Kolonia w Niemczech

Kolonia w Niemczech 

Kolonia jest to czwarte największe miasto niemieckie. Miasto zamieszkuje ponad milion mieszkańców. Idealna metropolia dla osób kochających nowoczesną sztukę i gotycką architekturę. Mimo, że Kolonia w Niemczech to z pewnością zasługuje na odwiedziny.

Położenie miasta 

Miasto położone jest na zachodzie Niemiec w Nadrenii Północnej Westfalii. Kolonia Niemcy liczy ponad 400 km² powierzchni(jest podzielona na część lewo i prawobrzeżną). Po lewej stronie Renu znajduje się starówka z większością zabytków i muzeów. Prawy brzeg to natomiast bardziej nowoczesna część Kolonii, która dawniej była osobnym miastem. Oficjalnym językiem miasta jest niemiecki, jednak widoczne są także wpływy francuskie, angielskie, japońskie czy hiszpańskie. Kolonia posiada swoją gwarę rypuaryjską, która jednak coraz częściej jest wypierana oficjalnym językiem niemieckim. W mieście widoczne są wpływy emigrantów. Z łatwością można odnaleźć także osoby mówią w języku polskim. 

Kolonia- historia

Historia miasta sięga aż Cesarstwa Rzymskiego. Jest to jedno z najstarszych miast niemieckich. W 50 roku naszej ery osada o nazwie Colonia została podniesiona do rangi miasta. Przez jedenaście lat miasto było stolicą samozwańczego cesarstwa galijskiego. W średniowieczu natomiast Kolonia znajdowała się pod rządami Franków. W 785 roku miasto zostało arcybiskupstwem, a w trzynastym wieku elektoratem Świętego Cesarstwa Rzymskiego. W średniowieczu Kolonia była także najbogatszym miastem wśród wszystkich niemieckojęzycznych. Od 1475 roku Kolonia była Wolnym Miastem Rzeszy. Następnie znalazła się jednak pod panowaniem Republiki Francuskiej oraz Prus. Podczas drugiej wojny światowej centrum miasta zostało dosyć mocno zniszczone. Do lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku trwała odbudowa Kolonii. W 2005 roku w mieście odbyły się Światowe Dni Młodzieży. Aktualnie miasto słynie również z silnie rozwiniętego przemysłu. To tutaj produkowane są samochody marki Ford, silniki czy też wagony kolejowe. 

Kolonia, Niemcy- atrakcje 

Bez wątpienia największym zabytkiem miasta jest katedra Kolner Dom. Utrzymana w majestatycznym gotyckim stylu. Co ciekawe, budowla katedry trwała ponad 600 lat. Kamienna brama znajdująca się tuż przy katedrze jest pozostałością czasów Cesarstwa Rzymskiego. Była ona kiedyś częścią północnej bramy miasta. Katedra Kolner Dom znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W mieście znajduje się 12 kościołów utrzymanych w stylu romańskim, które zostały wybudowane miedzy 1150 a 1250 rokiem. Ciekawą atrakcją miasta jest most Hohenzollernów. To tu zakochane pary pozostawiają przypięte kłódki. Most natomiast prowadzi do wieżowca Koln Triangle Panorama, na którego 28 piętrze znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać Kolonię. Miasto słynie także z browarów. Jak się okazuje w Kolonii produkowane jest piwo jedyne w swoim rodzaju-Kolsch. Jest to jasne, klarowne piwo, warzone ze słodu jęczmiennego, niekiedy z dodatkiem pszenicy. Co roku w Kolonii odbywa się karnawał, który świetnie odzwierciedla nadreńską mentalność i obyczaje i jest prawdziwą atrkacją w Kolonii w Niemczech.