Durban

Dowiedz się więcej o celu swojej podróży

Durban (RPA)

Piękno przyrody i przyjemność morskich kąpieli

Na południowo wschodnim wybrzeżu RPA, w prowincji Kwazulu Natal graniczącej z Oceanem Indyjskim na wschodzie oraz z sięgającymi 3000 metrów szczytami Gór Smoczych na zachodzie, leży Durban, olbrzymia metropolia, która liczy aż 3,4 mln mieszkańców. Durban, który nosił niegdyś nazwę Port Natal, jest obecnie drugim co do wielkości ze wszystkich miast RPA oraz największym portem całej Afryki. Łagodny, subtropikalny klimat z przeszło 300 słonecznymi dniami w ciągu roku oraz rozległe, białe plaże czynią Durban prawdziwą mekką turystyczną z różnorodną paletą atrakcji oraz bogatą ofertą muzealną i rekreacyjną. Ponadto to brama do prowincji KwaZulu-Natal, a co za tym idzie także idealnych punkt wypadowy na wycieczki do dzikich parków narodowych, gdzie można podziwiać, w niemal nietkniętej formie, dziki świat zwierząt. To tylko niektóre powody, dla których warto odwiedzić Durban, a także wybrać to tętniące życiem miasto na cel urlopu lub chociaż krótki przystanek podczas podróży wypożyczonym campingiem przez RPA.


Witajcie u bram do prowincji ogrodów – Kwazulu Natal. Przy leżącym bezpośrednio nad Oceanem Indyjskim nabrzeżu miasta, Golden Mile, niezliczone kafejki, bary i restauracje oferują turystom chwilę relaksu, a fale oceanu pozwalają surferom prezentować ich nietuzinkowe umiejętności. Prawdziwa uczta zmysłów podczas wizyty na Indyjskim Targu Warzyw, riksze czekające na przyjezdnych w okolicy portu, tykanie zegara Vasco da Gamy, kolorowe ryby w największym akwarium Afryki uShaka Marine World oraz przekrzykujący się handlarze na targowiskach – to najkrótszy opis Durbanu, miasta, gdzie spotykają się kultury, a łagodny klimat subtropikalny sprawia, że plaże wypełniają się tysiącami turystów. Już dziś zdecydujcie się na podróż do Durbanu, aby podziwiać ducha hinduskich świątyń oraz potężne dźwigi w porcie kontenerowym. W Durbanie znajdziecie m.in. największy meczet półkuli południowej, Juma-Mosque. Pozostając przy tematyce budowli sakralnych warto odwiedzić także świątynię hinduską Alayam oraz miejsce kultu dla wyznawców Krishny, Hare Krishna Temple of Understanding (Świątynię Zrozumienia).


Jeżeli interesuje Was sztuka afrykańska, to koniecznie udajcie się do największego centrum artystycznego miasta BAT-Centre (nieopodal portu), gdzie oprócz podziwiana dzieł i pracowni rodzimych artystów reprezentujących sztukę nowoczesną można także nabyć wybrane eksponaty. Kontaktem ze sztuką przez duże S będzie dla Was odwiedzenie African Art Centre na Pine Street. Wszystkim fanom pogoni za okazją poleca się z kolei takie miejsca jak tradycyjny indyjski jarmark Victoria Street Market, największe centrum handlowe Afryki Mall Gateway oraz nieco mniejszy pasaż handlowy The Workshop. Strzałem w dziesiątkę dla wszystkich zainteresowanych naukami przyrodniczymi będzie natomiast miejskie muzeum przyrodnicze Natural Science Museum w Town Hall. Fanów historii odsyła się do prezentującego eksponaty pochodzące z początków dziejów zulusów miejskiego Muzeum Afryki, a także do muzeum KwaMhule, które swoimi ekspozycjami oprócz prezentacji kultury plemiennej porusza również trudną tematykę segregacji rasowej.


Wracając raz jeszcze do tematu sztuki warto przypomnieć o miejscowej galeri sztuki, Art Gallery przybliżającej odwiedzającym twórczość współczesnych artystów z RPA. Punktami obowiązkowymi na mapie turystycznej Durbanu są poza tym zajmujący powierzchnię 20 ha, wybudowany w czasach brytyjskiego kolonializmu Park Botaniczny oraz prawdziwy symbol miasta mogący pomieścić aż 52 000 widzów stadion King-Senzangakhona, który wybudowano specjalnie na finały mistrzostw świata w piłce nożnej w RPA w 2010 roku.


