Wrocław

Dowiedz się więcej o celu swojej podróży

Wrocław (Polska)

Miasto o dwóch duszach


Wrocław leży nad rzeką Odrą, ma 630 tysięcy mieszkańców, co sprawia, że jest czwartym co do wielkości miastem w Polsce. Ta wyjątkowa metropolia jest położona na 12 wyspach, połączonych 112 mostami. Miasto jest poprzecinane siecią licznych rzek i kanałów- nazywa się je Polską Wenecją. Po opuszczeniu miasta przez ludność niemiecką krótko przed końcem II Wojny Światowej w obliczu zbliżającego się frontu Armii Czerwonej, Wrocław, stolica Dolnego Śląska, przekształcił się stopniowo w ważne polskie centrum kulturowe i gospodarcze z licznymi szkołami wyższymi, instytutami naukowymi, teatrami i muzeami. Dziś miasto robi wrażenie żywą wielkomiejską atmosferą i historycznymi kulisami, jest dzięki temu przyciągającym turystów celem wycieczek i weekendowych wyjazdów.


Prawdziwą atrakcję i jednocześnie symbol miasta stanowi gotycki Ratusz, jedna z niewielu budowli, które przetrwały nietknięte II Wojnę Światową. Wewnątrz znajdują się imponujące sale sklepieniowe, Muzeum Historyczne i Muzeum Stary Rynek. Ratusz stoi na środku Rynku (drugiego co do wielkości w Polsce) i jest otoczony kamienicami reprezentującymi większość stylów architektonicznych od Renesansu. Do najpiękniejszych należą Kamienica Pod Złotym Słońcem, Kamienica Siedmiu Książąt, Dom Handlowy Feniks oraz Kamienica Pod Złotym Psem. Tuż za Rynkiem wznosi się gotycka bazylika Św. Elżbiety, której wieże górują nad Rynkiem. W wielu wspaniałych domach patrycjuszy wokół Ratusza i w okolicznych uliczkach znajdują się dziś restauracje, małe sklepy i przytulne kawiarnie. Budowle sakralne z czasów od gotyku po renesans jak np. Kościół  Św. Marii Magdaleny, Kościół Św. Doroty znajdują się w obrębie Starego Miasta, nieco dalej na wschód leży Park Słowackiego z Rotundą i Panoramą Racławicką (panoramiczny obraz przedstawiający bitwę z 4 kwietnia 1794 r., w której chłopskie oddziały powstańcze pokonały wojska rosyjskie). Zaraz za parkiem znajduje się Muzeum Narodowe, gdzie można zobaczyć obrazy z XVI i XVII wieku.


Przez Most Tumski z figurami Św. Jadwigi i Jana Chrzciciela można dotrzeć na Ostrów Tumski. Architektonicznym centrum wyspy jest Archikatedra św. Jana Chrzciciela. Warto zobaczyć też zbudowany na planie ośmiokąta Kościół św. Marcina z XIII w., gotycki Kościół  Na Piasku czy barokowy Kościół św. Anny. W dzielnicy Psie Pole zobaczymy rozpięty nad brzegami Odry Most Grunwaldzki, wspaniałe wille patrycjuszy przy Podwalu Oławskim przypominają o bogactwie minionych epok. Powinni Państwo koniecznie zobaczyć pokrytą malunkami Aulę Leopoldinę, jedno z najcenniejszych barokowych wnętrz w Polsce, założony w 1702 r. Uniwersytet ze słynną biblioteką, galerię sztuki i obserwatorium astronomiczne. Secesja i neogotyk cechują Wieżę Ciśnień w Alei Wiśniowej, na skraju Parku Szczytnickiego ze słynnym Ogrodem Japońskim znajduje się ukończona w 1913 Hala Stulecia. Zainteresowani kulturą mogą odwiedzić jedno z 9 muzeów, zobaczyć przedstawienie w jednym z 10 teatrów, operze, operetce bądź wybrać się do filharmonii.


Ze względu na ponad 141 000 studentów Wrocław tętni bogatym życiem nocnym. W okolicach Starego Miasta i Rynku znajdują się setki klubów, pubów, dyskotek, a także Pasaż Niepolda oraz ul. Św. Mikołaja, które są centrami życia nocnego. We Wrocławiu przez cały rok odbywają się liczne festiwale, m.in. słynny festiwal jazzowy Jazz nad Odrą odbywający się na wiosnę oraz Wratislavia Cantans Festival mający miejsce we wrześniu.
Polska kuchnia sprawia, że odwiedzający dobrze się czują podczas wycieczki czy biznesowej podróży. Solidnie i staroświecko zarazem, np. bigos, można zjeść w Piwnicy Świdnickiej, restauracji w południowym skrzydle ratusza albo w Karczmie Lwowskiej, na Rynku.

 

HOTELE WE WROCŁAWIU

Wybór noclegów we Wrocławiu jest bardzo szeroki i dopasowany do każdego gustu i budżetu: na odwiedzających to miasto czekają komfortowe, luksusowe hotele (np. Radisson Blu Hotel Wroclaw), hotele najwyższej klasy (np. Sofitel Wroclaw Stare Miasto), nowoczesne hotele (np. 4 gwiazdkowy Scandic Wroclaw), zadbane hotele klasy średniej (np. Mercure Panorama Wroclaw) oraz funkcjonalne hotele klasy turystycznej i proste pensjonaty.


WYNAJEM SAMOCHODÓW WE WROCŁAWIU

Jeśli ktoś chciałby wybrać się z Wrocławia w góry, warto polecić wynajem samochodu i wyprawę do Karpacza, gdzie znajduje szczyt Kopa (1602 m.n.p.m.), Szklarskiej Poręby albo Świdnicy.

 

Spędźcie Państwo kilka miłych dni w Perle nad Odrą. Wrocław z pewnością przyjemnie Państwa zaskoczy.

Szczegółowe informacje

Stolica: Warszawa
Ludność: 38 482 919
Waluta: złoty (PLN, zł)
Kod iso: PL
Powierzchnia: 312 685 km²
Powierzchnia lądu: 304 255 km²
Powierzchnia wody: 8 430 km²

Mapa

map

Linie lotnicze wykonujące loty do Wrocławia

 • lo
 • lh
 • w6
 • fr
 • qi
 • tu
 • bj
 • xq
 • zy
 • fb
 • 9v
 • ui
 • 5r

Zaplanuj całą podróż z CPO

Interesują Cię najtańsze loty do do?

Bilety lotnicze do do Polski

Planujesz podróż? Sprawdź najpopularniejsze oferty

POPULARNE POŁĄCZENIA LOTNICZE