Bukareszt

Dowiedz się więcej o celu swojej podróży

Bukareszt (Rumunia)

Różnorodna architektura w kraju kontrastów, betonu i zieleni

Bukareszt to stolica i zarazem komercyjne, kulturowe oraz przemysłowe centrum Rumunii. To liczące ok. 2 miliony mieszkańców miasto jest jedną z największych metropolii całej Europy. Waszą uwagę na pewno zwróci jego nieco mroczny klimat, którego źródło tkwi w posępnej architekturze. Widać to w szczególności na śródmieściu, gdzie dominują wielkie budowle powstałe za czasów dyktatury Ceausescu, jak np. olbrzymi pałac parlamentu, muzeum narodowe, czy też hotel gościnny rządu, w którym obecnie mieści się Hotel Marriott. Jedną z głównych atrakcji tego wyjątkowego miasta jest stara dzielnica Lipscani położona pomiędzy Placem Zjednoczenia, ogrodami Cismigiu, Operą Narodową i Placem Rewolucji.


Przemieszczając się z północy na południe w Bukareszcie natkniecie się na kilkukilometrowe bulwary przerywane gdzieniegdzie postalinowskimi blokami i cukierkowymi fontannami, które wrosły już na stałe w tutejszy krajobraz.


Bukareszt to nie tylko tandetne akcenty w architekturze miejskiej. W XIX wieku stolica przeżywała bowiem rozkwit kosmopolitycznej kultury z wyraźnymi wpływami francuskimi, co przyniosło jej przydomek Micel Paris (Mały Paryż). Z tego okresu pochodzi m.in. znajdująca się w pobliżu szosy malownicza dzielnica, gdzie przyjezdni mogą podziwiać małe pałacyki i wille położone wśród bujnych ogrodów. Taka dawka ekskluzywności to jednak zaledwie małe urozmaicenie wizerunku miasta, którego wizytówką są chaotycznie wybudowane dzielnice z małymi domkami i mnóstwem zieleni nadającej całości wręcz wiejskiego uroku.


Najważniejszą ulicą Bukaresztu Calea Victoriei (Ulica Zwycięstwa) dojdziecie nad rzekę Dymbowicę, mijając po drodze pełne przepychu kopuły, olbrzymie place (jak chociażby te przed Rumuńskim Ateneum, Centralną Biblioteką Uniwersytecką i Zamkiem Królewskim) oraz całą masę malutkich budyneczków. Przebywając w Bukareszcie warto zobaczyć również takie miejsca jak Pałac Patriarchalny, Łuk Tryumfalny, Ogrody Cismigiu, dawny pałac Kretzulescu (obecnie siedziba UNESCO), Pałac Sprawiedliwości, Pałac Mogosoaia i Zamek Cotroceni. Niezaprzeczalnym walorem turystycznym Bukaresztu jest także bogactwo kościołów (ponad 100 kościłów) z najbardziej znanym kościołem Stavroopoleos na czele, który zachwyca drogocennymi, wyrzeźbionymi w drewnie ikonostasami. Z dostojeństwem sakralnych budowli kontrastuje jednak panujący tu bałagan. Nie zdziwcie się więc, gdy czasem na rogu ulicy ukaże się Wam sterta śmieci, pęknięte rury kanalizacyjne i wodociągowe, a pod stopami zobaczycie dziurawy krawężnik.


Obok bogatej oferty muzealnej, która kusi niskimi cenami wstępu do tutejszych muzeów, Bukareszt oferuje turystom niezliczoną ilość ogródków piwnych (tzw. Terase) oraz klubów i barów, z których większość znajduje się w dzielnicy studenckiej (Regie) przy brzegu Dymbowicy. Wszystkich smakoszy zadowolą miejscowe restauracje serwujące pyszne potrawy rybne, wyborne desery oraz inne specjały, z których szczególnie poleca się skosztowanie gołąbków (Sarmale), sałatki bakłażanowej (Salata de vinete), mici (czyli pulpecików z mielonego mięsa) oraz kwaśnej zupy (Ciorba). Bez wątpienia warto wybrać się także na jedno z miejscowych targowisk, gdzie będziecie mogli kupić warzywa i owoce, których aromat i smak przewyższa nasze krajowe odpowiedniki. Dużą popularnością wśród turystów cieszą się poza tym centra handlowe Unirea Shopping Center przy placu Unirea oraz nieco mniejsze Bucharest Mall.


Bukareszt jest zdecydowanie mniej bezpieczny niż inne miasta zachodniej Europy, co jest spowodowane głównie dużym rozwarstwieniem społecznym. Z tego względu nie powinniście eksponować telefonów komórkowych, biżuterii oraz drogich aparatów, a podczas zwiedzania miasta koniecznie uważajcie na swoje portfele i karty kredytowe. Z troski o własne bezpieczeństwo unikajcie także południowej części miasta.


Doskonałą formą urozmaicenia Waszego pobytu w Bukareszcie będą także wycieczki po okolicy, podczas których będziecie mogli zwiedzić  np. klasztory (jak np. Snagov, Cernica, Pasarea, Caldarusani i Tigansti) i zamki (Buftea i Herseti).


W Rumunii płaci się tylko lejami (RON), dlatego przed przyjazdem koniecznie zamieńcie Euro na tą walutę. Najlepiej zrobić to w jednym z kantorów w Bukareszcie (uwaga: różnica kursu aż do 15%).


Mimo wspomnianych mankamentów – Bukareszt to duże i tętniące życiem miasto, które urzeknie Was zielenią drzew w parkach oraz niezwykłym urokiem dzielnic. Bukareszt jest jak śpiąca królewna, która powoli budzi się ze swojego długiego snu.

Szczegółowe informacje

Stolica: Bukareszt
Ludność: 22 215 421
Waluta: 1 lej=100 bani (RON)
Kod iso: RO
Powierzchnia: 238 391 km²
Powierzchnia lądu: 229 891 km²
Powierzchnia wody: 8 500 km²

Mapa

map

Linie lotnicze wykonujące loty do Bukaresztu

 • ro
 • xm
 • ok
 • os
 • lh
 • ma
 • lx
 • lo
 • kl
 • af
 • tk
 • a3
 • fb
 • v3
 • u2
 • oa
 • wq
 • iv

Zaplanuj całą podróż z CPO

Dzięki Centrum Podróży Online znajdziesz doskonałe dopasowanie ofert rezerwacji biletów lotniczych, hoteli i wynajmu samochodów

Interesują Cię najtańsze loty do do?

Bilety lotnicze do do Rumunii

Planujesz podróż? Sprawdź najpopularniejsze oferty

POPULARNE POŁĄCZENIA LOTNICZE