Oslo

Dowiedz się więcej o celu swojej podróży

Oslo (Norwegia)

Tętniące życiem miasto marzeń wśród pięknej przyrody

W samym sercu Skandynawii, między zielenią wzgórz i gór Oslomarki i zimnem wód zatoki Fiord Oslo leży stolica Norwegii, liczące 560 000 mieszkańców Oslo. Od czasu gdy pod koniec lat 60 tych w okolicach wybrzeża Norwegii odkryto zasoby ropy gospodarka tego kraju przeżywa ciągły boom, a szybki rozwój wpłynął na warunki życia w całym kraju. W skutek tego Oslo stało się niezwykle bogatym miastem, a co za tym idzie także piekielnie drogim. Nikt jednak się tym nie chełpi, ponieważ Norwegowie to bardzo skromni ludzie, którzy nie eksponując swojego bogactwa cieszą się nowoczesnym życiem w wielkim mieście oraz bogactwem oferty kulturalnej, która obejmuje międzynarodowe wydarzenia muzyczne, artystyczne, naukowe oraz sportowe odbywające się na terenie miasta. Oslo stało się także atrakcyjnym celem turystycznym dla turystów z całego świata, którzy przyjeżdżają tu głównie w miesiącach letnich, gdy krótkie noce zamieniają się w festiwal radości i zabawy na ulicach miasta.

 

To jedno z najlepszych miejsc na północy Europy na spędzenie urozmaiconego urlopu oraz krótką podróż służbową.


Idealnym punktem na rozpoczęcie zwiedzania miasta jest zbudowany z czerwonych cegieł momentalny ratusz z 1950 roku, którego mury zdobią liczne płaskorzeźby. Po prawej stronie ratusza, przy samym porcie, zaczyna się dzielnica handlowo- rozrywkowa Aker Brygge, gdzie niegdyś mieściła się stocznia, a obecnie do dyspozycji turystów znajduje się ponad 60 sklepów, ok. 35 restauracji, kafejki oraz bary. Na zachodzie miasta czeka na Was park Vigeland Park, nazywany także Parkiem Frogner, który skrywa 212 fantastycznych rzeźb autorstwa Gustava Vigelanda. W najwyższym punkcie całego kompleksu góruje kamienny monolit składający się z sylwetek 121 nagich postaci.


Przysłowiowy rzut beretem dzieci Oslo od chyba najbardziej znanej skoczni narciarskiej świata – Holmenkollen, do której najłatwiej dojechać linią tramwaju nr 1 aż na przystanek Nationaltheatret (Teatr Narodowy), gdzie zaczyna się główna ulica handlowa miasta, Karl Johans gate. Spacerując wzdłuż tej centralnej dzielnicy Waszą uwagę przykują budynki rządowe (jak np. Storting), Pałac Królewski z powiewającą na dachu flagą narodową, gdy rezyduje w nim właśnie król Harald, a także znany ratusz, gzie każdego roku rozdawana jest pokojowa nagroda nobla. W tej części miasto warto odwiedzić ponadto Katedrę (Oslo Domkirke) oraz Teatr Narodowy.

 

Punktem obowiązkowym dla wszystkich fanów sztuki przyjeżdżających do Oslo jest z kolei wizyta w Narodowej Galerii, w której zbiorach znajduje się m.in. najsłynniejszy obraz świata Krzyk autorstwa Edvarda Muncha oraz w Muzeum Muncha, które przechowuje spuściznę tego wybitnego malarza. Jeszcze więcej sztuki czeka na Was w muzeum sztuki nowoczesnej Astrup Fearnley Museet for Moderne Kunst. Prawdziwym spotkaniem z historią w tym także z jej najciemniejszymi kartami będzie wizyta w Muzeum Holocaustu w Villa Grande oraz w Muzeum Oporu Norges Hjemmefrontmuseum , które mieści się w kompleksie twierdzy Akershus (Akershus slott og Festning). Historia żeglarstwa oraz dzieje powstania państwa norweskiego to główna tematyka muzeum statku polarnego Fram, Muzem Statków Wikingów, Norweskim Muzeum Żeglarstwa oraz w Muzeum Kon Tiki na półwyspie Bygdøy.


Na północnym wschodzie miasta traficie do najgorętszego punktu Oslo, dzielnicy Grünerløkka. Po lewej i prawej stronie głównych ulic Thorvald Meyers gate i Markveien klientów wabi cała masa designerskich sklepów, interesujących galerii oraz dobrych restauracji i barów. Statystycznie rzecz biorąc zagęszczenie stolików kawiarnianych jest tutaj największe w skali całego kraju. Wszystko wydaje się tutaj bardziej ekscytujące niż w dzielnicy portowej Aker Brygge. Poruszanie się po mieście nie sprawi Wam żadnych problemów. Jeśli nie zmieścicie się do jednego z tramwajów (Trikk), to na pewno do docelowego punktu dojedziecie starym metrem (T-Bane) (rada: wybierając się na kilka dni do Oslo opłaca się kupno za 50 Euro tzw. Oslo-Pass, który przez 3 dni ważności uprawnia do korzystania z publicznych środków transportu oraz darmowych wejść do wszystkich muzeów). Zakupoholicy na pewno docenią bogactwo wyboru w dzielnicy Bogstadveien (stacja metra Majorstuen) oraz centrum handlowym Oslo City na dworcu głównym, gdzie można znaleźć także modę designerską marki Moods of Norway.

Szczegółowe informacje

Stolica: Oslo
Ludność: 4 660 539
Waluta: 1 Korona Norweska=100 øre (NOK)
Kod iso: NO
Powierzchnia: 323 802 km²
Powierzchnia lądu: 304 282 km²
Powierzchnia wody: 19 520 km²

Mapa

map

Linie lotnicze wykonujące loty do Oslo

 • sk
 • lh
 • af
 • fr
 • kl
 • ba
 • ab
 • m3
 • w6
 • bt
 • dx
 • ay
 • nb
 • wf
 • dy

Zaplanuj całą podróż z CPO

Dzięki Centrum Podróży Online znajdziesz doskonałe dopasowanie ofert rezerwacji biletów lotniczych, hoteli i wynajmu samochodów

Interesują Cię najtańsze loty do do?

Bilety lotnicze do do Norwegii

Planujesz podróż? Sprawdź najpopularniejsze oferty

POPULARNE POŁĄCZENIA LOTNICZE