Zaledwie kilka kroków dalej od nowoczesnego Durbanu, którego obliczem są drapacze chmur, natraficie na kolorowe stragany i bazary w klimacie indyjskim. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ połowa mieszkańców Durbanu to potomkowie pracowników plantacji trzciny cukrowej, którzy przybyli na te tereny pod koniec XIX wieku. W dzień Bożego Narodzenia w roku 1492 do zatoki dzisiejszego Durbanu dopłynął portugalski żeglarz Vasco da Gama, który w związku z okolicznościami swojego przybycia nazwał tę zatokę jako Terra do Natal, co oznacza Boże Narodzenie. W roku 1823 powstała tu pierwsza osada, 7 lat później wybudowano na tym obszarze pierwszą linię kolejową, a w roku 1835 na cześć ówczesnego Gubernatora Kolonii Przylądkowej, Sir Benjamina D’Urbana, miasto otrzymało swoją obecną nazwę. Po tym jak Durban w roku 1844 stał się brytyjską Kolonią Przylądkową, rozpoczął się rozkwit miasta w skutek czego stało się ono jednym z najważniejszych portów brytyjskiego imperium, a w późniejszym okresie największym światowym punktem przeładunku cukru. 


Dzisiaj miasto jest nastawione głównie na turystykę. Na doskonałą koniunkturę turystyczną Durbanu niewątpliwy wpływ mają m.in. przepiękne plaże ciągnące się na 6 kilometrowym odcinku wybrzeża, znanym jako złota mila, który cieszy się wyjątkową popularnością wśród wszystkich surferów i pływaków.

 

HOTELE W DURBANIE

Baza noclegowa Durbanu jest bogata. Turyści odwiedzający Durban mogą wybierać spośród eleganckich hoteli first class urządzonych w stylu kolonialnym, renomowanych hoteli 5 gwiazdkowych, dobrych hoteli klasy średniej, nowoczesnych hoteli klasy komfort (np. Protea), tanich hoteli klasy turystycznej, a także rodzinnych pensjonatów. Ponadto w okolicy miasta można znaleźć pełne przepychu kurorty plażowe, posiadłości wiejskie oraz małe, ale subtelne hoteliki, które idealnie nadają się na romantyczny weekend we dwoje.  


Urok okolicy Durbanu to przede wszystkim malownicze krajobrazy Gór Smoczych, które uchodzą za Eldorado dla wszystkich fanów pieszych wędrówek. Popularnym celem wycieczek jest także położony na północy nadmorski kurort Umhlanga Rock, a także słynący z nosorożców park Hluhluwe Imfolozi oraz obfitujący w krokodyle Lake St. Lucia. Urok okolicy Durbanu to ponadto rafa koralowa między Maphelana i Kosi Bay, muskane przez fale plaże Balito i Richards Bay, czarujące widokiem krokodyli i nosorożców żuławy parku iSimangaliso Wetland, kultura Zulusów podczas tańców, rytuałów oraz pokazów medycyny sangoma w tradycyjnych osadach w Eshowe, czy też dzienne wycieczki przez przełęcz Sani-Pass w góry Lesothos. Aby móc na własną rękę poznawać to niezwykłe miejsce koniecznie skorzystajcie z oferty wypożyczenia samochodu (uwaga na ruch lewo stronny, wymagane – międzynarodowe prawo jazdy). Dużą popularnością wśród osób wyruszających w podróż po całej prowincji KwaZulu Natal cieszą się przede wszystkim campery i przyczepy campingowe.


Idealnym celem turystycznym dla wszystkich wybierających się na urlop do Durbanu jest także najmniejsze państwo Afryki, Królestwo Suazi leżące między RPA i Mozambikiem. Decydując się na odwiedzenie Suazi koniecznie wybierzcie się do doliny Ezulwini (Doliny w niebie), która leży zaledwie kilka minut jazdy od stolicy kraju, Mbabane. Na terenie doliny czekają na Was gorące źródła mineralne oraz wspaniałe pole golfowe. Pięknem krajobrazu oczaruje Was także region górski wokół miasta Piggs Peak, gdzie jedną z głównych atrakcji jest wysoki na 80 metrów wodospad Phophonyane.


Miejsce narodzin nieba - oczaruje Was masywnymi łańcuchami górskimi, dziewiczymi rezerwatami pełnymi zwierząt, zielonymi wzgórzami, angielską architekturą kolonialną, rajskimi plażami oraz zaimponuje Wam dumą zulusów żyjących w tradycyjnych osadach (kraalach). Durban, KwaZulu Natal i Suazi to gwarancja idealnego urlopu dla wszystkich kochających przyrodę oraz aktywny wypoczynek.

Lotniska w Durbanie:

Szczegółowe informacje

Stolica: Pretoria
Ludność: 48 783 000
Waluta: rand (ZAR)
Kod iso: ZA
Powierzchnia: 1 119 090 km²
Powierzchnia lądu: 1 214 470 km²
Powierzchnia wody: 4 620 km²

Mapa

map

Linie lotnicze wykonujące loty do Durbanu

  • sa
  • ba
  • mk
  • mn
  • ek
  • xz
  • je
  • 1t

Zaplanuj całą podróż z CPO

Dzięki Centrum Podróży Online znajdziesz doskonałe dopasowanie ofert rezerwacji biletów lotniczych, hoteli i wynajmu samochodów

Interesują Cię najtańsze loty do do?

Bilety lotnicze do do Republiki Południowej Afryki

Planujesz podróż? Sprawdź najpopularniejsze oferty

POPULARNE POŁĄCZENIA LOTNICZE