Muskat

Dowiedz się więcej o celu swojej podróży

Muskat (Oman)

Prawdziwy cud Orientu


Dawno, dawno temu byli Trzej Królowie, karawany szlaku kadzidła, Sindbad Żeglarz, Królowa Saby- historia sułtanatu Omanu jest pasjonująca i pełna legendarnych historii. W ciągu stosunkowo krótkiego czasu Legenda z Zatoki wykonała przeskok z rzeczywistości średniowiecznej do XXI wieku, nie tracąc przy tym swej dotychczasowej tożsamości i tradycji.


Oman zadziwia fascynującymi miastami, robiącymi wrażenie świadectwami przeszłości, zapierającymi dech w piersi krajobrazami, autentycznymi tradycjami i stylami życia, migotającymi pustyniami, idyllicznymi oazami i olśniewająco białymi plażami. Oman- to bogactwo barw i przesyconej aromatami atmosfery. Dumni mieszkańcy witają przybyszy przyjaźnie, otwarcie, a jednocześnie cechuje ich wewnętrzny spokój. To wszystko opłaca się poznać - czy to podczas wycieczki w celach zakupowych i dla poznania stylu życia, podczas krótkiego urlopu na plaży, aktywnego wypoczynku w poszukiwaniu wrażeń czy podróży w celu poznania miejscowej historii i kultury.


Sułtanat Oman leży na wschodnim krańcu Półwyspu Arabskiego, granicząc ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Arabią Saudyjską na zachodzie oraz z Jemenen na południowym zachodzie. 5000 lat tradycji tego żeglarskiego narodu i związana z nią wymiana kulturowa z Afryką Wschodnią, Indiami i Dalekim Wschodem są widoczne w architekturze i ornamentyce, w muzyce i w codziennym życiu. Ostatecznie centrum osmańskiego imperium handlowego w XVIII wieku była wyspa Zanzibar w Afryce Wschodniej. W czasach antycznych kadzidło z południowego Omanu uchodziło za najcenniejsze dobro luksusowe, nawet obecnie olśniewający zapach kadzidła można poczuć w Omanie właściwie wszędzie. Prawdziwym majstersztykiem srebrniczego rzemieślnictwa jest srebrny Khanjar, kindżał, długie szaty- diszdasze, turbany (ammama albo massar) z kaszmirowych hust, pokryte ornamentami kapy (Kumma) i skryte we wspaniałych, perfumowanych tkaninach omańskie kobiety- niczym z Baśni z 1001 nocy.


W Maskacie czy Muskacie, stolicy Omanu znajduje się bajkowy sułtański pałac Al-Alam obwarowany fortami Al Jalali i Al-Mirani, w którym od 30 lat ma swą siedzibę rządzący tu sułtan Qaboos bin Said Al Said. Koniecznie trzeba potargować się na bazarze Souk von Matrah, gdzie powietrze jest przesycone zapachem przypraw, wonią kadzidła, a wokół trwa kolorowy handel na bazarze owocowym i rybnym.


Strome, ciemne skały graniczą ze śnieżnobiałymi osiedlami, wspaniałymi meczetami i obecną imponującą architekturą arabską. Świadectwa minionych czasów znajdziemy w muzeach Bait al Zubair i Muscat Gate. Wyglądający niczym fatamorgana hotel Al-Bustan Palace, kilometrowa plaża Qurum,emocjonujące zatoki w Jissah. Plaże, słońce i morze można znaleźć nie tylko w stolicy: malownicze skaliste wybrzeża w  Musadam, rafy koralowe i prawdziwe eldorado dla miłośników nurkowania we wrakach statków w Masirah Island, niezliczone palmy kokosowe na plaży w Salalah, stolicy południowej prowincji Dhofar. Oman ma 1700 km. plaż i jest prawdziwym rajem do pływania, nurkowania i opalania się.


Wyroby ze złota i srebra znajdziemy na suku w Nizwa, świętym mieście imama Ibadi, dawnej stolicy, nad którą króluje niezdobyta twierdza. Magiczne ruiny Samhuram z widokiem na lagunę Khor Rhori, wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO zamek w Bahla, zbudowana na skale, majestatyczna twierdza w Nakhi. Kunsztowne malunki na drewnianych sufitach pałacu w Jabrin, prawdziwego architektonicznego klejnotu z XVII wieku. Na północnym zboczuDjebel Akhdar znajduje się Fort Al Hazm oraz oaza Rostaq. Tajemnicze pola ruin w Al Baliid, być może znaleziska z oazyShisr znajdującej się na brzegu bezkresnej pustynii Rub al Khali to właśnie legendarnie bogaty Ubar.

 

HOTELE W MUSKACIE

W regionie Muscatu Oman oferuje szeroką paletę możliwości zakwaterowania i noclegu: wspaniałe luksusowe hotele (np. Grand Hyatt Muscat, Muscat InterContinental, Sheraton Qurum Beach Resort, Muscat Crowne Plaza albo Al Bustan Palace Hotel), komfortowe i eleganckie ośrodki plażowe (np. Al Bandar, Shangri-La's Barr Al Jissah Resort & Spa), hotele First Class (np. Radisson Blu), hotele projektantów (np. The Chedi Muscat), hotele średniej klasy i lotniskowe oraz nowoczesne hotele klasy turystycznej nie zawiodą nawet najwybredniejszych. W głębi kraju czy w południowych prowincjach oferta najczęściej ogranicza się do zadbanych hoteli o kategorii 3 gwiazdek, pieknych ośrodkach wellness i obozów w stylu beduińskim, do których często można dostać się tylko samochodem terenowym.


Odkryjcie Państwo jeden z najbardziej różnorodnych krajów Półwyspu Arabskiego - na własną rękę, wypożyczonym samochodem, albo też objeżdżając go autokarem z przewodnikiem. Sułtanat Oman zaskakuje obecnością wysokich gór (jak np. góry Hajar na północy), głębokimi wąwozami, białymi plażami, imponującymi świadectwami archeologicznymi, pozostałościami szlaku mirry u kadzidła,  legendarnymi portami, wspaniałymi bazarami oraz, przede wszystkim, dumnymi ludźmi. Poznajcie Państwo Oman - nowoczesne państwo, które zachowało stare tradycje i kulturową tożsamość. Zagośćcie w beduińskim namiocie albo zamieszkajcie w baśniowym pałacu- w każdym przypadku Muskat będzie dla Państwa przeżyciem szczególnego rodzaju.

Lotniska w Muskacie:

Szczegółowe informacje

Stolica: Muskat
Ludność: 3 312 000
Waluta: Rial Omański (OMR)
Kod iso: OM
Powierzchnia: 309 500 km²
Powierzchnia lądu: 309 500 km²
Powierzchnia wody: 0 km²

Mapa

map

Linie lotnicze wykonujące loty do Muskatu

 • kl
 • ek
 • af
 • sk
 • lh
 • ba
 • gf
 • tk
 • qr
 • ey
 • ms
 • 9w
 • ku
 • ai
 • wy
 • rj

Zaplanuj całą podróż z CPO

Dzięki Centrum Podróży Online znajdziesz doskonałe dopasowanie ofert rezerwacji biletów lotniczych, hoteli i wynajmu samochodów

Interesują Cię najtańsze loty do do?

Bilety lotnicze do do Omanu

Planujesz podróż? Sprawdź najpopularniejsze oferty

POPULARNE POŁĄCZENIA LOTNICZE