibijski (NAD)
Kod iso: NA
Powierzchnia: 824 292 km²
Powierzchnia lądu: 823 290 km²
Powierzchnia wody: 1 002 km²

Mapa

map

Linie lotnicze wykonujące loty do Windhoek

  • sw
  • sa
  • lt
  • bp
  • oh
  • dt

Zaplanuj całą podróż z CPO

Dzięki Centrum Podróży Online znajdziesz doskonałe dopasowanie ofert rezerwacji biletów lotniczych, hoteli i wynajmu samochodów

Interesują Cię najtańsze loty do do?

Bilety lotnicze do do Namibii

Planujesz podróż? Sprawdź najpopularniejsze oferty

POPULARNE POŁĄCZENIA LOTNICZE